Προς το περιεχόμενο

Τραγούδια με μελωδίες που "αιχμαλωτίζουν‘....


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

υπάρχουν  χιλιάδες καλά και κακά τραγούδια...

εδώ δεν θέτω θέμα του καλύτερου ή του σπουδαιότερου... εδώ μιλάμε για μελωδίες...

νέτες απλές "ξεγυνμνωμένες" μελωδίες... ναι αυτές που άσχετα με το "περιτύλιγμα" κάνουν προβοκατόρικες συνωμοσίες με το ασυνείδητό σου παραγνωρίζοντας συνειδητές επιλογές και στάσεις ζωής... που όσες φορές και να ακούσεις το τραγούδι που τις φιλοξενεί και άσχετα με το είδος μουσικής που ανήκουν σου λένε "κάτι" αναγκάζοντας τον εγκέφαλό σου να "ξοδεύει" ενδορφίνες χωρίς να ξέρεις γιατί...

 

ναι εκείνο το παλιό λαικό ή ντίσκο ή δημοτικό ή punk ή ότι νάναι, που άλλες φορές "κολάει" στο μυαλό, άλλες συλλαμβάνεις τον εαυτό σου να το σιγοσφυράει, αλλά πάντα σου αφήνει μια ευχάριστη αίσθηση όταν και όπου και αν το ακούς χωρίς να είναι ανάγκη να το αποζητάς ή να κοσμεί την μουσική σου συλλογή...

 

παραθέτω σκόρπια κάποια που η μελωδία τους έχει κάνει κατά καιρούς κατάληψη στο μυαλό μου (άσχετα τα περισσότερα με την μουσική που ακούω συνήθως)  και περιμένω με ενδιαφέρον και από άλλους... και μη ντρέπεστε... δεν φταίτε εσείς η φαντασία σας τα φταίει... ;D

 

 

 

 

 

 

http://youtu.be/1kIj4Oeqibk

 

 

 

 

 

http://youtu.be/6zkMARyxPXw

 

 

http://youtu.be/O4b6m0VXZ40

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω ότι τα περισσότερα τραγούδια με αξέχαστες μελωδίες έμειναν να καταλαμβάνουν μνήμη γιατί τα ακούσαμε στη νιότη μας.

Ένα από τα σχετικά πρόσφατα ακούσματα που σε μένα φαίνεται να έχει την ίδια συναισθηματική επίδραση με εκείνα τα παλιά καλά κομμάτια και δεν φαίνεται να συνδέεται με παλιά ακούσματα ενώ πραγματικά χρειάστηκε να σταματήσω ό,τι έκανα για να το ακούσω, είναι το παρακάτω.   

 

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic: atreu73 γιατί μου θυμίζει, η μελωδία του ξερόλα, τις δικές σου μελωδίες;  Κάνεις παρέα με τον Νιόνιο; ::)                                                                                                                                         on topic:                                                                                                                                    

                                                             
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θέμα άνοιξες npap και με έβαλες να σκεφτώ ένα σωρό πράγματα. Από μικρός είχα κόλλημα με τις μελωδίες. Από τον πρώτο δίσκο βινυλίου του πατέρα μου και τις πρώτες κασέτες μέχρι τα cd, τα mp3 και τα streaming audio. Δε θυμάμαι περίοδο της ζωής μου που να μην έχω μελωδία στο κεφάλι μου να έχει κάνει κατάληψη. Τα κομμάτια που έχω να θυμηθώ είναι πάρα πολλά. Αλλά είναι μάλλον λίγες οι φορές που η μελωδία κάποιου, εισέβαλλε σε ένα δεύτερο (τρίτο, τέταρτο, πέμπτο κλπ) επίπεδο μέσα μου και με ανακάτεψε. Αν έπρεπε να διαλέξω ένα και μόνο κομμάτι, υποθέτω ότι θα πήγαινα αγκαζέ με τα δύο  ;D παρακάτω, ένα ελληνικό κι ένα ξένο:

 

 

 

Να προσθέσω δε ότι αυτά τα δύο (και κάποια άλλα), αποφεύγω να τα ακούσω καθώς οι επιπτώσεις της ακρόασης στην ψυχική μου κατάσταση απαιτούν ένα-δυο χαμένα εικοσιτετράωρα κατά τη διάρκεια των οποίων κάθομαι και κοιτάω κάποιον τοίχο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πρωτομαστορας και ο καλυτερος ,μην γραφω συνεχεια τα ιδια και τα ιδια.Το απολυτο τραγουδι για μενα τον τελευταιο καιρο.Επισης το I want  you tou \Dylan παντα με πιανει.TO Hurricane του Neil young,Saving all my love for you απο Tom waits.Ωραιο θρεντ αλλα ανεξαντλητο σε απαντησεις.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α επισης ολο το χαμογελο της τζοκοντα του Μανου Χατζηδακη ,μου εχει μεινει αυτος ο δισκος γιατι τον ακουσα κατω απο παραξενες συνθηκες μονος μακρια απο παντου και ειχα μεινει με το ριπιτ στο χερι ολη νυχτα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι πάνω από 200 (τουλάχιστον) αυτά που με "αιχμαλωτίζουν".

Σαφώς πολύ μεγάλη λίστα για να αναφερθεί.

 

Είναι αρκετά λιγότερα αυτά που ακόμα με ενθουσιάζουν μέχρι βουρκώματος και ξυπνάνε τον εσωτερικό μου κινηματογράφο...

Σαφώς πολύ προσωπική λίστα για να αναφερθούν.

Αν και κομμάτια της έχω αναφέρει πολλάκις εδώ μέσα.

Ή τα αναφέρατε κι εσείς.

 

Μιας και αναφέρθηκε όμως ο Tom Waits, αυτό που μου είχε μείνει για καιρό ήταν το Ol' 55 από το Closing Time. Αγαπημένος δίσκος (μαζί με το Night Ride Home της Joni Mitchell) για το τέλος μιας κουραστικής μέρας παρέα με ένα ποτό ανά χείρας.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic: atreu73 γιατί μου θυμίζει, η μελωδία του ξερόλα, τις δικές σου μελωδίες;  Κάνεις παρέα με τον Νιόνιο; ::)                                                                                                                                                                   

 

 

Δεν κάνω παρέα με γέρους. Μυρίζουν. Ωστόσο η μουσική στο τραγουδάκι είναι του Νίκου Κυπουργού και οι στίχοι της Αγαθής Δημητρούκα. Η ερμηνεία του Σαββόπουλου βέβαια είναι τόσο χαρακτηριστική που θα μπορούσε να πει κανείς ότι το τραγούδι είναι και δικό του (αν όχι κυρίως δικό του).

 

Συνεχίζω με ένα παλιό και αγαπημένο τραγούδι από ένα άλμπουμ γεμάτο από τέτοια.

Oh Sister από το Desire του Bob Dylan.

Το τραγούδι νομίζω περιγράφεται καλύτερα από έναν τύπο στο youtube.

 

 

Devon Kennedyπριν από 6 μήνες

I can't decide if I think this song is profoundly sensitive or creepily incestuous... xD

 

 

 

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα ειναι μερικες δεκαδες αλλα τα πρωτα που μου ηρθαν στο μυαλο(ισως και λογω διαθεσης,αυριο θα 'ναι αλλα) και παντα με "βαρουσαν" και δε σταματησαν ποτε να με "βαρανε" ειναι τα αποκατω:

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου