Προς το περιεχόμενο

cry baby και mods!!


randy_rhoads

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα στο forum!

Aποφάσισα να ξεκινήσω να ασχολούμαι εντατικά με a diy και πριν προσπαθήσω να φτιάξω κάτι δικό μου είπα να χαλάσω μερικά δικά μου πρώτα ;)

το πρώτο πετάλι λοιπών είναι το cry baby μου, το JH1

αφού παράγγειλα τα απαραίτητα ξεκίνησα να παίζω! το πρώτο που έκανα είναι να το κάνω true bypass (ναι και εγώ νόμιζα ότι είναι true bypass αλλα δεν...)στο παρακάτω video πείρα το tutorial μου και ξεκίνησα με τέλος καλο όλα καλά!

 

 

και για συνεχεια πάμε σε αυτό

 

 

μονο που πλέων με την ελευθερια του diy και την τόλμη του πρωτάρη είπα να το μιξάρω με αυτό

 

http://www.instructables.com/id/Foot-on-pedal-True-Bypass-crybaby-wah-mod/

 

το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι πολλά άτομα αναφέρουν προβληματικό το wiring του τυπά και θα ήθελα να ρωτήσω τους ποιο έμπειρους πριν προχωρήσω σε αυτή την modα αν βλέπουνε κάποιο λάθος και αν το θεωρούνε ok!

ευχαριστώ εκ τον προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσέκαρε εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=185228.0

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι που θα βρεις dpdt momentary switch στο Ελλαντα, η μοντα ειναι μια χαρα εαν προσεξεις καλωδιωσεις κολλησεις κλπ, επειδη ειναι σε περιεργο σημειο πανω στο rocker το διακοπτακι μπορει να χαλασει με την χρηση και αυτο ειναι το προβλημα του βασικα , εμενα προσωπικα δεν με βολεψε καθολου και το εβγαλα, η καλητερη μοντα που μπορεις να κανεις σε ενα wah ειναι αλλαγη inductor με καποιον ποιοτικοτερο (και δεν εννοω red, yellow fasel που ουδεμια σχεση εχουν με τους αυθεντικους παλιους fasel) μεγαλυτερη αντισταση παραλληλα με το inductor και pots για mids, bass, gain ( αν και λιγο πολυ θα καταλαξεις σε στανταρ ρυθμισεις που δεν θα τις αλλαζεις)..επισης να αλλαξεις τον sweep capacitor με εναν 22nf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! και επίσης για την βίβλο που βρήκα στο παλιό thread που m δώσατε!

Eχω είδη το momentary button απλά με το wiring που κάνει ο τύπος διάβασα κακές κριτικές! Eγώ δεν ξέρω και πολλά οποτε ήθελα πριν πάρω κολλητήρι να πάρω μια ακόμα άποψη!

Kαι εμενα με φόβισε πάνω στο rocker αλλα πιστεύω ότι αν πιάσω όλα τα καλώδια σωστά και τους δώσω τον απαραίτητο χώρο δεν θα μου βγάλει πολλά προβλήματα!

για την συγκεκριμένη μόδα να το ακολουθήσω το πλάνο του η βλέπετε κάποιο λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτηΞω και γω κατι ?  ;D

Εχω ενα  μεταχειρισμενο Dimebag Cry Baby From Hell .

Eπειδη ειχε προβλημα ενα απο τα  ποτενσιομετρα

- τωρα  βρηκα να το αντικαταστησω - υπαρχει κατι αλλο

που θα μπορουσα να αλλαξω μιας και θα ανοιχτει που θα ανοιχτει ,

τωρα που γυρναει να τα κανω ολα .

Εχει Red Fasel ,ειναι buffered bypass

- με διακοπτη σε true bypass ,ετσι μου ειπαν -

και γενικα εχει πολλες ρυθμισεις .

Οποιαδηποτε γνωμη καλοδεχουμενη . :)

 

ΥΓ.Ειμαι ασχετος απο ηλεκτρονικα ,

τυχαινει ομως να εχω ΠΟΛΥ δικο μου ατομο

που ξυπναει και κοιμαται με καλάι και κολλητήρι .

 

ΥΓ2.Κυριε Καλαμαρ...εεε Χταποδη το αρχειο σας ηταν σουπερ . ;)

To ειχα βρει οταν εψαχνα περι  wah και χρωστουσα ενα Respect .

Κλέψαν το Twang και έμεινε η Tele χήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου