Προς το περιεχόμενο

mods σε wah


Προτεινόμενες αναρτήσεις

    καλησπέρα σε όλους . Είμαι κάτοχος ενός  crybaby ( φτηνή  έκδοση ).

Ενώ μου αρέσει πάρα πολύ ο ήχος του και με μεγάλη ευκολία στο παίξημό μου έχω ένα-δυό θεματάκια .

  Πρώτον θα ήθελα να αυξήσω τις αρμονικές στον ήχο του και την απόκριση σε συχνότητες , να το κάνω απλά πιο "πλούσιο" χωρίς να αλλοιώσω πολύ το χαρακτήρα του .

  Δεύτερων απ τη στιγμή που το χρησιμοποιώ και έπειτα , αλλοιώνει τον ήχο μου. χάνει ζωντάνια και γίνετε λιγότερο γλυκός . ( και αφού το απενεργοποιήσω εννοείται )

    Τρίτων .τελευταία κάνει συνέχεια σαν τον ήχο του "αέρα"  όταν είναι το  volume  σβηστό, ακούγεται . Είναι καθαρά θόρυβος του πεταλιού ...

   

    Σκεφτόμουν για τα δύο πρώτα να κάνω τη μετατροπή σε red fessel και ή να το κάνω  true bypass η να φτιάξω ένα  true bypass  πετάλι για να το παρακάμψω ...

  Γενικά δεν έχω σχετική εμπειρία αλλά λόγω ανάγκης /έλλειψης χρημάτων θα ήθελα να το κάνω εγώ .Άλλωστε πιστεύω οτι τη δεύτερη φορά που θα επιχειρήσω  diy  θα έχει πλάκα :)

 

 

    Ερωτήσεις .... Το έχει κάνει κανείς ; είναι εύκολο ; μπορώ να βρω τα υλικά σε κάποιον στην Αθήνα ;

    Έχει δοκιμάσει κάποιος απο σας ένα συγκεκριμένο οδηγό για να το κάνει ; 

  Διάβασα σε άλλο  thread  για έναν  Φανό . ΘΑ έχει λέτε ;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το zakk wylde crybaby του οποίου του έχω αλλάξει τα φώτα, true bypass, 4 ρυθμιστικά και led. Γενικά, τα απλά crybaby είναι πολύ καλή βάση για πειραματισμούς.

 

Αν θες να το κάνεις true bypass χωρίς led, τότε είναι πολύ εύκολο και ότι χρειάζεσαι μπορείς να τα βρείς Αθήνα.

 

Στο αρχείο έχει ότι χρειάζεσαι. Είναι ένα compilation από διάφορες πηγές.

Wah_mods.zip

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες . Πολύ μεγάλη διευκόλυνση ... Για το red fasel  πού θα κοίταγες ;

φαντάζομαι αντιστάσεις κτλ θα βρίσκονται πιο εύκολα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fasel δεν άλλαξα. Αν δεν κάνω λάθος έχει ο Thomann και το Banzai. Για Ελλάδα δεν το κόβω να βρείς. Αντιστάσεις και πυκνωτές βρίσκεις και εδώ (προφανώς) εκτός αν θες κάτι περίεργο.

 

Για το true bypass, αν θες να βάλεις και led τότε χρειάζεσαι έναν 3PDT footswitch που εδώ δεν θα βρείς (μερικές φορές φέρνει ο Κουρμπής στα Εξάρχεια), αλλιώς ένας 2PDT σου κάνει. Σημειωτέον ότι το που θα μπεί το led είναι κι αυτό ένα θέμα. Στο zakk wylde είχε το σασί ήδη μια τρύπα σε ένα σημείο που με βόλευε και με τις κατάλληλες διαστάσεις, αλλιώς πρέπει να ανοίξεις εσύ την τρύπα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στον Jam να στο σενιάρει.Κάνει πολύ καλή δουλειά και είναι φθηνό το κόστος της μετατροπής. http://www.jampedals.com/home/

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου