Προς το περιεχόμενο

Φτησμενος Twin Reverb.Τα φωτα σας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Λοιπον απο οτι φαινεται καποια απο τα ονειρα μου αρχιζουν να γινονται πραγματικοτητα,Μετα την αποκτηση μιας τελεκαστερ που την ζαχαρωνα κανα εναμιση χρονο μου καθεται μια η ευκαιρια να καβατζωσω απο ενα φιλο ενα παλιο  fender twin.

Ολα καλα μονο που απο οτι μου λεει ο ενισχυτης εχει πεσει πολυ σε αποδοση και μαλον θελει λυχνιες.Θα βαλω λεφτα εγω για να τον φτιαξω και θα τον κρατησω αυτο ειναι σιγουρο ,το θεμα ειναι οτι απο οτι ειδα περνει πολλες λαμπες και ειναι και ακριβουτσικες.Θελω 6 προενισχυση και 4 ενισχυση 10 λαμπες,απο 20 ευρω πανω κατω ειναι πολλα τα λεφτα ειδικα μετα την αγορα μιας κιθαρας.

Επομενως ποιος ειναι ο πιο οικονομικος τροπος για να τον ζωντανεψω αρχικα και μετα σιγα σιγα ολοκληρωνω την δουλεια.Δεν με πειραζει να πεσει στα μισα Βαττ.Τα 60 ειναι πολλα ακομα και για λαιβ.Την τελευταια φορα που επαιξα λαιβ με τετοιο ενισχυτη τον ειχα στο δυο αρα,Αν αλαξω μονο τις δυο ενισχυτριες και αφησω τις αλλες κενο ειναι οκ?Και τι να κανω με την προενισχυση εκει μπορω να γλιτωσω λεφτα ή πρεπει να τις αλαξω ολες.

  Κανας μαστορας Σαλονικη που να ασχολειτε με αυτα.Τις προαλες γνωρισα τυχαια τον τελεγκαν στον Ζαχο,ξερει κανεις αν ασχολειτε να του τον παω να μου πει μια γνωμη για ενα γενικο ας πουμε σερβις μιας και αππο τοι μου εχουν πει και το βιμπρατο ειναι χαλασμενο.

  Ευχαριστω.

 

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσα παιδια ρωτουν απο Θεσσαλονικη παντα προτεινω τον Σοφοκλη ανεπιφυλακτα, καλος τεχνικος και καλο παιδι

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=219840

 

Με τον Τελε δεν εχω προσωπικη εμπειρια, αλλα δεν εχω ακουσει και κατι ασχημο! Καποτε ειχε ζωντανεψει εναν παλιο super reverb ενος φιλου! Ολα καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο λαμπες γενικα τη μαρκα τα προτιμησω ,βρηκα κατι ωραια σετ σε καλες τιμες στο Banzai music,αν βγουν 100 ευρω και κατι ολες ,νταξει θα τις αλαξω ολες κατευθειαν

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανεις οτιδηποτε ενας ελεγχος απο εναν εξειδικευμενο τεχνικο θα βοηθουσε πολυ!!

ΠΧ.Η αλλαγη των ηλεκτρολυτικων πυκνωτων ειναι επιβεβλημενη για τους εξης λογους (αν συντρεχουν φυσικα).....α) παλαιοτητα ενισχυτη & Β) αν ηταν καιρο σε αχρηστια και δεν δουλευε τοτε μαλλον θελει πυκνωτες!!Γιατι αν βαλεις λαμπες και δεν εχει ρευμα το τρφοδοτικο (οπου και οι πυκνωτες ) τοτε δεν θα αποδωσει το εγχειρημα!!

Δεν φταινε μονο οι λαμπες παντα!!Ριξε μια ματια σε εναν τεχνικο και θα το λυσεις το θεμα !!

Ειναι συνηθισμενη κατασταση!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στην Αθήνα πάντως η αποκατάσταση παλιού twin (λάμπες - ηλεκτρολυτικοι βασικα) σε δύο τρεις φίλους που έτυχε να κάνουν κόστισε γύρω στα 200-250 ευρώ οπότε υπολόγισε ανάλογα. Σε όλες τις περιπτώσεις οι ενισχυτές σκότωναν μετά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω περνω απο αυτον

http://stores.ebay.com/yenaudio?_trksid=p2047675.l2563

ειναι ο φθινοτερος και σε καμια 10αρια μερες ειναι εδω

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αθήνα πάντως η αποκατάσταση παλιού twin (λάμπες - ηλεκτρολυτικοι βασικα) σε δύο τρεις φίλους που έτυχε να κάνουν κόστισε γύρω στα 200-250 ευρώ οπότε υπολόγισε ανάλογα. Σε όλες τις περιπτώσεις οι ενισχυτές σκότωναν μετά :)

Kατσε καλα ρε φιλαρακι ουτε καν δικο μου δεν ειναι το μηχανημα ,Θα αλαξω λαμπες και μετα youtube μαθηματα για σερβις .Πιανει το χερι σε αυτα.

εγω περνω απο αυτον

http://stores.ebay.com/yenaudio?_trksid=p2047675.l2563

ειναι ο φθινοτερος και σε καμια 10αρια μερες ειναι εδω

Ωραιος .Εσυ τι λαμπες φορας?Σκεφτομουν Tung sol αλλα στο Banzai βγαινουν 160 ευρω ενω οι JJ και οι EX γυρω στα 120 .Θα δω ποσο βγαινουν και σε αυτον.Απο μεταφορικα τι λεει για μια δεκαδα?

 

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατσε καλα ρε φιλαρακι ουτε καν δικο μου δεν ειναι το μηχανημα

 

Και γιατί απαντάς τόσο απότομα Johnny T; Αυτή είναι η τιμή για ένα σωστό restoration. Αν ήθελες απάντηση "στου Καρακασίδη στην Ερμού με 30 €", δεν υπάρχει. Άσε που αυτό

 

Λοιπον απο οτι φαινεται καποια απο τα ονειρα μου αρχιζουν να γινονται πραγματικοτητα,Μετα την αποκτηση μιας τελεκαστερ που την ζαχαρωνα κανα εναμιση χρονο μου καθεται μια η ευκαιρια να καβατζωσω απο ενα φιλο ενα παλιο  fender twin.

 

είναι έτσι διατυπωμένο που κι εγώ για "δανεικό επ' αόριστον" τον φαντάστηκα τον Twin.

 

Θα αλαξω λαμπες και μετα youtube μαθηματα για σερβις .Πιανει το χερι σε αυτα.

 

Ελπίζω να ξέρεις τι κάνεις, το γράφεις σαν να είναι υπόθεση της πλάκας και μπορέι κάλλιστα κάποιος νεαρότερος φίλος μας να μη ξέρει ότι ένας ενισχυτής έχει φορτία που μπορεί να τον αφήσουν στον τόπο.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Τι twin είναι? Αν δεν ξέρεις, φωτό απο μπρός και πίσω οπωΖδήποτε!

2) Για να "έχει πέσει πολύ σε απόδοση", πιθανότατα να έχουν ψιλοτελειώσει οι τελικές του. Αλλά σε ένα παλιό μηχάνημα μπορεί επίσης να υπάρχουν πολλοί λόγοι για να γίνει κάτι τέτοιο.

3) Στα τυφλά δεν αλλάζεις λάμπες (επειδή τις έχει ο τάδε γνωστός - άγνωστος και γ@μάνε)

4) Η 5η προενισχύτρια ΔΕΝ χρειάζεται αλλαγή (εκτός αν είναι καμμένη), καθώς και οι πρώτες 4, τουλάχιστον σε πρώτη φάση. Πιθανόν να μην θέλει ούτε η 6η.

5) Τι Twin είναι? (ξανά)

6) Είμαι απο/στην Θεσσαλλλλονίκη

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατσε καλα ρε φιλαρακι ουτε καν δικο μου δεν ειναι το μηχανημα ,Θα αλαξω λαμπες και μετα youtube μαθηματα για σερβις .Πιανει το χερι σε αυτα.

 

Να μας συμπαθάς αφεντικό αλλά εκείνο το "καβάτζωσα ενισχυτή από ένα φίλο" παίρνει διάφορες ερμηνείες. Αν έγραφες "δανείστηκα", δε θα είχες αναγκαστεί να κράξεις κανέναν μ' αυτόν μάλιστα τον τρόπο....

 

Ναι, καλή ιδέα, μιας και είσαι αρχάριος σε επισκευές, να δεις βίντεο και να  πειραματιστείς σ' αυτόν, δεν είναι και δικός σου εξάλλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου