Προς το περιεχόμενο

Φτησμενος Twin Reverb.Τα φωτα σας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Τι twin είναι? Αν δεν ξέρεις, φωτό απο μπρός και πίσω οπωΖδήποτε!

2) Για να "έχει πέσει πολύ σε απόδοση", πιθανότατα να έχουν ψιλοτελειώσει οι τελικές του. Αλλά σε ένα παλιό μηχάνημα μπορεί επίσης να υπάρχουν πολλοί λόγοι για να γίνει κάτι τέτοιο.

3) Στα τυφλά δεν αλλάζεις λάμπες (επειδή τις έχει ο τάδε γνωστός - άγνωστος και γ@μάνε)

4) Η 5η προενισχύτρια ΔΕΝ χρειάζεται αλλαγή (εκτός αν είναι καμμένη), καθώς και οι πρώτες 4, τουλάχιστον σε πρώτη φάση. Πιθανόν να μην θέλει ούτε η 6η.

5) Τι Twin είναι? (ξανά)

6) Είμαι απο/στην Θεσσαλλλλονίκη

Φιλε μου δεν τον εχω στα χερια μου ακομα,οταν τον παρω θα σου στειλω πμ να μου πεις δυο τρια πραγματα.Ξερω οτι δεν λειτουργει το τρεμολο.

 Δηλ σε πρωτη φαση μου λες αν κανω αλαγη λυχνιες να παρω μονο τις τελικες?Εγω μενω διπλα βεροια και κατεβαινω Σαλονικη για κατι μουσικουλες.Μιας και εισαι γνωστης  του ριχνεις μια ματια και μου λες.Μετα θα δω τι θα κανω.Θυμαμαι απο τα κλιπς σου οτι παιζεις Με Twin,αρα κατι θα ξες παραπανω.Παντως ο ενισχυτης θα γινει ειτε αργα ειτε γρηγορα.Παντως σε ευχαριστω για την αμεση και to the point απαντηση.

Να μας συμπαθάς αφεντικό αλλά εκείνο το "καβάτζωσα ενισχυτή από ένα φίλο" παίρνει διάφορες ερμηνείες. Αν έγραφες "δανείστηκα", δε θα είχες αναγκαστεί να κράξεις κανέναν μ' αυτόν μάλιστα τον τρόπο....

 

Ναι, καλή ιδέα, μιας και είσαι αρχάριος σε επισκευές, να δεις βίντεο και να  πειραματιστείς σ' αυτόν, δεν είναι και δικός σου εξάλλου...

Τι εγινε?Βγηκαν παγανια τα ματ στην Αθηνα μαθαινω.Κοιτας να δεις τι γινεται.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tremolo δεν λειτουργει γιατί προφανώς δεν έχεις footswitch. Αν απλά βραχυκυκλώσεις τις επαφές του RCA (απο πίσω που λέει Vibrato pedal), και δεν παίζει κάποια βλάβη εσωτερικά, θα παίξει.

 

chassis1small.jpg

 

Η αντικατάσταση των τελικών δεν είναι και τόοοοσο απλή φάση, αλλά και πάλι καλο είναι να ξέρουμε τι Twin είναι για να σου πω με περισσότερη ακρίβεια.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tremolo δεν λειτουργει γιατί προφανώς δεν έχεις footswitch. Αν απλά βραχυκυκλώσεις τις επαφές του RCA (απο πίσω που λέει Vibrato pedal), και δεν παίζει κάποια βλάβη εσωτερικά, θα παίξει.

 

chassis1small.jpg

 

Η αντικατάσταση των τελικών δεν είναι και τόοοοσο απλή φάση, αλλά και πάλι καλο είναι να ξέρουμε τι Twin είναι για να σου πω με περισσότερη ακρίβεια.

ΟΚ Μολις τον εχω στα χερια μου θα σου στειλω τις φωτο και το συζηταμε ξανα.Σ΅Ε ευχαριστω φιλε.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατσε καλα ρε φιλαρακι ουτε καν δικο μου δεν ειναι το μηχανημα ,

 

Έτσι είναι αυτά... vintage και ακριβά μηχανήματα θέλουν και λεφτά για συντήρηση.

 

Θα αλαξω λαμπες και μετα youtube μαθηματα για σερβις .Πιανει το χερι σε αυτα.

 

Πρόσεχε μη σκοτωθείς μόνο...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι αυτά... vintage και ακριβά μηχανήματα θέλουν και λεφτά για συντήρηση.

 

Πρόσεχε μη σκοτωθείς μόνο...  ;)

 

Φίλος, δεν νομίζω οτι ετσι απλα ειναι τα πράγματα, βλεπω ενα youtube βιντεάκι και κανω service εναν λαμπάτο. Υπαρχει αρκετο ρευμα μεσα για να σου κανει κακο.

 

Το σερβις δεν ειναι απλά αλλάζω λυχνίες εξόδου και παίζω μπάλα. Υπάρχει το Bias για να ρυθμίσεις, υπάρχουν τα βολτ που πρεπει να κοιταξεις με το original σχεδιο να ειναι ακριβώς (η κοντα) σε αυτά που δινει ο κατασκευαστής σε διάφορα σημεία του κυκλώματος, και αυτο αν δεν εχει ο ενισχυτής πρόβλημα και απλά ενα recap και retube ειναι αρκετο. Αν εχει ομως πρόβλημα (πχ με το tremolo), δεν πιστεύω οτι μπορεί να βρεις την ακρη με ενα βιντεάκι.

 

Ο,τι και να κανεις ΠΡΟΣΕΧΕ!!!!

Με το ενα χερι μετράς (το αλλο μακρια απο το σασσι)

"discharge" τους ηλεκτρολυτικούς!!!!

Βγάλε πριζα οταν δεν ειναι ανοιχτος ο ενισχυτης για να τσεκάρεις/κολλησεις.

Προσεχε πως ειναι τοποθετημένοι οι ηλεκτρολυτικοί. Σημείωσε με μαρκαδόρο το Θετικό και το αρνητικό. Αν τους αλλάξεις θα ξερεις ανα πασα στιγμή πως πρέπει να πανε.

Προσεχε τον ηλεκτρολυτικό του bias. Ειναι αντιθετα απο οτι ειναι ολοι οι άλλοι.

Το bias μπορείς να το μετρήσεις και με το standby στο on.

 

Γενικά πρόσεχε, προσεχε, προσεχε.

 

Φιλικα

Ανδρέας

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι αυτά... vintage και ακριβά μηχανήματα θέλουν και λεφτά για συντήρηση.

 

Πρόσεχε μη σκοτωθείς μόνο...  ;)

Μπα ρε φιλε εδω δεν μας σκοτωσαν αλλα κι αλλα πιο σκληρα ,ΜΗν φοβασαι αν παθω τιποτα θα σε ενημερωσουν οι δικοι μου να στειλε8ιες κανα λουλουδι.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος, δεν νομίζω οτι ετσι απλα ειναι τα πράγματα, βλεπω ενα youtube βιντεάκι και κανω service εναν λαμπάτο. Υπαρχει αρκετο ρευμα μεσα για να σου κανει κακο.

 

Το σερβις δεν ειναι απλά αλλάζω λυχνίες εξόδου και παίζω μπάλα. Υπάρχει το Bias για να ρυθμίσεις, υπάρχουν τα βολτ που πρεπει να κοιταξεις με το original σχεδιο να ειναι ακριβώς (η κοντα) σε αυτά που δινει ο κατασκευαστής σε διάφορα σημεία του κυκλώματος, και αυτο αν δεν εχει ο ενισχυτής πρόβλημα και απλά ενα recap και retube ειναι αρκετο. Αν εχει ομως πρόβλημα (πχ με το tremolo), δεν πιστεύω οτι μπορεί να βρεις την ακρη με ενα βιντεάκι.

 

Ο,τι και να κανεις ΠΡΟΣΕΧΕ!!!!

Με το ενα χερι μετράς (το αλλο μακρια απο το σασσι)

"discharge" τους ηλεκτρολυτικούς!!!!

Βγάλε πριζα οταν δεν ειναι ανοιχτος ο ενισχυτης για να τσεκάρεις/κολλησεις.

Προσεχε πως ειναι τοποθετημένοι οι ηλεκτρολυτικοί. Σημείωσε με μαρκαδόρο το Θετικό και το αρνητικό. Αν τους αλλάξεις θα ξερεις ανα πασα στιγμή πως πρέπει να πανε.

Προσεχε τον ηλεκτρολυτικό του bias. Ειναι αντιθετα απο οτι ειναι ολοι οι άλλοι.

Το bias μπορείς να το μετρήσεις και με το standby στο on.

 

Γενικά πρόσεχε, προσεχε, προσεχε.

 

Φιλικα

Ανδρέας

Σε ευχαριστω Ανδρεα.Ο ενισχυτης επαιζε ρε παιδια πριν λιγο καιρο,και για χρονια.Να τα εφτυσε τοσο?Ξερω γω δεν νομιζω αλλα μην ανυσηχεις.Υπαρχουν και τα λαστιχενια γαντια για κατι ηλετρολογικες καταστασεις χωρις πτωση της τασης.

  Γενικα δεν εχω σκοπο να σκαλισω χωρις να΄μαι ετοιμος.Ειμαι και σπουδαγμενος ηλεκτρολογος και κατι καναμε στη σχολη με τα ηλεκτρονικα.Θα δω.Ας αλαξουν οι τελικες πρωτα να δουμε τι γινεται, εστω οι δυο,και μετα βλεπω πως θα κινηθω.Παντως ευχαριστω για το σχολιο.Οντως εσυ ειπες πραγματα που εχουν ενδιαφερον και ειναι μεσα στο θεμα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου