Προς το περιεχόμενο

Γινεται να κανω bypass τον προενισχυτή σε bugera v22;


alexkon13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και παλι παιδια!! Σημερα βλεποντας κατι βιντεο απο review εξοπλισμων στο γιουτιουμπ τσεκαρα και εναν τυπα στο guitarproshop που ειχε μια rp1000 και ειχε κανει bypass τον προενισχυτη του μαρσαλ του και ειχε προενισχιση απο την πεταλιερα...Γινεται να το κανω και εγω αυτο στον bugera μου????Παρεπιπτοντος εχω μια Boss ME-25...Ευχαριστω προκαταβολικα... :P :P :P

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη βαζω την πεταλιερα στο fx loop και ενταξει??

 

Όχι ακριβώς.

 

Ψάξε για ένα βιντεάκι της Digitech που ένας τύπος δείχνει πως να χρησιμοποιήσεις το 4CM (4 cable method). Χρησιμοποιεί έναν Orange αλλά το ίδιο είναι και στον δικό σου.

 

Άσε, στο βρήκα:

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κούμπωσε την έξοδο της ΜΕ στο RETURN του effect loop του V22 και τελείωσες, η μέθοδος των 4 καλωδίων είναι για πιο προχωρημένες καταστάσεις και απαιτήσεις

 

αυτό ΕΦΟΣΟΝ η ΜΕ περιλαμβάνει και προενίσχυση (πράγμα που ισχύει για Digitech Rp1000, Boss GT-XX, Vox Tonelab XX και άλλες), διαφορετικά το αποτέλεσμα δεν θα είναι το βέλτιστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και παλι παιδια!! Σημερα βλεποντας κατι βιντεο απο review εξοπλισμων στο γιουτιουμπ τσεκαρα και εναν τυπα στο guitarproshop που ειχε μια rp1000 και ειχε κανει bypass τον προενισχυτη του μαρσαλ του και ειχε προενισχιση απο την πεταλιερα...Γινεται να το κανω και εγω αυτο στον bugera μου????Παρεπιπτοντος εχω μια Boss ME-25...Ευχαριστω προκαταβολικα... :P :P :P

 

Γινεται,βεβαια η πεταλιερα σου θα ακουγεται ΚΛΑΣΕΙΣ καλυτερα αν την βαλεις μπροστα απο το καθαρο καναλι του ενισχυτη σου,γιατι να χασεις τον χαρακτηρα και τον ΤΡΑΓΙΚΑ καλυτερο ηχο της λαμπατης προενισχυσης του ενισχυτη σου?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα... η πεταλιερα εχει προενισχυσεις...τωρα για την εξοδο...η me-25 εχει 2 εξοδους...μια που γραφει L/MONO και αλλη μια που γραφει R (L,R για αριστερα δεξια λογικα...)Πια να βαλω στη λουπα????Superfunk δεν ξερω...απλα υπολογιζα να βαζω τα πεταλακια μου μπροστα απο τον ενισχυτι...

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την mono θελεις. Απο τη στιγμη που η πεταλιερα σου δεν μπορει να υποστηριξει 4CM θα βαλεις την κιθαρα στο input της πεταλιερας και το mono output της πεταλιερας στο return του FX loop. Αλλα το κατα ποσο θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα με τις προενισχυσεις της συγκεκριμενης πεταλιερας απο οτι με αυτη του V22 ειναι debatable οπως σου ειπαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα υπολογιζα να βαζω τα πεταλακια μου μπροστα απο τον ενισχυτι...

 

κατσε γιατι τα εχεις μπερδεψει ΠΟΛΥ ασχημα... ;D

 

αν θες να χρησιμοποιεις ΚΑΙ τα πεταλακια σου με τον ενισχυτη θα πρεπει να τα συνδεσεις ΜΠΡΟΣΤΑ απο τον ενισχυτη,οποτε ακομα και αν δεν θελεις να βαλεις την πεταλιερα σου μπροστα απο τον ενισχυτη (με τα πεταλακια σου μπροστα απο την πεταλιερα) θα πρεπει  να βαλεις την πεταλιερα στο effect loop του ενισχυτη και οχι απλα να συνδεσεις την εξοδο της με το return της.

 

αρα οι συνδεσμολογιες που μπορεις να κανεις ειναι ΜΟΝΟ αυτες οι 2:

 

1)κιθαρα>καλωδιο 1>πεταλια>καλωδιο 2>πεταλιερα>καλωδιο 3>εισοδος ενισχυτη

 

2)κιθαρα>καλωδιο 1>πεταλια>καλωδιο 2>εισοδος ενισχυτη  και  

 

εισοδος πεταλιερας>καλωδιο 3>effect loop send-εξοδος πεταλιερας>καλωδιο 4>effect loop return

 

με τη συνδεσμολογια 2 θα μπορεις να χρησιμοποιεις και το βρωμικο καναλι του ενισχυτη σου (αν εχει) χωρις προβληματα στον ηχο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου