Προς το περιεχόμενο

PRS, Parker, Fender ή MusicMan;


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.Paul Reed Smith - Standard SE

2.Ken Parker - PM20

3.Fender - Fat Strat Standard Mexico

4.Music Man - Sub-1

 

Προσωρινά έχω καταλήξει σε αυτές τις 4 κιθάρες.

Το thread αυτό το ανοίγω πιο πολύ για να σχολιάσετε από την εμπειρία

σας τις κιθάρες αυτές.Εννοώ ποιότητα κατασκευής,σε ποιό/ποιά στυλ μουσικής

απευθύνεται κτλπ.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε ζητώ να επιλέξεις μια απο τις 4.

Ειμαι ξεκάθαρος στο τι ζητώ.

Το thread αυτό το ανοίγω πιο πολύ για να σχολιάσετε από την εμπειρία

σας τις κιθάρες αυτές.Εννοώ ποιότητα κατασκευής,σε ποιό/ποιά στυλ μουσικής

απευθύνεται κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PRS ότι και να πούμε φίλε μου είναι λίγο , πολύ καλές κιθάρες καλοφτιαγμένες custom είναι άλλωστε γιατί να το κρύψομε :lol: , ευέλικτες και πολύ καλές στην αίσθηση του μπράτσου, ευκολόπαικτες και πάνω από όλα ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ!!! μεταξύ μας ΔΕΝ θα έπερνα στο άμεσο ή και απώτερο μέλλον καμία.... είναι σαφώς ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΜΕΝΕΣ κιθάρες, κάλιστα μπορείς να βρεις στην αγορά πολύ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ και ΦΘΗΝΟΤΕΡΕΣ, εκτός και άν έχεις κόλλημα με το Headstock :lol: , βασικά κάτι άλλο που δεν μου άρεσε στην custom 22 που έχω παίξει είναι αυτός ο ηλίθιος διακόπτης (σαν ποντετσιόμετρο volume- tone είναι) που αλλάζει μαγνήτες και κάνει συνδιασμό μεταξύ τους! Έχει 8 ή 10 Θέσεις αν θυμάμαι καλά και όσο και να την "συνηθήσεις" την κιθάρα αυτόν τον @*@&^διακόπτη ποτέ!!!!!!

 

Fender Fat strat Mexico. ΧΑΧΑΧΑΧΑΑ ΕΔΩ! είμαστε!!!!! Αυτή φιλαράκο μου είναι κατά την γνώμη μου μία entry level κιθαρίτσα που θα σε κάνει να γουστάρεις τα πάντα (εκτός τους απαράδεκτους και χωρίς προσωπικότητα μαγνήτες τους) πολυπρόσωπη, ευέλικτη, σχετικά ευκολόπαικτη, (αρκεί να ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ μία από τις πολλές) είναι τρελή η ιστορία με τα μεξικάνικα Fender, είναι ή του ΥΨΟΥΣ ή του ΑΠΟΛΥΤΟΥ ΒΑΘΟΥΣ! παρ' αυτα αν επιλέξεις μία σχετικά ελαφριά με σχετικά πολύ χαμηλό κόστος έχεις μία κιθάρα που ΛΕΕΙ (βέβαια σε κάθε περίπτωση, αν ξανάπαιρνα Fender θα έπαιρνα ΜΟΝΟ JAPAN) αλλά τες πα....έλεγα λοιπόν με πολύ χαμηλό κόστος γύρω στα 600 ευρά για Ελλάντα και κάπου 250 γιούργια για μαγνήτες έχεις ένα πάρα πολύ καλό όργανο που δεν θα λυπηθείς αν σου πέσει κάτω, αν γδαρθεί, αν κτυπηθεί, και θα ΠΑΙΖΕΙ πάντα μια χαρά!

 

Για τις άλλες δύο δεν έχω εμπειρία - άποψη μιας και ποτέ δεν έχω παίξει με μία από αυτές....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ο nikos ρωτάει για SE που φτιάχνονται στην Κορέα και οι τιμές τους δεν είναι τόσο υψηλές. :wink:

 

Η Standard είναι μια χαρά και σαφώς πατάει οποιαδήποτε Epiphone σ'αυτή την τιμή. Με την αλλαγή των μαγνητών με κάποιους επώνυμους με 4 καλώδια + ένα push pull ποτενσιόμετρο, θα αύξανες σημαντικά τις τονικές της επιδόσεις. :wink:

 

Την Parker δεν την γνωρίζω... προσωπικά, έχω ακούσει τα καλύτερα.

 

Αντί για τη Fender δες την Pacifica που σου είπα, πατάει κάτω τις ΜΙΜ για πλάκα. Και ούτε μαγνήτες χρειάζεται να αλλάξεις ούτε τίποτα. Αρκεί να σου αρέσει το βασικό της ηχόχρωμα.

 

Η Sub είναι δύσκολη περίπτωση...

 

Αν και εκτιμώ τρομερά τις Ernie, αυτή η κιθάρα δείχνει να έχει φτιαχτεί καθαρά σαν ένα οικονομικό όργανο. Είναι λίγο μονοδιάστατη στον ήχο της, εκτός αν παίζεις metal ή κάτι άλλο με υψηλό gain. Το θετικό είναι ότι είναι πραγματικά καλοκατασκευασμένη... αλλά μην την συγκρίνεις με μια Σιλουέτ για παράδειγμα από άποψη ήχου, playability και συνολικής αξίας.

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουυυυπς!!! Τώρα είδα ότι έλεγε για την PRS SE! τες πα....

όσο για την Pacifica φίλε Gideon περί ορέξεως..... είναι πάαααρα πολύ λίγες αυτές που μου αρέσουν (καθαρά προσωπική γνώμη και είναι τα πολύ ακριβά της μοντέλα) βασικά Yamaha είναι καλές μηχανές .... τώρα άμα η Fender φτιάξει μηχανές..... θα έπερνες ποτέ μηχανή Fender? εγώ γιατί να πάρω Yamaha????? (Φυσικά και αστειέυομαι)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουυυυπς!!! Τώρα είδα ότι έλεγε για την PRS SE! τες πα....

όσο για την Pacifica φίλε Gideon περί ορέξεως..... είναι πάαααρα πολύ λίγες αυτές που μου αρέσουν (καθαρά προσωπική γνώμη και είναι τα πολύ ακριβά της μοντέλα) βασικά Yamaha είναι καλές μηχανές .... τώρα άμα η Fender φτιάξει μηχανές..... θα έπερνες ποτέ μηχανή Fender? εγώ γιατί να πάρω Yamaha????? (Φυσικά και αστειέυομαι)

 

 

Φυσικά και αστειεύεσαι καθώς δεν υπάρχει ζήτημα σύγκρισης ανάμεσα σε έναν κολοσσό όπως είναι η Γιαμάχα (και εννοώ ΜΟΝΟ στα μουσικά/ηλεκτρονικά) και σε μια... παιδικού μεγέθους εταιρεία όπως η Φέντερ. :wink: :lol:

 

Και μην αρχίσουμε με τα περί... Ιστορίας και τα λοιπά τώρα... :wink:

 

Για τις Πασίφικα η συζήτηση αφορά το μοντέλο 812.... είναι το τοπ μοντέλο της σειράς, αν και όχι και τόσο ακριβό θα έλεγα...

 

Ειλικρινά είναι τουλάχιστον αστείο να τη συγκρίνεις με μια ΜΙΜ Στρατ...

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thx για τα replies...

Μέχρι στιγμής απο τα χέρια μου έχουν περάσει

μια PM-10,μια Fender Strat αμερικάνα με humbucker κάτω

και μια Mexico Sat Strat.

Οι δύο strats σαν αίσθηση στο παίξιμο ήταν ίδιες σαν ήχο,δε μπορώ να πώ

πολλά μια και παίχτηκαν σε διαφορετικους ενισχυτές.Βέβαια λάμπάτοι ήταν

όλοι τους.Εν τούτοις η αμερικάνα είχε περισσότερο sustain και πιο γλυκό

ήχο ειδικά στα καθαρά.Σαν αίσθηση στο μπράτσο πανομοιότυπες.

Η Parker ατέλειωτο sustain,καλύτερα καθαρά από τις Fender και το μπράτσο

της με βόλευε περισσότερο.

Με αυτά που λέω φαίνεται η Parker καλύτερη απο την Fender την american,

και για αυτό ακριβώς πιστεύω πως ότι και αν ακούς για όργανα τελικά θα

αγοράσεις αυτή που σου κάθεται καλύτερα στα αυτιά και τα χέρια.

 

Κανένα κατάστημα που να φέρνει πολλες PRS και ErnieBall/Music Man υπάρχει;

Ο Διαμαντόπουλος δεν έχεις πολλές PRS και απο MusicMan είδα μόνο

μια OLP να έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου