Προς το περιεχόμενο

Αναβίωση Κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι θορυβοποιοί είναι το πρώτο θέμα που ανοίγω. Λόγω ενός επανερχόμενου εφηβικού απωθημένου και με τη βοήθεια μερικών πρόσφατων συναυλιών που με πόρωσαν, αποφάσισα να αναστηλώσω την κιθάρα μου. οπλιστείτε με υπομονή και κατανόηση (ή πέτρες) για την ασχετοσύνη και το μπλαμπλα και πάμε...

 

Εισαγωγή - Εξοπλισμός

 

Η κιθάρα είναι μια yamaha rgx 421dl (αριστερόχειρη). Τα specs της είναι:

Body Alder

Neck Maple/Rosewood 24 frets

Electronics 2 Humbuckers, 1 Single coil, 5 position pickup selector, Master Volume, Master Tone

Hardware TRS-Pro Locking, Tremolo, Chrome Hardware

σύμφωνα με εδώ

Μάλλον αποτελεί απομίμηση των rg ibanez, ενώ και το τρέμολο είναι κόπια floyd-rose. Αγοράστηκε πριν από 10 χρόνια περίπου από ένα κατάστημα της Ξάνθης (όπου μεγάλωσα) που είχε συνεργασία με το Νάκα. Τώρα γιατί yamaha, ε γιατί: 1) δεν ήξερα, 2)δε ρώταγα, 3)που να βρεις αριστερόχειρη, 4) είχα ήδη ένα πιάνο yamaha από το οποίο ήμουν(είμαι) ευχαριστημένος. Γενικά πρέπει να είναι ένα αξιοπρεπές όργανο, μόνο που στα χέρια μου πέρασε σε αχρησ(τ)ία. Λίγο το διάβασμα (σχολείο κ πανεπιστήμιο) και λίγο το πιάνο δε μου επέτρεπαν να ασχοληθώ όσο θα ήθελα και τέλος την παράτησα (foul no.1). Δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν έχω ψηφιακή φωτογραφική και δε μπορώ να σας τη δείξω.

 

Η έξοδος της κιθάρας μου είναι μέσω του line6 toneport ux1, pc και των φοβερών και τρομερών behringer ms20 (υποτίθεται ότι είναι ένα υβρίδιο μεταξύ monitors και multimedia speakers αλλά δεν πετυχαίνει ιδιαίτερα σε κανένα από τα 2). Ξέρω φυσικά ότι αυτή η συνδεσμολογία ούτε ως υποκατάστατο μπορεί να θεωρηθεί (foul no.2), αλλά τι να κάνουμε...

 

Καθαριότητα - Setup

 

Καταρχήν η κιθάρα έχει καθαριστεί ελάχιστες φορές και με αμφίβολης αποτελεσματικότητος μεθόδους, ΔΕΝ έχει σεταριστεί ποτέ εκτός από κάτι πειραματισμούς με τα ελατήρια για να φέρω το τρέμολο στα ίσα του όταν έβαλα 10ρες αντί για 9ρες χορδές, που μάλλον ως απορύθμιση παρά ως ρύθμιση μπορούν να χαρακτηριστούν (penalty και αποβολή).

 

Διάβασα με προσοχή το άρθρο του superfunk για το setup όπως και κάτι παλαιότερα threads όπως

Ποιον εμπιστεύεστε για service??? και το επικό λάδι ταστιέρας-καποτάστο-SMS και τι'ναι ο άνθρωπος

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν. Καθαρίζω τη μπίχλα από τα τάστα με σύρμα κατσαρόλας ή κάποιο ήπιο γυαλόχαρτο κ μια οδοντόβουρτσα και έπειτα εφαρμόζω λεμονόλαδο(μαγειρικό :lol:). [n00b mode on] Αυτό πρέπει να γίνει με όλες τις χορδές βγαλμένες; Δε θα τρελαθεί το μπράτσο και το τρέμολο από τη διαφορά; Υπάρχει χρονικό όριο στη διαδικασία; Μπορεί να γίνει με τις χορδές περασμένες; [/n00b mode still on]

Πάμε στο σώμα. Εδώ μπορώ να εφαρμόσω το ελαφρά βρεγμένο πανί - στεγνό πανί; Το βρίσκω κομματάκι δύσκολο να το καθαρίσω ολόκληρο μόνο με σάλιο ή χνώτο.

 

Πάμε στο setup. Μετά από την ανάγνωση του άρθρου του superfunk μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι το setup είναι κάτι απλό. Φυσικά δε σκοπεύω να παρεκκλίνω από τις οδηγίες του άρθρου. Δε με πειράζει το πόσο θα μου πάρει ή αν θα χρειαστεί να το ξανακάνω σύντομα λόγω αποτυχημένης προσπάθειας, αρκεί να μη κάνω μη αναστρέψιμη ζημιά. (παραπάνω από αυτή που του 'χω κάνει ήδη; θα αναρωτηθείτε δικαιολογημένα). Πρέπει να προσέξω κάτι;

 

Ήχος - Μαγνήτες - Ενισχυτής

Καταρχήν να πω ότι με ενδιαφέρουν οι ευγενείς και λεπτεπίλεπτοι ήχοι του metal, και κυρίως οι παλιομοδίτικοι thrash ήχοι, όχι τόσο οι σύγχρονοι. Ως αναφορά θα έλεγα τον ήχο που έχει ο Troy Stetina στο cd από τη μέθοδο speed & thrash guitar method που μου αρέσει τρελά. Εναλλακτικά pantera-cowboys from hell (έχω και ταπεινές απαιτήσεις ο βλαξ). Φυσικά δε τρέφω αυταπάτες ότι με τον εξοπλισμό που (δεν) έχω και την ασχετοσύνη μου είναι εφικτός τέτοιος ήχος. Ούτε κατα διάνοια...

 

Η ασχετοσύνη δε διορθώνεται άμεσα, αλλά με τον εξοπλισμό τι γίνεται;

Λαμβάνοντας υπόψη ότι το budget τείνει στο μηδέν (φοιτητής γαρ) τι θα προτείνατε; (εντάξει δε τείνει στο μηδέν αλλά δεν είναι και πολύ μακριά) Υπομονή και οικονομία; Ή υπάρχει κάτι με το οποίο μπορώ να ξεδώσω τώρα; Σημειωτέον ότι θα προτιμούσα ο ενισχυτής να είναι όσο το δυνατόν χαμηλότερης εξόδου κ να αποδίδει καλά εκεί (είπαμε να κάνω το γούστο μου, αλλά οι άλλοι τι μου φταίνε).

 

μετά από λίγο ψάξιμο στο forum κατέληξα σε αυτά (μαγνήτες γιατί οι stock μου φαίνονται λίγο ψόφιοι και ενισχυτάκι):

http://yhst-50206111187217.stores.yahoo.net/gfsporacrpok3.html για bridge,

http://yhst-50206111187217.stores.yahoo.net/v59clalpazeh.html για neck,

και (κατόπιν και σχετικής πρότασης του theopas):

http://www.thomann.de/gr/peavey_royal_8_valve_king.htm

κ κάνα distortion πετάλι...

 

Τι λέτε θα καταφέρω να βγάλω το άχτι μου; Εναλλακτικές προτάσεις με ταβάνι τα 500 e (πολύ τραβηγμένο θα πρέπει να μη τρώω για κανά μήνα);

 

Ή μήπως να αφήσω καλύτερα την κιθάρα στους κιθαρίστες κ να πιάσω το πιάνο που το κατέχω (λέμε τώρα);

 

Είχα σκόπο να γράψω και για την εμφάνιση της κιθάρας που είναι μαύρη και άσχημη και τι μπορώ να κάνω γι' αυτό αλλά αρκέτα σας ζάλισα και τα υπόλοιπα προέχουν.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε starscream, σε ότι αφορά το setup ρίξε μια ματιά σε αυτά:

http://www.jemsite.com/tech/index.htm

http://www.ibanezrules.com/tech/setup/index.htm

Μην σε νοιάζει που αναφέρονται σε ibanez, η λογική είναι ίδια για κάθε bolt on με floyd rose. Θέλει αρκετό διάβασμα πριν πειράξεις την κιθάρα σου, γιατί οι ρυθμίσεις επηρρεάζουν η μία την άλλη, αλλά με λίγη λογική θα βρείς άκρη. Υπάρχουν πληροφορίες και για το καθάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπορείς να δεις το βιβλίο του Dan Erlewine: Guitar Player Repair Guide. Δώστου 2-3 μέρες και θα είσαι μπαμ για αρχή. Ξεζούμισέ το και θα είσαι άρχοντας.

 

Ο Peavey για αρχή και στα λ7 του είναι καλός. Ρίξε μια ματιά όμως και στον modelling vox και line6. Είναι καλές επιλογές για αρχή.

 

Εμ αν είναι ως τα 500¤ max τότε για μαγνήτες θα σε συμβούλευα τους βασιλιάδες του thrash του 80 http://www.dimarzio.com/ και τράβα εκεί που λέει hot και άκου να πάρεις 1 ιδέα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dimarzio ήθελα εξαρχής και εγώ αλλά θα προτιμούσα λύσεις που δε περιλαμβάνουν ασιτία για τον επόμενο μήνα :D. από την άλλη οι gfs φαίνονται μια τίμια πρόταση, δεν έχουν τόσο μεγάλη ποικιλία όσο οι dimarzio για να μπερδευτώ, και δεν θέλω να αφήσω το γεγονός ότι είναι παμφθηνοί να με αποθαρρύνει ως προς την ποιότητα.

 

όσον αφορά τον ενισχυτή, έχω ήδη μια modeling λύση μέσω του line6 toneport και μπορώ να πω ότι δεν είμαι σε θέση να το αξιοποιήσω, μάλλον με μπερδεύει. θέλω κάτι πολύ απλό και ο peavey μου κάθησε καλά. ωστόσο εναλλακτικές προτάσεις σε solid-state χωρίς modeling είναι καλοδεχούμενες, πάντα έχοντας στο νου τι θέλω ηχητικά (δεν έχω ιδέα πως να το πετύχω και αν αυτά που έχω κατά νου είναι σε θέση να το προσεγγίσουν) και ότι δεν έχω σκόπο να με ακούει κάνεις άλλος.

 

τέλος ευχαριστώ για τις υποδείξεις για το setup, νιώθω έτοιμος πλέον να ξεκινήσω. για τα υπόλοιπα περίμενω περισσότερες προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεία χαρα φιλε ,θα σου έλεγα να «τσιμπίσεις» αυτόν http://www.roland.com/products/en/CUBE-15X/index.html που είναι μια χαρα ενισχυτάκος για το σπίτι , + το οτι το metal stack distortion που έχει θα σου κάτσει μια χαρά :wink: για αυτά που θέλεις να παίξεις , η τιμή του είναι γύρω στο κατοστάρικο ( απο εξωτερικό ενοείται) , όσο για μαγνήτη ένας dimarzio tone zone dp155 (80 ευρώ περίπου απο εξωτερικό ενοείται!) είναι οτι πρέπει για thrashιες :wink: (τον έχω περάσμενο σε μιά jackson του κ*λου :lol: και με έχει βγαλει ασπροπρόσωπο ), με τον cube και τον tone zone πιστέυω θα είσαι άρχοντας φίλε μου!

 

υ.γ Τυχαινει να είμαι και΄γω αριστερόχειρας :( :( , έχω και την συγκεκριμένη yamaha(εγώ την είχα πάρει απο το αντίστοιχο κατάστημα στην Αλεξ/πολη!) αλλα δυστιχώς την έχω παρατημένη πολλά χρόνια , πάντως είναι μια χαρά κιθαρούλα κανε της ένα σερβις και θα είσαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεύτερη υπόδειξη για dimarzio, στην 3η χτυπάει το καμπανάκι και φεύγει η παραγγελία. κ το ενισχυτάκι φαίνεται πολύ γουτσουγούτσου.

 

Υ.Γ. ocean_avenue έχεις pm :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αφού έχεις μοντελιγκ φάση και σε μπερδεύει, τότε ο peavey είναι μια χαρά για τα λ7κια του.

 

Καο ο dimarzio που σου προτείνει ο ocean_avenue είναι μια χαρά. Δες όμως και τους tone zone, X2N και super distortion.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου