Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής και Ηχομόνωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φίλοι.

Είμαι ένας αρχάριος ντράμερ (πιο αρχάριος δε γίνεται) και θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις. Μόλις πήρα τα Ρολαντ TD-4KX για προπόνηση και για τα θέματα του θορύβου (μένω σε πολυκατοικία). Πάμε στις ερωτήσεις:

1. Ένας καλός ενισχυτής για να βγαίνει ωράια ο ήχος; Με τα ακουστικά ακούγεται σούπερ, αλλά συνέδεσα έναν ενισχυτή κιθάρας (είπαμε, είμαι άσχετος) και ακουγόταν αίσχος!

2. Με πρήξανε στη πολυκατοικία ότι ακούγεται το τουκ τουκ της κάσας! Υπάρχει κάποια λύση; Να βάλω μια - δυο μοκκέτες από κάτω;

Ευχαριστώ και συγχωρέστε με για την άγνοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζεσαι εναν full range ενισχυτη ,δοκιμασε καποιον ενισχυτη για keyboards.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω  χρησιμοποιω ενα απλο ηχοσυστημα της Sony με ικανοποιητικα αποτελεσματα.Χρειαζομαι ενα subwoofer καποια στιγμη για τα μπασα..αλλα δουλευω μια χαρα.

Τωρα οσων αφορα το προβλημα της κασσας...ξεκινα με ενα χοντρο χαλι..και εχει ο θεος..

Εγω επειδη ο χωρος που εχω το σετ [Τd9] ειναι ξυλοδαπεδο, ειχα μεταφορα κραδασμων στον αποκατω...

Αναγκαστικα να φτιαξω ενα ψευδοδαπεδο  1.5 χ1.5 που παταει σε λαστιχενιους τακους. το δαπεδο σηκωθηκε κατα 20 ποντους.

Εκανα δουλεια ομως.

Πειραματισου γιατι καθε σπιτι εχει διαφορετικη μονωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Οκ με ενισχυτή κατάλαβα...

 

Για το θέμα της ηχομόνωσης λέω να βάλω μια μοκκέτα και να πάρω και αυτό το mat που προτείνει η Roland:

http://www.roland.co.uk/products/productdetails.aspx?p=781

 

Τι εννοείς φίλε με το "ψευτοδάπεδο"? Από τι υλικό είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2. Με πρήξανε στη πολυκατοικία ότι ακούγεται το τουκ τουκ της κάσας! Υπάρχει κάποια λύση; Να βάλω μια - δυο μοκκέτες από κάτω;

Ευχαριστώ και συγχωρέστε με για την άγνοια...

 

ποιός ηλίθιος παραπονιετε για τον ήχο της ηλεκτρικής drums ρε πάμε καλά? εγώ παίζω με ακουστική ώρες που δεν είναι κοινης υσηχείας και χέστικα

Άκου εκεί παραπονιέτε κιόλλας >:(

καλά πλέον ο κόσμος έχει γεμίσει άμουσους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε struski άμα αγοράσεις το χαλάκι αυτό ρίξε καμμιά ενημέρωση για τα αποτελέσματα αμα δεν σου κάνει κόπο γιατι έχω το ίδιο σετ και παρόμοια προβλήματα :-\. Προς το παρόν έχω βάλει ένα στρώμα ricofon που βρήκα και ένα χαλάκι από πάνω δεν έχω δει φοβερή βελτίωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Οκ με ενισχυτή κατάλαβα...

 

Για το θέμα της ηχομόνωσης λέω να βάλω μια μοκκέτα και να πάρω και αυτό το mat που προτείνει η Roland:

http://www.roland.co.uk/products/productdetails.aspx?p=781

 

Τι εννοείς φίλε με το "ψευτοδάπεδο"? Από τι υλικό είναι αυτό;

Ψευδοδαπεδο ειναι ενα ψευτικο δαπεδο που παταει πανω στο υπαρχον δαπεδο {με παρεμβολη μονωτικων}φτιαγμενο συνηθως απο ξυλο  , και χρησιμοποιητε για να να κοψει τη μεταφορα κραδασμων στο δαπεδο και απο εκει στα σιδερα της οικοδομης.

Το χαλακι της Ρολαντ δεν ειναι μονωτικο αλλα..ενα απλο χαλι που κοστιζει τα μαλλιοκεφαλα του επειδη απλα γραφει ...ρολαντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε struski άμα αγοράσεις το χαλάκι αυτό ρίξε καμμιά ενημέρωση για τα αποτελέσματα αμα δεν σου κάνει κόπο γιατι έχω το ίδιο σετ και παρόμοια προβλήματα :-\. Προς το παρόν έχω βάλει ένα στρώμα ricofon που βρήκα και ένα χαλάκι από πάνω δεν έχω δει φοβερή βελτίωση...

Φίλε Dozed, τελικά δε θα σκάσω 180 ευρώ για το κουμάντο της Roland, πολλά μου φαίνονται. Αυτό που θα κάνω είναι να πάρω 2 στρωματάκια πολυαιθυλενίου (σαν αυτά του κάμπινγκ) και πάνω από αυτά θα βάλω ένα κομμάτι της πιο χοντρής μοκκέτας που μπορώ να βρω. Ήδη χθες μετέφερα το σετ πάνω στη μοκκέτα μου - που είναι αρκετά χοντρή - και τα πράγματα βελτιώθηκαν κατά πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιός ηλίθιος παραπονιετε για τον ήχο της ηλεκτρικής drums ρε πάμε καλά? εγώ παίζω με ακουστική ώρες που δεν είναι κοινης υσηχείας και χέστικα

Άκου εκεί παραπονιέτε κιόλλας >:(

καλά πλέον ο κόσμος έχει γεμίσει άμουσους

Χα χα. Είσαι θεός, γι αυτό... Καλά κάνεις... Το θέμα είναι να μπορείς να τους γράφεις στα @@ σου. Εγώ δε μπορώ, αγχώνομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα της ηχομόνωσης λέω να βάλω μια μοκκέτα και να πάρω και αυτό το mat που προτείνει η Roland:

http://www.roland.co.uk/products/productdetails.aspx?p=781

 

δεν θα κανει απολύτως μα απολύτως τίποτα, εχω ενα αντιστοιχο rockbag

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου