Προς το περιεχόμενο

PRS, Parker, Fender ή MusicMan;


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα... φίλε Jam, δε μιλάμε για τη Γιαμάχα σαν την κορυφή στη σχέση τιμής/απόδοσης! Η σύγκριση ήταν με τη Φέντερ και αυτή περιορισμένη σε συγκεκριμένα όργανα!

 

Από την άλλη ειδικά στην Ελλάδα η Γιαμάχα έχει την... τύχη να συνεργάζεται με μια κορυφαία αντιπροσωπία η οποία όπως φαίνεται έχει πολλά... έξοδα, τα οποία φυσικά μεταφέρει στους πελάτες της. :roll: :roll:

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από την άλλη ειδικά στην Ελλάδα η Γιαμάχα έχει την... τύχη να συνεργάζεται με μια κορυφαία αντιπροσωπία η οποία όπως φαίνεται έχει πολλά... έξοδα' date=' τα οποία φυσικά μεταφέρει στους πελάτες της. :roll: :roll:[/quote']

 

¶στο αυτό είναι αλλο θέμα...και η αντιπροσωπεία της fender τα ίδια σκατά είναι...

 

Για να τελειώνουμε και το θέμα αυτό γιατί νομίζω ότι έχουμε βγει και offtopic..σέβομαι την άποψη σου για τις yamaha κιθάρες...απλά δεν συμφωνώ ότι είναι καλύτερες από τις fender...περι ορεξεως όμως... :wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια(για να λήξει και το flame) λέτε να βάλω στο μάτι καμιά

Yamaha; Στο ΝΑΚΑ που πήγαπάντως,δεν είχε κάτι στα χρήματα και

οι τιμές του σε σχεση με Thomman ειναι αρκετα πιο υψηλές.

Πάνως την 812 δεν την έχει στο μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρότασή μου στα λεφτά αυτά ειναι fender mexico με αλλαγή μαγνητών (έχει άθλιους μαγνήτες πάνω...). Θα σοθ βγει κάπου 650-700¤ σύνολο...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jam ουσιαστικά δεν θέλω να μου προτείνετε,αλλά απλα να σχολιασετε

κάποιες κιθάρες με τις οποίες έχετε παίξει.Κατι σαν review κιθαρας

δηλαδή.Κατασκευή,υλικά,αίσθηση,ήχος κτλπ...

Αυτό πάντως για την αλλαγή μαγνητών στην mex fstart είναι αξιοσημείωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H fender είναι fender ! Κλασικός ήχος, ευέλικτη κιθάρα, σκαστός ήχος κτλ...

 

Η PRS είναι γενικά πιο modern ήχος...σε αυτά τα λεφτά εχω ακούσει την Santana LE όπου πέρα απο το εμφανισιακό που δεν μου αρέσει καθόλου, από ήχο δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο...feeling ωραίο έχει...

 

Οι musicman είναι για πιο hardrock ηχο... Αξιοσημείωτο ότι έχουν καταπληκτικό μπράτσο ! Πολύ ωραία αίσθηση.

 

Parker δεν έχω παίξει και δεν έχω άποψη.

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρότασή μου στα λεφτά αυτά ειναι fender mexico με αλλαγή μαγνητών (έχει άθλιους μαγνήτες πάνω...). Θα σοθ βγει κάπου 650-700¤ σύνολο...

Αυτό εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε θα έπαιρνα Fender Mexico εκτός από κάποια μοντέλα που αγγίζουν τα 900€, όπως τη Jimmie Vaughan πχ και ίσως 1-2 άλλες.

 

Δική μου πρόταση είναι να κοιτάξεις οπωσδήποτε τις Blade (Νάκας) (εκτός αν δε θες τύπου στρατ κιθάρα) που οι φθηνές της είναι από την Κορέα και οι πιο ακριβές (1200€ <) είναι από την Ιαπωνία. Σαν κατασκευή (και μόνο, πέρα δηλαδή από τα ηλεκτρικά) ακόμα και η πιο φθηνή της αγγίζει σε ποιότητα μια American standard σίγουρα. (Δεν το λέω μόνο εγώ αυτό, άλλα όλοι όσοι την είδαν ειδήμονες και μη).

 

Ακούγεται υπερβολικό αλλά ως κάτοχος μιας Blade Texas Standard Pro (Το πιο φθηνό μοντέλο 590€ τιμή καταλόγου) δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος από το όργανο.

 

Φυσικά έκανα τις απαραίτητες μετατροπές (¶λλαξα μαγνήτες, γέφυρα και ηλεκτρικά - τα κλειδιά είναι πολύ καλά) και τώρα έχει γίνει η πρώτη μου κιθάρα και έχω αφήσει ως δεύτερη μια Gibson SG special με Seymour μαγνήτες που σπλιττάρονται και άλλα...(γέφυρα Schaller, Sperzel lock κλειδιά κλπ....)!

 

Δηλαδή με μια Blade και μόνο μια αλλαγή στα ηλεκτρικά και τους μαγνήτες πραγματικά βγάζεις πολύ καλό ήχο.

 

Επίσης θα ήθελα να πω και το εξής:

 

Ο Νάκας είναι αντιπρόσωπος και χονδρέμπορος. Γιατί δεν πηγαίνετε στα μαγαζιά της γειτονιάς πχ Δήμου, Καγμάκης κλπ να πάρετε από κει ό,τι θέλετε μέσω του Νάκα? Και να σας κάνουν και μια έκπτωση 20% από τις τιμές καταλόγου???

Ακριβώς δηλαδή όπως λειτουργεί η φάση με τις Fender και το Στόλλα...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρότασή μου στα λεφτά αυτά ειναι fender mexico με αλλαγή μαγνητών (έχει άθλιους μαγνήτες πάνω...). Θα σοθ βγει κάπου 650-700¤ σύνολο...

Αυτό εννοώ.

Και πού είναι το παράξενο?

Και εγώ συμφωνώ με τον JAM και για την ακρίβεια το έχω κάνει και στην πράξη με πολύ καλά αποτελέσματα ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου