Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ήχου και laptop


Rahman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυριο,με το καλό, θα πάρω καρτα ήχου.Ανάμεσα στην PreSonus Firewire και την RME fireface 800,κατέληξα στην πρώτη.Δέν έχω γενικά πολλά λεφτά,αλλα θυμάμαι το ρητό, "αγοράζουμε τα ακριβά γιατι είμαστε φτωχοί..".Έτσι,είπα να ξεκινήσω απο την Κάρτα Ηχου.

Με ενδιαφέρει η ηχογράφηση ακουστικών κιθάρων με πυκνωτικά και δυναμικά μικρόφωνα.Θέλω να περνάω μπάσο, και να βάζω τύμπανα απο το BFD.

Το ερώτημά μου ωστόσο είναι το εξής.Μπορώ να τα κάνω αυτά όλα με το laptop μου?Είναι ένα Fujitsu Amilo m3438g με επεξεργαστή 1,73GHz kai 512mb RAM.Στο μέλλον θα πάρω βέβαια έναν πιό δυνατό υπολογιστή,ίσως και Μακ.Πρός το παρόν μπορώ να ξεκινήσω με αυτά τα properties?

 

Η κάρτες είναι και οι δύο με Firewire.

Η υποδοχή της κάρτας είναι για το βύσμα το δεξί,ενώ του υπολογιστή μου για το αριστερό(το μικρό).

Photobucket - Video and Image Hosting

Υπάρχει καλώδιο firewire απο μεγάλο σε μικρό?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο υπάρχει :D

 

Τα 512 MB μου ακούγονται λίγα για BFD αλλά αν δεν θέλεις να βάλεις και άλλα VSTi που βασίζονται σε τεράστιες libraries ίσως την παλέψει... :roll: Πάντως αν κολλάει σε χαμηλά latencies να ξέρεις ότι θα είναι η μνήμη.. Με 1GB θα είσαι GG :wink:

 

Anyway, με γεια την κάρτα και καλές ηχογραφήσεις :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειά την καινούρια αγορά καταρχήν. Καλές μουσικές!

Απο προσωπική εμπειρία σου λέω πως τα 512 RAM και ο επεξεργαστής θα κουραστούν με το BFD, ειδικά αν έχεις το Full Edition. Αν καταφέρεις και δεν μπεις στον πειρασμό με άλλα VST, ίσως να τα καταφέρουν. Σε οποιαδήποτε περίπτωση, μια δοκιμή θα σας πείσει :-)

Καλή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα σου έλεγα να δώσεις το κάτι τις και να αναβαθμίσεις την ram στο 1.5-2gb για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από πλευράς ισχύος.Να μπορείς να ανοίγεις και κάμποσα κανάλια, εφε και όργανα και να μην γονατίζει αμέσως ο υπολογιστής :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά απ'ότι κατάλβα το μεγαλύτερο μου πρόβλημα ειναι τα 512MB RAM.

Συμφωνώ απολύτως και ευχαριστώ...Την Presonus πήρα τελικά και μπορώ να πώ οτι είμαι ικανοποιημένος(τι ικανοποιημένος....υπερικανοποιημένος!!!!!!!)

Τώρα περιμένω και το Μάκ....

Να'στε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου