Προς το περιεχόμενο

Καλωδια Ηχου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Θελω να αλλαξω ολα τα καλωδια στο home studio μου για να ανεβασω την ποιοτητα του ηχου.Θελω καλωδια για active studio monitors, για πυκνωτικο μικροφωνο, για synths, για guitars και ολες τις αλλες συνδεσεις που υπαρχουν απο το μιξερ μου στην καρτα ηχου. Ολα balanced.

Σε μια μικρη ερευνα που εκανα μου προτειναν τα εξης Evidence Audio-USA και MOGAMI-Japan.

Τι προτείνεται?

Επισης ισχύει αμα ειναι επιχρυσωμενες οι συνδεσεις οτι ειναι ανωτερος ο ηχος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πιστευω ότι σε κορυφαίο εξοπλισμό θα δεις κάποια μικρή διαφορά αλλά σε monitor των 300€πχ δεν θα καταλάβεις και τίποτε ιδιαίτερο στον ήχο σου.Άυτά που γράφεις επίσης είναι εταιρίες και προφανώς έχουν διαφόρων ειδών καλώδια και ποιότητες.Εγώ έχω ένα ζευγάρι mogami χειροποιήτα για την τελική σύνδεση μίκτη με monitors,αλλά δεν καταλαβαίνω και μεγάλη διαφορά σε αντίθεση με τα proel πχ.

Όσο για τα επιχρυσωμένα δεν είμαι σίγουρος αν και θυμάμαι ότι είχε γίνει στο παρελθόν μια συζήτηση σχετική.

 

καλές γιρρτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εξοπλισμο εχεις?

 

Επισης ισχύει αμα ειναι επιχρυσωμενες οι συνδεσεις οτι ειναι ανωτερος ο ηχος?

 

οχι

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναζητάς το απόλυτο θα πρέπει να πας σε Vovox κατά τη γνώμη μου ειδικά στα καλώδια για το πυκνωτικό, το synth και την κιθάρα (γύρω στα 250€ και για τα 4).

Για τις υπόλοιπες συνδέσεις μπορείς να εμπιστευθείς την Klotz και ειδικά το mc5000 το οποίο όμως είναι χονδρό. Είναι και πολύ καλό όμως.

Πες όμως και τον υπόλοιπο εξόπλισμό σου όπως είπε και ο Superfunk για να δούμε αν αξίζουν οι ανωτέρω προτάσεις ή μπορούν να προταθούν αναβαθμίσεις σε άλλους τομείς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αν αυτα που εχεις δεν ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ της πλακας,δεν χρειαζεται να τα αλλαξεις,με πανακριβα καλωδια δεν υπαρχει περιπτωση να ακουσεις καποια διαφορα (εκτος κι αν εισαι ο Batman... :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εξοπλισμος...

 

- Soundcraft FX16ii

- Dynaudio BM6mkii

- M-Audio Profire 2626

- AKG C214 Condeser Microphone

 

Mια χαρά είναι το monitoring σου και γενικά ο εξοπλισμός σου, θα ακούσεις διαφορές πιστεύω, αν θέλεις scooped και μαλακό ήχο μπορείς να πας σε Mogami όπως σου πρότειναν. Οι δικές μου προτάσεις ισχύουν κανονικά (εκτός από το mc-5000 που έχει μόνο 20 μέτρα στη Θεσσαλονίκη στον Νάκα- μπορείς να πεις να στο φέρουν στον κοντινότερό σου) και υπερτερούν των mogami κατά τη γνώμη μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok thanks σε ολους!!!!

μαλλον θα καταληξω σε  mogami γιατι μια δοκιμη που εκανα με αυτα τα καλωδια εγω ακουσα μεγαλη διαφορα, σε ολες τις εισοδους και εξοδους ειχα μια διαφορα στον ηχο περιπου 12db πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον θα καταληξω σε  mogami γιατι μια δοκιμη που εκανα με αυτα τα καλωδια εγω ακουσα μεγαλη διαφορα, σε ολες τις εισοδους και εξοδους ειχα μια διαφορα στον ηχο περιπου 12db πανω.

 

τι ειναι αυτα που λες ανθρωπε μου? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουσα μεγαλη διαφορα, σε ολες τις εισοδους και εξοδους ειχα μια διαφορα στον ηχο περιπου 12db πανω.

.....και 25 μπορεί.

Δεν ξέρεις. Συμβαίνουν αυτά. Με τόσα που ακούμε γύρω μας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου