Προς το περιεχόμενο

Καρτα Ηχου


PlatwN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(πολυ σαφης ο τιτλος μ ε? :P)

ποια,κατα την γνωμη σας ειναι η καλυτερη καρτα ηχου

και απο αποψη recording μεχρι τα 200 ευρω?

αναμενω... ;D

-CΛINE-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτησή σου έχει 2 πιθανές απαντήσεις, here they come:

 

Απάντηση 1

ΨΑΞΕ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!!! Αυτό το θέμα είναι από τα πιο αναλυμένα που υπάρχουν στο Noiz, έχουμε συζητήσει δεκάδες φορές σχετικά με τις κάρτες ήχου μέχρι 200 ευρώ. Αποκλείεται να ψάξεις και να μην καταλήξεις κάπου.

 

Απάντηση 2

Δεν γίνεται να δωθεί απάντηση γιατί η ερώτηση δεν είναι συγκεκριμένη.

Τι σημαίνει "ΚΑΙ από άποψη recording", τι άλλο θα μπορούσε να κάνει μια κάρτα ήχου όταν ψάχνεις γι' αυτή σε ένα μέρος όπως το Noiz;

Επίσης, πρέπει να πεις πρώτα πόσα και τι είδους όργανα θέλεις να συνδέεις, αν θέλεις MIDI, αν θέλεις να είναι εσωτερική ή εξωτερική, USB ή firewire (στην περίπτωση της εξωτερικής), όλα αυτά.

 

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις εφαρμόζοντας την πρώτη απάντηση. Όταν καταλήξεις σε κάποια γενική εικόνα όσων πιστεύεις ότι σου κάνουν, επανέρχεσαι και μιλάμε πιο συγκεκριμένα.

 

EDIT: Σωστός στην πρότασή του ο φίλος george_kar αλλά εξακολουθώ να προτείνω τα παραπάνω...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το θέμα έχει ξανασυζητηθεί μέχρι βαρεμάρας:

 

http://www.thomann.de/gr/mackie_onyx_satellite.htm

 

Σε αυτά τα χρήματα είναι εξαιρετικό deal. Πολύ καλοί preamps για τα χρήματα που ζητάει (ίδιοι με τις επαγγελματικές κονσόλες της mackie), εφόσον σε ενδιαφέρει το recording. ΔΕΝ έχει midi i/o, πράγμα που λύνεται εύκολα βέβαια με ένα usb/midi interface. Κατά τα άλλα τσέκαρε θέματα συμβατότητας drivers με λειτουργικά και θέματα που αφορούν τις firewire κάρτες.

 

edit: χα, με προλάβανε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατι γίνεται τόσος ντόρος με αυτές τις mackie όλοι αυτές προτείνουν είναι πράγματι τόσο καλές? Ρωτάω γιατι είμαι ψιλοάσχετος και θέλω κι εγώ να αγοράσω μια κάρτα με 200 και μετά απο έρευνα που έκανα κατέληξα στην Edirol ua-25 κυρίως για τον limiter και τα asio 2 αλήθεια η mackie πως τα πάει απο latency? Με ενδιαφέρει να έχει όσο το δυνατόν χαμηλότερο για να ηχογραφώ real time μεσω amplitube, guitar rig κ.α Γενικά εσείς σαν πιο έμπειροι πια προτείνεται από αυτές τις 2??  ???

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο αρκετο ψαξιμο πριν λιγους μηνες και απο πολλες ερωτησεις στο forum και στον εξω κοσμο κατεληξα εδω και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος χωρις κανενα προβλημα

 

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=11444

 

βεβαια εξαρτατε τι θες να κανεις οπως ειπαν και οι προηγουμενοι.αν θυμαμαι καλα σε ενδιαφερει να γραφεις και κιθαρα απο ενα ποσταρισμα που εκανες εχθες, προχθες για το φρουτι λοοπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα άλλα τσέκαρε θέματα συμβατότητας drivers με λειτουργικά και θέματα που αφορούν τις firewire κάρτες.

Η συγκεκριμένη με βεβαιότητα μπορώ να πω ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα, καθώς και σε texas instrument chipset παίζει, αλλά και σε οποιοδήποτε άλλο σύστημα την έχω δοκιμάσει!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα καλοστημένο μουσικό pc και αποκλείοντας ενδεχόμενα προβλήματα με drivers δεν πρέπει να διαφέρουν σημαντικά όσον αφορά το latency. Προφανώς και η mackie υποστηρίζει asio 2. Γενικά ο ανταγωνισμός έχει κάνει τις εταιρείες να βγάζουν αξιόλογες κάρτες ακόμα και με λίγα χρήματα, και είμαι σίγουρος ότι και η Edirol και η Emu θα είναι αξιοπρεπέστατες, αλλά κάνε και ένα search στο google. Ενδιαφέρον πρόσθετο ο limiter αλλά όχι και απαραίτητο. Αντίθετα βρίσκω το software bundle software της Emu πολύ αξιόλογο (λόγω Proteus).

 

Και οι 3 κάρτες έχουν εισόδους υψηλής εμπέδησης (Hi-Z) για απευθείας σύνδεση κιθάρας και hardware monitoring για zero latency (αν και αυτό αφορά τις ηχογραφήσεις με μικρόφωνα, για το amplitube/guitar rig θα πρέπει να συμβιβαστείς με τα ~8 ms, για να ακούσεις την παραμόρφωση πρέπει να περάσει το σήμα στον υπολογιστή).

 

Στο τέλος είναι και θέμα προσωπικής επιλογής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι...

το FL προσπαθω να δουλεψω...και εχω κατι δυσκολιες..

στο mixcraft δουλευα πιο πριν :P :P

βασικα,ειχα ρωτησει(ηχοληπτη κιολας) πιο παλια και μου ειπε οτι η terratec βγαζει πολυ καλες καρτες (PCI)

αλλα αποτι βλεπω εδω δν εχουν και 'πολυ περαση'...

-CΛINE-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα καλοστημένο μουσικό pc και αποκλείοντας ενδεχόμενα προβλήματα με drivers δεν πρέπει να διαφέρουν σημαντικά όσον αφορά το latency. Προφανώς και η mackie υποστηρίζει asio 2. Γενικά ο ανταγωνισμός έχει κάνει τις εταιρείες να βγάζουν αξιόλογες κάρτες ακόμα και με λίγα χρήματα, και είμαι σίγουρος ότι και η Edirol και η Emu θα είναι αξιοπρεπέστατες, αλλά κάνε και ένα search στο google. Ενδιαφέρον πρόσθετο ο limiter αλλά όχι και απαραίτητο. Αντίθετα βρίσκω το software bundle software της Emu πολύ αξιόλογο (λόγω Proteus).

 

Και οι 3 κάρτες έχουν εισόδους υψηλής εμπέδησης (Hi-Z) για απευθείας σύνδεση κιθάρας και hardware monitoring για zero latency (αν και αυτό αφορά τις ηχογραφήσεις με μικρόφωνα, για το amplitube/guitar rig θα πρέπει να συμβιβαστείς με τα ~8 ms, για να ακούσεις την παραμόρφωση πρέπει να περάσει το σήμα στον υπολογιστή).

 

Στο τέλος είναι και θέμα προσωπικής επιλογής.

 

 

Η mackie απ'οτι είδα και στο site δεν πρεπει να υποστηρίζει ASIO 2 αν κάνω λάθος διορθώστε με πάντως και η emu είναι πολύ καλή επιλογή εγώ ήμουν ανάμεσα σ'αυτές τις 2 (e-mu 0404 και Edirol ua-25) με προβλημάτισε όμως το γεγονός ότι στο thomann τις έχουν ίδια τιμή αλλά η e-mu στα χαρακτηριστικά φένεται να κάνει περισσότερα πράματα απο την edirol (24/192 δειγματοληψία Usb 2 κ.α που δεν τα έχει η edirol)

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου