Προς το περιεχόμενο

Fender american special strat fsr (thomann)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια η γνώμη σας για τη συγκεκριμένη;

Βγάζει κατα καιρούς διάφορες ευκαιρίες σαν επετειακές (prs se,fender κτλ).

Αν και δε το έχω πολύ με τις strato η συγκεκριμένη μου φαίνεται αρκετά καλή (και όμορφη) σε σχέση με τη τιμή της.

http://www.thomann.de/gr/fender_am_special_strat_vib_fsr.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμφανισιακά τα σπάει...

Στο κόστος αγοράς υπολόγισε και την αλλαγή μαγνητών*.

 

*Imho.

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ.Και βασικά για bridge-neck κάποιο διπλό που να splitάρει.

Γενικά δεν είμαι και πολύ του μονού.Το μόνο που δε ξέρω μετά είναι πως θα είναι οι 2-4 θέσεις που μ'αρέσουν πολύ στις strat.Αν και την καλύτερη (του γούστου μου) 2 & 4 θέση την έχω ακούσει σε μία suhr S3 hsh αλλά...πολλά τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν είμαι και πολύ του μονού.

Τότε τι την κοιτάς τη Στρατ; Ένα σωρό κιθάρες υπάρχουν όπως τις θες...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε τι την κοιτάς τη Στρατ; Ένα σωρό κιθάρες υπάρχουν όπως τις θες...

Γιαυτό ακριβώς που γράφω απο πάνω.Κιθάρα με hsh είχε τις πιο ωραίες 2&4 θέσεις απο όσες strat έχω ακούσει.Και όπως επίσης ανέφερα, μου φαίνεται αρκετά τίμια για τα χρήματά της.

Αν τώρα έχεις κάποια άλλη πρόταση...ευχαρίστως  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βάλεις προτεραιότητες.

2-4 θέσεις καλές με διπλούς, δύσκολα (εκτός ίσως από αυτήν που άκουσες - που και πάλι δύσκολο το κόβω...).

Οπότε ή humbuckers ή 2-4 καλές.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βάλεις προτεραιότητες.

2-4 θέσεις καλές με διπλούς, δύσκολα (εκτός ίσως από αυτήν που άκουσες - που και πάλι δύσκολο το κόβω...).

Οπότε ή humbuckers ή 2-4 καλές.

Κοίτα...αν ήταν να επιλέξω ένα απο τα 2 θα επέλεγα 2-4 θέση με μονούς.Και αυτό επειδή έχω γεμίσει κιθάρες με διπλούς και ουσιαστικά αυτό μου λείπει στη παρούσα φάση.

Αν περάσεις απο κουρμπή πάντως, πρέπει να έχει μία παρόμοια απο οτι θυμάμαι.Θα καταλάβεις τι εννοώ με τη suhr.

Δε γίνεται δηλαδή λες να βρω παρόμοιο αποτέλεσμα με τους mini διπλούς που σε 2-4 θα σπλιτάρουν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα είναι εξαιρετική. Αυτό που αγοράζεις (μπράτσο, τάστα, φινίρισμα, ηλεκτρικά κλτ) είναι κατά την άποψή μου η καλύτερη fender strat που μπορείς να βρεις μέχρι 1000άρικο (και κάτι παραπάνω).

Από εκεί και πέρα, ο ήχος της είναι Strat, με ότι αυτό σημαίνει. Θέσεις 2-4 εξαιρετικές, και για σένα που είσαι συνηθισμένος σε humbuckers, θέσεις 1-5 αναιμικές (εξαιρετικές δε).

 

Πολλά μπορείς να κάνεις, το θέμα είναι τι ακριβώς θες. Έχω κιθάρα με dimarzio super distortion, fast track και chopper, σε μέγεθος μονών όλοι, η οποία στις θέσεις 2-4 έχει τρομερό ήχο, αλλά με αισθητό volume drop σε σχέση με τον κάθε μαγνήτη ξεχωριστά (θέσεις 1-3-5). Από όλα κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις.

 

Η American Special σειρά είναι πάντως εξαιρετικές και ευέλικτες. Είδα στον thomann ότι υπάρχει και το best of both worlds της σειράς, με h-s-s συνδυασμό, όπου στη θέση 4 έχεις το κλασσικό μονός/μονός και στη θέση 2 έχεις το μονός/split διπλός.

 

Σκέψου το και αυτό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stavro thanks.Το volume drop στις ενδιάμεσες δε με ενοχλεί.Όλες μου οι κιθάρες σπλιτάρουν και το έχουν.Την hss δε τη σκέφτομαι γιατί αν μπεί διπλός πίσω θα μπεί και στη neck θέση για να υπάρχει ισορροπία γιατί τους χρησιμοποιώ σε σόλα κτλ.Έχω hss και ακούγεται πολύ αισθητά η αλλαγή απο h σε s.Ενώ το split το έχω μόνο για το καθαρό (είναι πάντα λίγο δυνατότερα για αυτό ακριβώς το λόγο).

Εγώ σκεφτόμουν mini h σε neck και bridge και s στη μέση.

Σε θέσεις 2-4 split θα κρατάει αυτό το χαρακτήρα που ακούω στις στράτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να σου πω, θα είναι ψέμματα. Εγώ στη θέση σου πάντως, το ξαναλέω θα πήγαινα στις H-s-s και θα κοιτούσα να παίξω με το ύψος των μαγνητών (ή στη χειρότερη) να άλλαζα το neck για να το ισορροπήσω, σε μονό πάλι (κάτι σε Dimarzio ή Seymour Duncan).

 

Anyway αφού έχεις λάβει την απόφασή σου, πάρε την κιθάρα με το καλό, δοκίμασε την πρώτα,  δες ότι δεν σου κάνουν οι μαγνήτες σίγουρα, και μετά εδώ είμαστε να την ψάξουμε τη δουλειά για αλλαγή. [for the record η δικιά μου Strat (american floyd rose series) με τους dimarzio που σου είπα πριν, είναι εξαιρετική, αλλά το volume drop προσωπικά με χαλάει πολύ].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου