Προς το περιεχόμενο

bugera v22 VS bugera v55


Insectius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ένας φίλος μου είναι να αγοράσει καινούργιο ενισχυτή λαμπάτο combo και έχει καταλήξει στον V22 βλέποντας όμως λόγω της μικρής χρηματικής διαφοράς σκέφτεται τον v55 με την λογική ότι είναι πιο κατάλληλος για live αν χρειαστεί κάποια στιγμή αλλά θέλει ταυτόχρονα να μπορεί να κάνει εξάσκηση στο σπίτι χωρίς να ενοχλει γείτονες .

Διαβάσαμε για την λειτουργία pentode triode .

Δυνατότητα να δοκιμάσουμε δεν έχουμε καθώς είμαστε και οι δυο Χανιά.

 

Τι άποψη έχετε?

 

επίσης ψάχνοντας για φτηνότερη τιμή βρήκε αυτό το site

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/musical-instruments/guitars-basses/amplification/electric-guitar-amplification/combos-guitar/bugera-v22.html

τι γνώμη έχετε για αυτό εγώ πρώτη φορά το βλέπω.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω μονο για το site/εταιρεια, μιας και εχω ψωνισει αρκετες φορες, ειναι πολυ συνενοησιμοι και εξυπηρετικοτατοι.

 

Βεβαια αγορασα πριν 2 χρονια, φανταζομαι οτι δεν αλλαξαν απο τοτε.

 

Αυτα

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω τον 22. Στο σπίτι μπορώ να παιξω μεχρι το 3.

 

Απο το 4 και πανω στο μαστερ εχει ωραιο και ζωντανο ηχο. Οποτε αν ο 22 ειναι τοσο δυνατος φαντασου ο 55.

 

Σε live τον εχω βαλει μεχρι το 6 και ηταν πολύ καλός για τα δικα μου δεδομενα (απο αποψη εντασης). Νομιζω ειναι γενικα δυνατος ενισχυτης αν θες να τον χρησιμοποιησεις και στο σπιτι.

 

Εκτος βεβαια αν μενεις καπου απομακρυσμενα κ δν ενοχλεις. Αλλά και παλι χτυπάει δυνατα στα δικα σου αυτια  :)

 

Ελπίζω να βοήθησα. Παρεπιπτόντως , εχω καταγουσταρει με τον bugera μου. Σιγουρα θα τον χαρεις.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι δυο εχουν master volume και μπορεις να παιξεις σε εντασεις δωματιου αξιοπρεπεστατα, εγω παιζω με τον 333xl  που ειναι 120w και ακουγεται μια χαρα... και σε προβες και σε live ο v22  μια χαρα θα σε βγαλει αντε να τον πας μεχρι το 5(και πολυ σου λεω), εαν εχουν μικρη διαφορα ας παρει τον v55 αλλα και ο 22 λογικα θα τον υπερκαλυψει. Να πω επισης οτι αλλαζοντας και βαζοντας καλυτερες λαμπες ο ενυσχιτης απλα σπερνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης τωρα που το θυμήθηκα έχετε κατα νου οτι ο v22 ειναι 19 κιλά

ενώ ο v55 πρεπει να ειναι 23 μπορεί και παραπάνω. Αν σε ενδιαφέρει ψαξτο.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψιφίζω 22 και τα παραπάνω λεφτά ας τα δώσει να πάρει κανα μεταχειρισμένο celestion καλό μεγάφωνο γιατι αυτά τα μανίσια δε λένε πολλά και παίζει μέγιστο ρόλο στον ήχο σου. Και είναι υπεραρκετά watt για live όπως λενε και τα παιδιά παραπάνω θα 'ναι μια χαρά! Όπως και το βάρος είναι θέμα στη μετακίνηση οπότε πάνε στο ελαφρύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

επίσης ψάχνοντας για φτηνότερη τιμή βρήκε αυτό το site

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/musical-instruments/guitars-basses/amplification/electric-guitar-amplification/combos-guitar/bugera-v22.html

τι γνώμη έχετε για αυτό εγώ πρώτη φορά το βλέπω.

 

 

 

 

 

 

Εχω ψωνισει τρεις φορες,εξυπηρετικοτατος και ταχυτατος στην αποστολη (καθως παρηγγειλα απο Θεσσαλονικη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο φόρουμ,είναι η πρώτη φορά που γράφω.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κατ'αρχήν.

Εγώ είμαι ο ενδιαφερόμενος για τον ενισχυτή.Παιδιά επειδή και πολύς χώρος στο σπίτι δεν παίζει δεν με παίρνει να αγοράζω και πολλά πολλά γι'αυτό θέλω να αγοράσω κάτι που να είναι αξιόλογο και να μην μπαίνω στην διαδικασία να παίρνω επιπλεόν ηχεία κτλ κτλ.

Πραγματικά σκέφτομαι ότι αξίζει να πάρω τον w55,ξέρω πως οι λαμπάτοι για να δώσουν αυτό που πληρώνεις πρέπει να τους έχεις λίγο τσίτα πράγμα που δεν ξέρω αν θα μπορώ να το κάνω συνέχεια,όμως επειδή θέλω να ασχοληθώ σοβαρά με την κιθάρα πιστεύω πως ο w55 είναι μια αγορά που θα μπορεί να ανταπεξέλθει και μελλοντικά.

Ακόμα κάτι που θέλω να μου πείτε που με καίει είναι για το service.

Διάβασα κάτι απίστευτα παραδείγματα για την συμπεριφορά του Thomman και έμεινα έκπληκτος.Είναι πραγματικά πολύ σωστός γι'αυτό άλλωστε έχει και όνομα.(τα μεταφορικά στα πληρώνει αυτός κιόλας?σε περίπτωση εγγύησης πάντα)

Αυτό το Site που λέτε ότι είναι καλός και συννενοήσιμος είχε ποτέ κανείς θέμα με εγγύηση?Γιατί πραγματικά αν είναι να δώσω 340 και να ξέρω ότι σε πιθανή βλάβη θα μου κάνει την ζωή πατίνι και στην ουσία θα μείνω χωρίς ενισχυτή προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω στον γερμανό.Πραγματικά πολλές φορές οι έλληνες επαγγελματίες βάζουν τα χέρια τους και βγάζουν τα μάτια τους.

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη διαβάζοντας σε ξένα φόρουμ βρήκα ότι η ουσιαστική διαφορά είναι αυτή

 

V22 = EL84 tubes (more of a british flavor ie Vox/Marshall)

V55 = 6L6 tubes (more of an american flavor ie Fender/Mesa)

 

+ 4 decibel  στον V55

επίσης ο 55 παραμένει καθαρός σε μεγαλύτερη ένταση.

Μήπως να πάρεις κάνα 6262;;;  ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου