Προς το περιεχόμενο

paypal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορούν κάποιοι που το έχουν χρησιμοποιήσει να μου εξηγήσουν πως δουλεύει; Μπορώ να έχω ένα απλό λογαριασμό και να του πιστώνω χρήματα με πιστωτική κάρτα ενός φίλου για να αγοράσω κάτι απ' έξω;

Έχει προβλήματα το paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το χρησημοποίησα εγώ μια φορά.

Έγινα μέλος στο ebay (απο εκεί ψώνισα) και μετά πήκα στο paypal.com και δημιούργησα ένα λογαριασμό δίνοντας όλα μου τα στοιχεία. Με μια πολύ απλή διαδικασία στέλνεις το ποσό μέσω της κάρτας σου σε αυτόν που θέλεις μέσα απο το paypal.

Αν θυμαμαι καλά το στέλνεις στο mail που σου δίνει αυτός... ή κάτι τέτοιο... Το θέμα είναι ότι η κάρτα με την οποία ψώνισα εγώ ήταν στο όνομά μου και όχι σε άλλου, δεν ξέρω αν θα έχεις πρόβλημα με αυτό. Πάντως απ'ότι θυμάμαι στο paypal λέει αναλυτικά το πως λειτουργεί η όλη διαδικασία οπότε ψάξτο λίγο. Εγώ πάντως δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πως δουλεύει είναι απλό,οδηγίες έχει στο site.Κάνεις login,δίνεις το e-mail του παραλήπτη των χρημάτων,δίνεις και το ποσό και τα χρήματα αποστέλλονται.Το paypal κρατάει μια προμήθεια 3 με 5 % επί του ποσού.Τις αλλαγές ανάμεσα σε νομισματικές μονάδες τις κάνει αυτόματα.Τώρα πια που υπάρχει και το ευρωπαϊκό paypal,μπορείς να λάβεις και χρήματα.Mεγάλη προσοχή στους απατεώνες και στο "scam-mail".Το paypal απευθύνεται στους χρήστες με το όνομα τους.Αν δείτε mail "dear paypal user" το σβήνετε αβλεπί.Σου προτείνω να βγάλεις μια χρεωστική (electron visa) και να τη χρησιμοποιείς με το Paypal.Kαταστάσεις σαν κι αυτή που περιγράφεις κάνουν τους φίλους να μαλώνουν,εκτός και αν έχεις την υπομονη και τη διάθεση να εξηγήσεις στον φίλο σου ότι δεν κινδυνεύει ο λογαριασμος του,ότι δεν θα του κλέψουν τα λεφτά από το internet κτλ κτλ :roll:

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμφωνήσω και γω, ότι είναι απολύτως ασφαλές το PayPal...

 

Με εμένα που δεν με βάζει μέσα γιατί έχω ξεχάσει τον κωδικό μου και μου κλείδωσαν το λογαριασμό, καμιά ιδέα ? (Πως έγινε αυτό ένας θεός ξέρει...)

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν τους έχω στείλει μέηλ και ρώτησα αν υπάρχει άλλος τρόπος εκτός από πιστωτική για να πιστώσω το paypal, εδω και μια βδομάδα δεν έχουν απαντήσει και δε μου πολυαρέσει. Ξέρω ότι σε άλλες χώρες μπορείς να πας σε τράπεζα και να κάνεις κατάθεση, αλλά Ελλάδα μάλλον όχι ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χρησιμοποιώ συχνά,προς το παρόν μπορείς μόνο να "τραβήξεις" τα λεφτά που σου έστειλαν στον λογ/μο σου paypal & να τα μεταφέρεις στην ελληνική τράπεζα σου όχι το αντίστροφο,υπομονή όπου να'ναι θα γίνει και αυτό :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποψιν όμως όταν γίνεσαι μέλος και βάζεις μια πιστωτική κάρτα για πρώτη φορά μπορείς να κάνεις αγορές μέχρι και 100 δολλάρια. Για να κάνεις παραπάνω πρέπει να επιβεβαιώσεις ότι είσαι ο κάτοχος της κάρτας. Αυτό γίνετε όταν σου έρχετε ο λογαριασμός της κάρτας σου γράφουν ένα 4ψήφιο αριθμό μέσα, που πρέπει να πάς μετά και να τον γράψεις στο site. Και για να μην μπερδευόμαστε όταν χρησιμοποιείς την paypal για αγορές, πότε δεν χρεώνεσε τίποτα παραπάνω. Μόνο ο πωλητής χρεώνετε σε κάθε περίπτωση. Βέβεα έαν κάνεις αγορές απο Αμερική η τράπεζα θα σου χρεώσει έξοδα για την μετατροπή απο ευρώ σε δολλάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβεα έαν κάνεις αγορές απο Αμερική η τράπεζα θα σου χρεώσει έξοδα για την μετατροπή απο ευρώ σε δολλάριο.

Τα οποία είναι πόσο περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπερδεύει το paypal! Και δεν μπορώ να αποφασίσω αν είναι καλύτερο/ασφαλέστερο απ' το να χρησιμοποιείς απλά μια πιστωτική ή χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Παιδιά έχει κάνει κανείς register στο ebay δίνοντας χρεωστική κάρτα VISA Electron?Πήγα στο ebay.com μου λέει δεν γίνεται και μου είπαν ότι γίνεται στο ebay.co.uk.Παω εκεί και στην εγγραφή μου λέει ότι ο αριθμός της κάρτας δεν είναι δεκτός(valid).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου