Προς το περιεχόμενο

paypal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι θα κάνεις λάθος γιατί πριν απο λίγες μέρες έκανα register στο ebay.co.uk και δεν είχα κανένα πρόβλημα με την Electron :wink:

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γειά χαρά,

 

Και εγώ το paypal συνέχεια χρησιμοποιώ από τις αρχές του 2004.

 

Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα λέει ο fleamail.

Το μόνο είναι ότι ο 4ψήφιος κωδικός μπορεί να αργήσει λίγο και υπάρχουν σαφείς ενδείξεις από το paypal ότι εάν τους σπάσεις τα νεύρα είτε σε αυτούς είτε στην τράπεζά σου για να τον πάρεις γρηγορότερα δεν θα τον πάρεις ποτέ.

Οπότε κάνεις την αίτηση και περιμένεις την ενημέρωση από την τράπεζα.

 

Θα πρότεινα να προτιμήσεις να κάνεις αυτή τη διαδικασία γιατί το paypal σε προστατεύει σε περίπτωση στραβής.

Με την απόδειξη του paypal και μία βεβαίωση από τα ΕΛΤΑ ή το Τελωνείο ότι δεν έλαβες το δέμα σου μπορείς να είσαι σίγουρος ότι τα χρήματά σου δεν τα χαρίζεις όταν κάνεις αγορές από το internet. Αλλά αυτή είναι η πιό ακραία λύση γιατί το paypal έχει αυστηρή πολιτική και σε προστατεύει έτσι και αλλιώς.

 

Εγώ από άγνωστους (μικρά μαγαζιά και ebay sellers) δεν θα έπαιρνα εάν δεν δέχονταν paypal. Δεν είναι μόνο το θέμα να σε κλέψουν αλλά και ότι αν υποστείς μία καθυστέρηση, ακόμα και μεγάλη, δεν θα χρειάζεται να βράζεις στο ζουμί σου.

Την έχω πατήσει περιμένοντας 700 ευρώ δέμα για 1,5 μήνα βράζοντας στο ζουμί μου γιατί είχαν κάποιο πρόβλημα (λέει) και δεν μπορούσανε να μου στείλουν invoice, tracking number κτλ.

 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν πολύ κατάλαβα το pay pal θέλω να ρωτήσω... :oops: Το pay pal κάνει τον ενδιάμεσο μεταξύ εσένα και αυτού που θες να στείλεις τα χρήματα ?

Με το που δημιουργείς ένα λογαριασμό στο Pay pal μπορείς να κάνεις αμέσως αγορές αλλά ίσες με 100¤?

Μαζί με το χαρτί από την τράπεζα που αναφέρει τις κινήσεις που έγιναν στο λογαριασμό μου θα συμπεριλαμβάνονται και οι 4 αριθμοί, έτσι ώστε να ξεκλειδώσω το Pay pal για αγορές μεγαλύτερες από 100¤?

 

αυτά τα ολίγα :roll:

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κάνει τον ενδιάμεσο.

Αυτό με τα 100 ευρώ χωρίς τους κωδικούς θα πρέπει να το διαβάσεις από το site γιατί δεν το χρησιμοποίησα για να σου πω. Ο fleamail πάντως δεν φαντάζομαι να το είπε στην τύχη.

Οι κωδικοί θα έρθουν 10-15 μέρες αν, θυμάμαι καλά, μετά από τη αίτηση με την ενημέρωση που σου στέλνει η τράπεζα ή εάν πας να ενημερώσεις το βιβλιάριό σου.

Από εκεί και πέρα στέλνεις χρήματα στο mail του πωλητή χωρίς να συμπληρώνεις στοιχεία είτε δικά σου είτε δικά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακόμα δυο ερωτήσεις που αφοράνε το pay pal και το eBay ....

1) Λοιπόν όταν κάνω μια προσφορά πχ. 120¤ στο eBay το σύστημα ελέγχει τον λογαριασμό μου μέσο του pay pal και γενικά αμέσως κάνει έλεγχο να δει αν έχω τα λεφτά την προσφοράς που έκανα?

2) Μόλις εχθές γράφτηκα στο pay pal όποτε το όριο μου είναι 100¤, αν η προσφορά που θα κάνω ξεπερνά τα 100¤ θα δεν τα έχω τότε θα πάρω feedback -100?

 

Sorry για το πρήξιμο αλλά θέλω να αγοράσω μερικά πράγματα από eBay και γι’αυτο ρωτάω

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) 'Οχι

2) ΟΧΙ! :lol:

 

http://pages.ebay.com/help/index.html?ssPageName=h:h:help:US

Γιατί δεν διαβάζεις τις οδηγίες ?

 

Μπορείς να αγοράσεις ούτως η άλλως,δεν είναι το paypal ο μόνος τρόπος για να στείλεις χρήματα (βλέπε western union)...αλλά ΨΑΞΤΟ πρώτα,πριν αγοράσεις καμιά πατάτα και κλαίς τα λεφτουδακια σου.Το ebay ΔΕΝ είναι online shop (ως επι το πλείστον,γιατί υπάρχουν και τα ebay shops),είναι ένα σύνολο ανθρώπων που πουλάνε μεταχειρισμένα.Και υπαρχουν πολλοί "επιτηδειοι".Θυμάμαι ένα 20χρονο που έφερε πριν από λίγο καιρό μια "New Old Stock" Jackson SL-1Soloist από ebay στον guitar tech μου...ειλικρινά τη ζήλεψα.Δυστυχως όμως αποδείχτηκε ότι το μανίκι της είχε σκεβρώσει σε τέτοιο σημείο που δεν ερχόταν στη θέση του.Neck through κιθάρα...και να θές να βγάλεις το μανίκι να το βάλεις έστω σε μια πρέσσα,κατι να κάνεις τελώσπαντων είναι ΠΟΛΥ δύσκολο.Πάνε τα 1400 δολλάρια που έσκασε.Και άν νομίζει κανείς οτι μπορεί να αλλάξει τίποτα ένα αρνητικό feedback σε κάποιον που έχει 100 θετικά πχ είναι γελασμένος.Σκέψου να έχεις 0 και να πάς -1.

Ανοιχτά τα μάτια σας.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και υπαρχουν πολλοί "επιτηδειοι".Θυμάμαι ένα 20χρονο που έφερε πριν από λίγο καιρό μια "New Old Stock" Jackson SL-1Soloist από ebay στον guitar tech μου...ειλικρινά τη ζήλεψα.Δυστυχως όμως αποδείχτηκε ότι το μανίκι της είχε σκεβρώσει σε τέτοιο σημείο που δεν ερχόταν στη θέση του.Neck through κιθάρα...και να θές να βγάλεις το μανίκι να το βάλεις έστω σε μια πρέσσα' date='κατι να κάνεις τελώσπαντων είναι ΠΟΛΥ δύσκολο.Πάνε τα 1400 δολλάρια που έσκασε.Και άν νομίζει κανείς οτι μπορεί να αλλάξει τίποτα ένα αρνητικό feedback σε κάποιον που έχει 100 θετικά πχ είναι γελασμένος.Σκέψου να έχεις 0 και να πάς -1.

Ανοιχτά τα μάτια σας.[/quote']

 

Δυστυχώς έχω ακούσει και εγώ μερικές τραγικές ιστορίες με το eBay, θα προσπαθήσω να είμαι όσο γίνεται προσεκτικός.... :? :?

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έκανα λογιαριασμό στο ebay.co.uk απλά ακολουθώντας την συμβουλή του superfunk και ανοίγοντας email στο in.gr οπότε δεν χρειάστηκε ούτε πιστωτική ουτε τίποτα.Κάτι άλλο τώρα,έχω αποφασίσει να αγοράσω κάτι από εβαυ και πατάω buy now κλπ.Όταν με βγάζει στη σελίδα του paypal για να πληρώσω μου δίνει τη δυνατότητα να πληρώσω χωρίς να έχω λογαριασμό paypal,εγώ τώρα τι να κάνω να ανοίξω λογαριασμό ή να δώσω κατευθείαν τα στοιχεία στην φόρμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έκανα λογιαριασμό στο ebay.co.uk

Το account στο ebay ισχύει για όλα τα site του ebay όπου και να το ανοίξεις.

 

ανοίγοντας email στο in.gr οπότε δεν χρειάστηκε ούτε πιστωτική ουτε τίποτα.

Δεν χρειαζόταν ποτέ πιστωτική για να ανοίξεις account στο ebay.Μόνο αν θέλεις να πουλήσεις μέσω ebay σου χρειάζεται.

 

Κάτι άλλο τώρα' date='έχω αποφασίσει να αγοράσω κάτι από εβαυ και πατάω buy now κλπ.Όταν με βγάζει στη σελίδα του paypal [/quote']

Αυτό που βλέπεις δεν είναι η σελίδα του paypal,αλλά το "checkout process".Παράκαμψε το.

 

μου δίνει τη δυνατότητα να πληρώσω χωρίς να έχω λογαριασμό paypal' date='εγώ τώρα τι να κάνω να ανοίξω λογαριασμό ή να δώσω κατευθείαν τα στοιχεία στην φόρμα; [/quote']

Πρώτα ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΟΥ με τον πωλητή τι είδους πληρωμές δέχεται(εάν δεν θέλεις η δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το paypal),κατά προτίμηση πριν να πατήσεις το "Buy It Now".Από εκεί και πέρα είναι μπούσουλας.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου