Προς το περιεχόμενο

paypal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την πρώτη φορά που προσπάθησα να κάνω register στο ebay έδωσα ένα mail που έχω στο hotmail και μετά μου ζητούσε τα στοιχεία της κάρτας.Εν συνεχεία το ebay.com δεν αναγνώριζε την VISA Electron και από το online help desk μου είπαν ότι κάρτες Electron δέχεται το ebay.co.uk.Πάω εκεί,μου ζητάει πάλι αριθμό κάρτας κλπ. και μου λέει μετά ότι δεν είναι valid.Εκεί που έλεγα να τα παρατήσω μου είπε ο superfunk ότι με email από in.gr δεν σου ζητάει αριθμό κάρτας.Έτσι έκανα ένα mail στο in.gr και έκανα το registration χωρίς πρόβλημα.

Τώρα δεν ξέρω αν έκανα βλακεία αλλά πάτησα το buy now και μετά καταχωρήθηκε ότι αγόρασα το προϊόν και μου ζητάει να προχωρήσω στο payment.Επειδή είναι ebay store αυτό λέει στις οδηγίες:

"If you are an International Customer, you will receive an invoice within 3 business days. Please wait for invoice before paying"

Τώρα τι κάνω,περιμένω στο email μου να έρθει κάποιο μήνυμα και μετά προχωράω στην πληρωμή;Εγώ θα ανοίξω ούτως ή άλλως λογαριασμό στο paypal οπότε θα πληρώσω από κεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γαμώτο στο paypal μου λέει το εξής:

"This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card."

Έχω την giftcard της Τράπεζας Αττικής και έχει πάνω το σηματάκι VISA Electron.Γιατί δεν την δέχεται;Έχω ψωνίσει την rockinger με αυτή. :evil: :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα σου δεν είναι πιστωτική. Είναι συνδεδεμένη απ' ευθείας με κάποιον τραπεζικό λογαριασμό, ο οποίος πρέπει (ακριβώς την ώρα που επιχειρείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου) να περιέχει ΟΛΟ το ποσό που θέλεις να πληρώσεις με αυτήν. Αλλιώς η τράπεζα θα απορρίψει τη συναλλαγή, όπως και έγινε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πρώτη φορά που προσπάθησα να κάνω register στο ebay έδωσα ένα mail που έχω στο hotmail και μετά μου ζητούσε τα στοιχεία της κάρτας.

Λογικό,γιατί χρησιμοποιούσες hotmail.Στο hotmail είναι γραμμένη όλη οι κοινωνία η άτιμη και ο σκύλος τους,οπότε δεν το θεωρούν "safe" και γι'αυτό ζητάνε πιστωτική κάρτα.Προφανως το in.gr δεν είναι στις λίστες τους.

Περίμενε τις 3 μέρες που σου λένε,και στο ενδιάμεσο πάρε τηλέφωνο το τμήμα καρτών της τράπεζάς σου και ρώτα τους.Κάποιες electron "δεν περνάνε"

Hint: εαν τελικά τα καταφέρεις και την κάνεις add στο paypal,όταν στείλεις λεφτά,στείλτα σαν Goods (other) και όχι σαν Εbay items.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες,

βασικά ήρθε το invoice και έστειλα mail στον τύπο για να τον ρωτήσω αν δέχεται visa electron.Του είπα ότι δεν μπορώ να ανοίξω λογαριασμό στο paypal οπότε περιμένω απάντησή του τώρα.

roybatty γιατί να τα στείλω ως Goods?Κερδίζω τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κερδίζεις τίποτα,αλλά εγώ χρησιμοποιώ το paypal με μια electron visa της πειραιώς,και το σύστημα αρνείται να στείλει τα χρήματα όταν του λέω Ebay Items,ενώ σαν Goods (other) τα στέλνει κανονικά.Προληπτικά στο λέω...για να μη τρομάξεις αν δείς πάλι το ίδιο error :wink:

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες,έκανα την πρώτη αγορά με το paypal!

Δυό πραγματάκια μόνο:

1)Γιατί μου μετέτρεψε τα δολλάρια σε Ευρώ με συντελεστή 0,2 και όχι με 0,25 που είδα ότι είναι σήμερα?

2)Γιατί αφαιρέθηκαν από την κάρτα 35.5¤ αντί 34.1¤ που ήταν το κόστος που μου έγραψε το paypal;(να υποθέσω προμήθεια;αλλα ποιου προμήθεια,του paypal ή της τράπεζας; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα άνοιξες μεγάλο θέμα,γνωστό και ώς "τι αλχημείες γίνονται για να βγάζει προμήθεια ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ"

 

1) Υπάρχουν 3 συντελεστές,ένας της αγοράς,ένας της πώλησης,και ένας του μέσου όρου.Για ποιόν απο τους 3 αναφέρεσαι;Για παράδειγμα,το Paypal αλλάζει τις ισοτιμίες με βάση το μέσο όρο τον οποίο μπορείς να δεις και στο http://www.xe.com/ucc

Δε νομίζω πως και οι τράπεζες κάνουν το ίδιο πάντως.

2) Το ποσό που αναφέρεις συμπεριλαμβάνει και την προμήθεια μέσω paypal; Πιθανόν η τράπεζα σου να κάνει την αλλαγή από ευρώ σε δολλάρια (δηλαδή σου πουλάει δολλάρια για το ανάλογο ποσό που θές να στείλεις,και εκεί πέφτει η προμήθεια.Βέβαια δεν είμαι σίγουρος για το τελευταίο.

 

Πάντως πάντα να υπολογίζεις ότι από το ποσό που βλέπεις στο Paypal,αυτό που θα βλέπεις στον τραπεζικό ισολογισμό σου θα είναι ελαφρώς υψηλότερο.Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι χειρότερα πάντως.Πριν από μια βδομάδα "αναγκάστηκα" (και λέω αναγκάστηκα,γιατι δε μου αρέσει το ebay...απλώς παρ'όλα τα "κονε" που έχω για μεταχειρισμένα δεν μπορούσα να το βρώ) να πάρω ένα Digitech WH-1 Whammy (το original,όχι το reissue) από το ebay,και εκεί ζήτημα είναι αν θα το βρείς.O τυπάς που το πουλούσε δεχόταν μόνο μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό.Το winbank μου χρέωσε 7,5 ευρώ.Εάν πήγαινα στην τράπεζα να μου κάνουν την ίδια δουλειά θα πλήρωνα τα διπλάσια.Τρέχα γύρευε....

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες' date='έκανα την πρώτη αγορά με το paypal!

Δυό πραγματάκια μόνο:

1)Γιατί μου μετέτρεψε τα δολλάρια σε Ευρώ με συντελεστή 0,2 και όχι με 0,25 που είδα ότι είναι σήμερα?

2)Γιατί αφαιρέθηκαν από την κάρτα 35.5¤ αντί 34.1¤ που ήταν το κόστος που μου έγραψε το paypal;(να υποθέσω προμήθεια;αλλα ποιου προμήθεια,του paypal ή της τράπεζας; )[/quote']

 

H ισοτιμια ευρω-δολλαριου δεν ειναι παντου η ιδια (σε ολες τις τραπεζες ενοω) & το paypal χρησιμοποιει την μεση τιμη που δινει το διατραπεζικο συστημα στο city του Λονδινου συν το κατι τις του :wink: .(οι τιμες που "βλεπεις" δεν αφορουν τους πελατες των τραπεζων αλλα τη διατραπεζικη αγορα..)

 

https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=p/sell/mc/mc_convert-outside

 

Η προμηθεια "τσεκουρωθηκε" απο τη τραπεζα σου (δεν υπαρχουν μεγαλύτεροι ΚΛΕΦΤΕΣ απο τους ελληνες τραπεζιτες,ξερω καλα τι σου λεω ημουν για χρονια ενας απο αυτους :wink: (το paypal κρατα την προμηθεια απο αυτους που ΠΟΥΛΑΝΕ (λαμβανουν δηλ. χρηματα) οχι απο αυτους που αγοραζουν :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου