Προς το περιεχόμενο

Προσοχή! Μακριά από κλειδιά Planet Waves Auto Trim


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από καμιά δεκαριά σετς χορδών, τα παραπάνω κλειδιά - τα οποία κόβουν αυτόματα το υπόλοιπο της  κλειδωμένης χορδής όταν αρχίζεις να κουρδίζεις - άρχισαν να μην κρατάνε τη μι καντίνι.

Δλδ αυτό που συμβαίνει είναι ότι περνάς τη χορδή, την κλειδώνεις, αρχίζεις να κουρδίζεις, κόβεται το περίσσευμα της χορδής και όταν αρχίζει να ζορίζεται η χορδή γλιστράει από το κλείδωμα του κλειδιού και σου μένει μια κομμένη χορδή που δεν μπορείς να ξαναπεράσεις. Πάει το σετ της Elixir...

Τώρα βρήκα πολλούς στο νετ που παραπονιούνται για το ίδιο πρόβλημα. Ίσως είναι μια παρτίδα. Πάντως το πρόβλημα είναι σχετικά γενικευμένο.

Οπότε ΜΑΚΡΙΑ!

 

Υ.γ.1: Κάποιος με καταράστηκε να έχω πρόβλημα με το κούρδισμα... Δεν εξηγείται αλλιώς...

Υ.γ.2: Ποιος πουλάει Locking Schaller στη Θεσσαλονίκη να στείλω τον αδερφό μου να πάρει;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μετά από καμιά δεκαριά σετς χορδών, τα παραπάνω κλειδιά - τα οποία κόβουν αυτόματα το υπόλοιπο της  κλειδωμένης χορδής όταν αρχίζεις να κουρδίζεις - άρχισαν να μην κρατάνε τη μι καντίνι.

Δλδ αυτό που συμβαίνει είναι ότι περνάς τη χορδή, την κλειδώνεις, αρχίζεις να κουρδίζεις, κόβεται το περίσσευμα της χορδής και όταν αρχίζει να ζορίζεται η χορδή γλιστράει από το κλείδωμα του κλειδιού και σου μένει μια κομμένη χορδή που δεν μπορείς να ξαναπεράσεις. Πάει το σετ της Elixir...

Τώρα βρήκα πολλούς στο νετ που παραπονιούνται για το ίδιο πρόβλημα. Ίσως είναι μια παρτίδα. Πάντως το πρόβλημα είναι σχετικά γενικευμένο.

Οπότε ΜΑΚΡΙΑ!

 

Υ.γ.1: Κάποιος με καταράστηκε να έχω πρόβλημα με το κούρδισμα... Δεν εξηγείται αλλιώς...

Υ.γ.2: Ποιος πουλάει Locking Schaller στη Θεσσαλονίκη να στείλω τον αδερφό μου να πάρει;

 

Έστειλες το πρόβλημά σου στην Planet Waves να δεις τι θα σου πούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χω ενα  χρονο και κατι μηνες εχοντας αλλαξει πολλα παραπανω απο 10 σετ χορδες (και διαφορετικες μαρκες αλλα elixir οχι) και δεν εχω καποιο προβλημα. Ισα ισα που τα προτινω κιολας. Ισως να ναι προβληματικη παρτιδα οπως ειπες. ::)

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είχα σε μια κιθάρα που έδωσα και δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα. Εννιάρες χορδές. Μήπως αμα τα σφίγγεις υπερβολικά χαλάνε μετά από λίγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mike_rhd

Μην τα προτείνεις. Κι εγώ τα πρότεινα μέχρι πριν από λίγο... :( Μπορεί να είναι ελαττωματική η παρτίδα αλλά που ξέρεις ότι αυτός που θα αγοράσει δεν θα πάρει από την ίδια. :(

Το πρόβλημα δεν είναι στις Elixir. Μου έκανε το ίδιο και με μια 9άρα Dean Markley και μια 10άρα GHS...

 

@Dnightshade

Όχι. Δεν πρόκειται να μπλεχτώ με αποστολές πήγαινε έλα. Άλλωστε ένας τύπος στη GearPage είχε το ίδιο πρόβλημα και μετά από δύο ανταλλαγές + τα αρχικά...

 

@soundmagic

Τα έσφιγγα με το χέρι. Το αριστερό. Είμαι δεξιόχειρας...

 

Κανένας ξέρει για Schaller στη Θεσσαλονίκη;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mike_rhd

Μην τα προτείνεις. Κι εγώ τα πρότεινα μέχρι πριν από λίγο... :( Μπορεί να είναι ελαττωματική η παρτίδα αλλά που ξέρεις ότι αυτός που θα αγοράσει δεν θα πάρει από την ίδια. :(

Το πρόβλημα δεν είναι στις Elixir. Μου έκανε το ίδιο και με μια 9άρα Dean Markley και μια 10άρα GHS...

 

@Dnightshade

Όχι. Δεν πρόκειται να μπλεχτώ με αποστολές πήγαινε έλα. Άλλωστε ένας τύπος στη GearPage είχε το ίδιο πρόβλημα και μετά από δύο ανταλλαγές + τα αρχικά...

 

 

Ο τρόπος με τον οποίο το προσεγγίζεις είναι λίγο περίεργος..Έχεις δικαιώματα ως καταναλωτής γιατί να χαλάσεις τσάμπα λεφτά αν απλά μπορούν να στο αντικαταστήσουν;Απαίτησε να σου στείλουν ένα κλειδί,και αν δεις ότι και εκείνο παθαίνει τα ίδια,τότε οκ.Το ότι διάβασες ότι ένας τύπος το έπαθε σε 2 διαφορετικά κλειδιά δε σημαίνει ότι θα γίνει και σε εσένα το ίδιο.Επίσης μπορεί να έχουν φτιάξει ήδη την παρτίδα.Αν όχι,η ενημέρωση από πελάτες όπως εσένα και εκείνον είναι που θα τους κάνει να το διορθώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ζω στην Ελλάδα. Αυτό που λες να κάνω για μένα σημαίνει τελωνεία, διατυπώσεις, εξηγήσεις, χαμένο χρόνο και άρα (παραπάνω) χαμένα λεφτά.

 

Όσο για το αν θα διορθώσει ή όχι κάτι, αδιαφορώ. Τον πληρώνω αρκετά χρήματα και πρέπει να έχει ήδη QC. Προφανώς δεν έχει, τουλάχιστον επαρκές, και έχοντας διαπιστώσει ότι έχει συμβεί το ίδιο και σε άλλους (και στην τελική ξέρει το πρόβλημα), αδιαφορώ. Δεν θα γίνω εγώ ο tester του. Ενημέρωσα τους φίλους και συμφορουμίτες για ένα δυνητικά κακό προϊόν. And that's it.

 

@S9F

Ποιον από τους δύο;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@S9F

Ποιον από τους δύο;

 

Είπαμε,στον Μίκυ. (a.k.a. "Η σπηλιά του Αλή-μπαμπά"... ;D)

 

Παρεμπιπτόντως,Μίμη τον λένε τον άνθρωπο,απλά εγώ τον έχω "βαφτίσει" Μίκυ... ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου