Προς το περιεχόμενο

Επιλογη μαγνητων για ibanez rg prestige.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα κιαπο μενα...

 

καταρχην h ibanez και basswood θελoυν το dimarzio τους :) :)(υπαρχουν αρκετοι οπως

tone zone ,evolution,fred,breed ktl) που σιγουρα καποιος απο δαυτους θα σε καλυψει

 

τωρα σε οτι αφορα τα ξυλα..ακουσα πριν για τα ξυλα της ibanez οτι δεν ειναι καλα οτι εχουν κενα και κατι τετοια ωραια ??? ???

 

καλο ανεκδοτο.για να κρινεις ενα ξυλο θελει πολλα χρονια εμπειριας(και αν) και σιγουρα το ξυλο δεν το ακους στον ενισχυτη.(τουλαχιστον οχι μονο στον ενισχυτη)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχεις δίκο μάλλον τα μεσαια με χαλανε και το εψαχνα και δεν μπορουσα να το βρώ...

ειμαι λάτρης τζιτζικοήχου τιγκα στα πριμομπασα ότι και να παιξω...γιαυτο μάλλον δεν μου κάνει.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλαστικος ο Tone Zone?  ::) Μηπως με τον ορο "πλαστικος" εννοεις κατι αλλο απο οτι οι περισσοτεροι,γιατι για τον συγκεκριμενο μονο περιγραφη "πλαστικου" δεν ειχα ακουσει ως τωρα.

 

 

Kαι ομως και εμενα ετσι μου ακουγοτανε...........οσο περιεργο και να σου φαινεται...στα γκαζια ητανε καλος......με πολλα μπασα βεβαια με αποτελεσμα να τον εχω λιγο χαμηλωσει λιγο απο την μερια των μπασων χορδων....αλλα στα καθαρα ητανε πολυ ψευτικος............στα δικα μου αυτια βεβαια............απο την αλλη ο μαγνητης απο dimarzio που ειχε καλα καθαρα ητανε ο evo2 αλλα στα γκαζια αφηνε ενα περιεργο γρεζι που με χαλαγε τρελα.....Αυτο που παρατηρησα εγω στους dimarzio ητανε η απουσια presence παντελως......εκανα συγκριση με duncan παραλληλα που ειχε η αλλη μου κιθαρα και επρεπε στον ιδιο ενισχυτη με τα ιδια settings καθε φορα που επαιζα με dimarzio να ανεβαζω το presence στον ενισχυτη παρα πολυ για να ερθει στα γουστα μου..................απο την αλλη η dimarzio εχει καποιους mini humbuckers που ειναι αρκετα καλοι με αποκορυφωμα τον fast track-1 που ακολουθει διαφορετικη κατευθυνση(ισως επειδη ειναι low output),ενδιαφερον παρουσιαζει επισης και ο pro track!!!!Στους humbuckers ομως τους κανονικους και μιλαω για τους high output...υπαρχει ενα θεμα.........απο neck οπως ειπα πολυ ωραιος ειναι ο evolution ενω τραγωδια μεγαλη ειναι ο air norton...............δεν εχω δοκιμασει low-medium output μαγνητες οπως paf pro,ANDY TIMMONS,FRED ΚΛΠ............μπορει εκει τα πραγματα να ειναι διαφορετικα...........

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα κιαπο μενα...

 

 

 

τωρα σε οτι αφορα τα ξυλα..ακουσα πριν για τα ξυλα της ibanez οτι δεν ειναι καλα οτι εχουν κενα και κατι τετοια ωραια ??? ???

 

καλο ανεκδοτο.για να κρινεις ενα ξυλο θελει πολλα χρονια εμπειριας(και αν) και σιγουρα το ξυλο δεν το ακους στον ενισχυτη.(τουλαχιστον οχι μονο στον ενισχυτη)

 

 

 

 

Αν αυτα που λεμε σου φαινονται ανεκδοτα....μαλλον εσυ ξερεις καλυτερα αλλα σιγουρα οχι σωστα.......εμενα η εμπειρια μου με ibanez και παραλληλα με αλλη κιθαρα που φορουσαν για μηνες ιδιους μαγνητες στην bridge θεση και απο duncan αλλα και απο dimarzio μου εδειξε αυτο το πραγμα,οτι η ibanez δεν επαιζε με κανεναν μαγνητη καλα ή το ιδιο καλα.Και να σου τονισω οτι κοστιζε σαν κιθαρα 1800 euros.Αν αυτη η δοκιμη δεν σε καλυπτει και δεν συμφωνεις περιμενω την δικη σου δοκιμη- test drive κλπ και να μας πεις την αποψη σου.Πιο σοβαρη δοκιμη απο test 2 ή 3 κιθαρων διπλα-διπλα με τους ιδιους μαγνητες στα ιδια μηχανηματα και αλλαγη μαγνητων καθε εβδομαδα νομιζω οτι μονο μη τεκμηριωμενη και ανεκδοτο δεν την χαρακτηριζεις.............τωρα εσενα η δικη σου εμπειρια μπορει να ειναι μεγαλυτερη και να λεει αλλα..οποτε περιμενουμε τις δικες σου αποψεις με δοκιμες που εχεις κανει σε διαφορες κιθαρες και με διαφορους μαγνητες............... ::)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Kαι ομως και εμενα ετσι μου ακουγοτανε...........οσο περιεργο και να σου φαινεται...στα γκαζια ητανε καλος......με πολλα μπασα βεβαια με αποτελεσμα να τον εχω λιγο χαμηλωσει λιγο απο την μερια των μπασων χορδων....αλλα στα καθαρα ητανε πολυ ψευτικος............στα δικα μου αυτια βεβαια............

 

Δεν εχεις αδικο,δεν αναφερθηκα καθολου σε συμπεριφορα του σε καθαρα γιατι δεν εχω παιξει ποτε καθαρα με bridge διπλο  ;D (παντα κουβαλαω και μια στρατ για τις "καθαροδουλειες"  ;D ),τον εκρινα αποκλειστικα σε βρωμικα. Μεχρι προτινος ημουν κολλημενος σε duncan (πιο πολυ νομιζω απο την θετικη προδιαθεση που μου αφησε ενας custom custom που φορουσε μια vigier που ειχα),απλα τωρα πηρε ποντους για μενα και η dimarzio με τους μαγνητες της socal (που ημουν ετοιμας να αλλαξω πριν καν την ακουσω).

Παντως ναι,τα καθαρα του ειναι απαισια, αυτο ειναι γεγονος  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτα που λεμε σου φαινονται ανεκδοτα....μαλλον εσυ ξερεις καλυτερα αλλα σιγουρα οχι σωστα.......εμενα η εμπειρια μου με ibanez και παραλληλα με αλλη κιθαρα που φορουσαν για μηνες ιδιους μαγνητες στην bridge θεση και απο duncan αλλα και απο dimarzio μου εδειξε αυτο το πραγμα,οτι η ibanez δεν επαιζε με κανεναν μαγνητη καλα ή το ιδιο καλα.Και να σου τονισω οτι κοστιζε σαν κιθαρα 1800 euros.Αν αυτη η δοκιμη δεν σε καλυπτει και δεν συμφωνεις περιμενω την δικη σου δοκιμη- test drive κλπ και να μας πεις την αποψη σου.Πιο σοβαρη δοκιμη απο test 2 ή 3 κιθαρων διπλα-διπλα με τους ιδιους μαγνητες στα ιδια μηχανηματα και αλλαγη μαγνητων καθε εβδομαδα νομιζω οτι μονο μη τεκμηριωμενη και ανεκδοτο δεν την χαρακτηριζεις.............τωρα εσενα η δικη σου εμπειρια μπορει να ειναι μεγαλυτερη και να λεει αλλα..οποτε περιμενουμε τις δικες σου αποψεις με δοκιμες που εχεις κανει σε διαφορες κιθαρες και με διαφορους μαγνητες............... ::)

 

καλα ολα αυτα που λες φιλε μου αλλα

1)μιλησα για τα "συχνοτικα κενα" που επεσαν στη αντιληψη σου απο το σωμα της ιβανεζ.οχι για τα συμπερασματα που εβγαλες χρησιμοποιωντας ενισχυτη μαγνητες κτλ.

2)για να ερθω και σαυτο...ποιος σου ειπε οτι αν δοκιμαζεις παραλληλα 2 κιθαρες με ιδιους μαγνητες αυτη που παιζει καλυτερα κατα τη γνωμη σοθ εχει καλυτερα ξυλα?φυσικα μπορει να ισχυει αλλα ειναι χιλιοι δυο αλλοι παραγοντες που επηρεαζουν οτι ακους.η γεφυρα της κιθαρας ας πουμε παιζει καθοριστικο ρολο.επισης το eq που χρησιμοποιεις αν το αφησες ιδιο και για τις 2 κιθαρες ειναι λαθος.αλλες αναγκες εχει μια ιβανεζ με floyd αλλες μια φενδερ με vintage τρεμολο και αλδερ.

3)τελος θα μου επιτρεψεις να διατηρω καποιες αμφιβολιες σχετικα με το κατα ποσο αντιλαμβανεσαι αυτα τα συχνοτικα κενα(κατι που ξαναλεω απαιτει πολλα χρονια εμπειρια,και σε καμια περιπτωση δε θεωρω ουτε τον εαυτο μου ικανο )απτη στιγμη που δε σου αρεσε το γκαζι του nova system,ενω ηταν απενεργοποιημενο και ακουγες το clean του ενισχυτη :) ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απτη στιγμη που δε σου αρεσε το γκαζι του nova system,ενω ηταν απενεργοποιημενο και ακουγες το clean του ενισχυτη :) ;) ;D

 

 

Δεν ειναι υποχρεωση μου οταν πηγαινω σε ενα μαγαζι να ξερω πως δουλευει ενα μηχανημα............ειναι υποχρεωση του πωλητη....ετσι το εβαλε να δουλεψει αυτο ακουσα...επειδη αναφερεσαι σε αυτο το περιστατικο χωρις καν να εισαι μπροστα εκεινη την στιγμη πραγμα που το θεωρω ατοπο αλλα για να μην σου χαλασω το χατηρι σου απανταω................Επισης δεν ειπα οτι ητανε απενεργοπιημενο κανενα drive ...του ειπα βαλε μου τα drive να τα ακουσω ...εκανε αυτος τις συνδεσεις που ''επρεπε'' το ρυθμισε και μου ειπε παιξε και εγω επαιξα ακουγωντας ενα τραγικο αποτελεσμα που καμια σχεση με clean ηχο ειχε (ακομα και αυτο το παραποιησες για να το φερεις στα μετρα σου)......σου φαινεται τοσο περιεργο που βαζεις και smile??????Ειλικρινα η αναφορα σου ειναι ακυρη να μην πω τιποτα αλλο.Τωρα εαν οι ibanez εχουνε χαλια τρεμολο και ευθυνεται και αυτο για τον ηχο τους ή εαν εχουνε οτιδηποτε αλλο χαλια...δεν με απασχολει καθολου απο τι στιγμη που πληρωνω ενα οργανο θελω να παιζει.Τωρα εαν εσενα σε ικανοποιουν αυτα τα οργανα ..δεν εχω κανεναν προβλημα....μπορεις να συνεχισεις και εσυ αλλα και εγω τη ζωη μου.

Δεν συνεχιζω την συζητηση καθαρα επειδη ανεφερες κατι εντελως ακυρο με εκεινο το περιστατικο που ξερεις και εσυ οτι δεν εχει καμια σχεση με αυτα που αναφερουμε,απλα ηθελες να πεις κατι για να δειξεις εαν ξερω ή δεν ξερω να ξεχωριζω καποια πραγματα.......Εαν ερθεις και εσυ σπιτι μου και σου βαλω την rp οπως θελω εγω και παιξεις και μου πεις δεν σου αρεσει....θα γυριζω μετα να πω οτι εισαι ασχετος και δεν ξερεις ουτε τα τυπικα............................οπως ειπα εσυ ξερεις καλυτερα αλλα σιγουρα οχι σωστα....................κρινε μονος σου το παραδειγμα που ανεφερες.......και παρεμπιπτοντως οταν ακουσα κανονικα τα drives απο το nova παλι δεν με συγκινησαν..............καλα να περνας.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη αν θεωρεις οτι σε προσεβαλα,αλλα το να ακους clean  και να το κρινεις ως distorion ειναι καπως βρε παιδι μου...ειτε στο εβαλε καποιος πωλητης ειτε μονος σου.

 

 

οταν ειπα για τη γεφυρα και το ρολο που παιζει στον ηχο δεν εννουσα την ποιοτητα αλλα το ειδος.πχ αλλιως ειναι μια κιθαρα με floating tremolo(διαμπερης τρυπα στο σωμα που στη θεση του εχουμε ενα κομματι σιδερο),αλλιως ενα σωμα με σταθερο καβαλαρη κτλ

 

και παλι λυπαμαι αν προσβληθηκες φιλε μου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μια τελειως προσωπικη γνωμη και αποψη δοκιμασε το σετακι απο την RockField -Fat Ass. Ο μαγνητης ειναι πολυ καλος και κανει για τα παντα (αλλ αραουντ) εχει αρκετα μπασα εγω τουλαχιστον εχω 2 διπλους στην δικια μου RG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικη μου επιλογη για την ibanez θα ηταν ενας tone zone για bridge και απο εκει και περα μπορεις να βαλεις στις υπολλοιπες θεσεις fast track 2,pro track .

Just Nothing!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου