Προς το περιεχόμενο

SATA 3, USB 3.0, Firewire S3200


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα να ανοιξω αυτο το θεματάκι μιας και πραγματικα πίστευω ότι το θέμα της ταχυτητας είναι εξαιρετικά σημαντικό σε ενα ηλ. υπολογιστή είτε λέγεται PC είτε MAC.

 

SATA 3 λοιπόν εως 6Gbps ή διπλάσιες αποδόσεις από το SATA 2

USB 3.0 4.8Gbps 10πλασιες αποδοσεις απο το USB 2.0

Firewire S3200 3.2Gbps 8πλασια και 4πλασια αποδοση από τα Firewire 400, 800

 

Καταρχην ότι εχω διαβασει ειναι απο εδω:

 

http://arstechnica.com/hardware/news/2009/05/sata-30-standard-released-6gbps-isochronous-sata-inbound.ars

http://www.macworld.com/article/139179/2009/03/macminifirewire.html

http://www.slashgear.com/ieee-new-firewire-s3200-to-rival-usb-30-149052/

http://arstechnica.com/hardware/news/2007/12/battle-of-the-next-gen-firewire-s3200-vs-usb-3.ars

 

όσοι γνωρίζετε καταθέστε απόψεις.

αυτό που δεν εχω καταλάβει  καλα ειναι τα εξης:

Όσον αφορα τα sata 3 και usb 3.0 και το turbo mode...

στις μητρικες που ενσωματωνουν αυτους τους controller αναφέρεται ''Κατα την λειτουργία των  SATA3 / USB 3.0 (Marvell 9128 /NEC USB 3.0 Controllers)σε  turbo mode,η πρώτη PCIE x16 δουλεύει σε  x8 speed.''

 

τί ειναι αυτό το turbo mode...μήπως τελικα το sata 3 για ενα Gamer είναι δώρον - άδωρον...μήπως αυτός ο controller θα αλλάξει με τον καιρό ή θα βγει ενα καινουργιο chipset ωστε να μην εχουμε θεματα αποδοσης της VGA...αρα μήπως θα επρεπε να περιμενουμε λίγο ακομα...

 

Firewire S3200 (σαν μοντελο αυτοκινητου ακουγεται το S3200) λοιπόν...πολύ καλες αποδόσεις απο τους προκατόχους του αλλα λιγοτερο καλές ??? από το USB 3.0...?

 

και κατι τελευταιο προσωπική απορία θα ήθελα να μου τη λύση κάποιος ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ?

θεωρητικα το FW400 ειναι πιο γρήγορο από το USB 2.0 στην πράξη όμως συμβαινει το αντίθετο (συμφωνα με τη δική μου εμπειρια) παρόλα αυτα αν θες να περασεις στο PC μια κασσετα DV με το FW παιρνεις πολυ καλητερη ποιότητα

 

Κάπως ετσι λειτουργει και στις καρτες ηχου λογικα.

 

Άρα τί ειναι αυτο που καθιστα τη συνδεση με FW400 καλύτερη απο τη USB 2.0

 

Παιδια στον εξωτερικο σκληρο μου πιο γρηγορα γινεται η μεταφορα δεδομενων με USB 2.0 παρα με FW400 γιαυτο με κολλαει το ολο θεμα!

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για το Turbo mode -->

 

και--> http://www.smartcomputing.com/editorial/dictionary/detail.asp?guid=&searchtype=1&DicID=19338&RefType=Encyclopedia

 

Το ΣΑΤΑ 3 θα έχει νόημα απο τη στιγμή που θα διαδοθεί η χρήση των SSD. "Solid State"

Κατι δηλαδή σαν τα usb sticks,  αλλά σε σκληρό δίσκο.. Ούτως η άλλως αυτή τη στιγμή δεν αξιοποιείται πλήρως το Bandwidth της SATA 2, και το φρένο μπαίνει απο την ταχύτητα ανάγνωσης στου σημερινούς σκληρούς δίσκους, που είναι μηχανικοί.

Ιδανικά θα μπορούσες να αξιποιήσεις την ΣΑΤΑ 3 έχοντας ένα 64μπιτο λειτουργικό, να τρέχει μέσα απο ένα SSD, όπου σε αυτή την περίπτωση τα όρια θα τα θέτει το FSB, και η RAM "ταχυτητα, και μέγεθος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ειναι ανουσιο (προς το παρόν) να παρεις SATA 3, αυτό εννοεις?

 

ΟΚ καταλαβαινω το θεμα του να εχεις OS x64 για να αξιοποιηθει το SATA 3, αλλα γιατί να εχεις SSD Sata 3 και όχι HDD Sata 3?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την αισθηση (όπως μου τα εξήγησε ένας φίλος που είναι ειδικός πριν από καιρό) ότι ενώ το θεωρητικό bandwidth του usb 2 είναι μεγαλύτερο, πρακτικά μοιράζεται κάθε φορά ανάλογα με τη χρήση, πετυχαίνοντας έτσι το θεωρητικά μέγιστο σπανίως, ενώ η firewire έχει σταθερά την ίδια ταχύτητα μονίμως. Με αυτό το σκεπτικό (χωρίς να ξέρω αν είναι ακριβές ή αν το μετέφερα σωστά) εγώ πήρα firewire κάρτα επειδή θελω κυρίως σταθερότητα όταν ηχογραφώ 6-8 κανάλια ταυτόχρονα, και όχι ταχύτητα.

 

Παρ' όλα αυτά, μπορεί να κάνω κ λάθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεωρητικό bandwidth του usb 2 είναι μεγαλύτερο, πρακτικά μοιράζεται κάθε φορά ανάλογα με τη χρήση, πετυχαίνοντας έτσι το θεωρητικά μέγιστο σπανίως, ενώ η firewire έχει σταθερά την ίδια ταχύτητα μονίμως.

 

κατι τέτοιο πίστευα οτι θα γινοταν να σου πω την αληθεια...και μου φαίνεται και το πιο λογικό ;)

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτρέψτε μου μια παρέμβαση..

αν θες να περασεις στο PC μια κασσετα DV με το FW παιρνεις πολυ καλητερη ποιότητα

 

δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράματα. Η ποιότητα DV είναι μια. Ο τρόπος για να φορτώνεις τις κασσέτες στο κομπιούτερ είναι μέσω firewire. Τον επιβάλει το προτόκολο/φορμά.

 

..παρακολουθώ με ενδιαφέρον, συνεχίστε.

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο εννοουσα βασικα...λαθος διατυπωση...απλα αν πας να περασεις με usb 2.0 θα εχεις πολυ χαμηλοτερη ποιοτητα

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα.. Ας υποθέσουμε ότι αγοραζεις ένα DVD drive το οποίο συνδέεται με ΣΑΤΑ 3..ή έστω ένα blu ray. Οι ταχυτητες που μπουρουν να αναγνώσουν είναι:

For Blu-ray disks, 1x speed is defined as 36 megabits per second (Mbit/s), which is equal to 4.5 megabytes  per second (MB/s).[5]  However, as the minimum required data transfer rate for Blu-ray movie disks is 54 Mbit/s, the minimum reading speed for a Blu-ray drive intended for commercial movie playback should be 2X.

Οι ταχύτητες που σου παρέχουν τα SATA 2 k 3 είναι κατά πολύ μεγαλύτερες..

Συνεπώς μένει αναξιοποίητο το περισσότερο Bandwidth..

Οι σημερινοι δίσκοι εχουν μοτεράκι μέσα κ "βελόνα", κάτι σαν τα παλιά pickups. οπότε η ταχύτητα με την οποία διαβάζουν κ γράφουν δεδομένα, ούτως η άλλως, δεν υπερβαίνει την ταχύτητα του πρωτοκόλλου διαμεταγωγής.. Αυτό αλλάζει με τα SSD ή solid state drives, τα οποία πετάνε οτιδήποτε μηχανικό απο μέσα και λειτουργουν όπως οι μνήμες USB. Συνεπώσ είναι πολύ γρηγορότερες, αλλά και ακριβότερες.. Γι' αυτό σου είπα ότι μπορείς να στήσεις λειτουργικό στον SSD, που θα είναι σχετικά μικρός σε μέγεθος λώγω κόστους.. Και σαν αποθηκευτικό χώρο να συνεχίσεις να έχεις ένα συμβατικό δίσκο που δέ σε ενδιαφέρει κ τόσο η ταχύτητα. 

Σημείωση** αν δουλεύεις κάποια εφαρμογή με απαιτήσεις, καλό είναι να τη στήσεις στον SSD. Και συμβατικές εφαρμογές "Media players klp.." στον HDD, για να μη δεσμεύουν πολύτιμο χώρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο εννοουσα βασικα...λαθος διατυπωση...απλα αν πας να περασεις με usb 2.0 θα εχεις πολυ χαμηλοτερη ποιοτητα

 

για άλλη μια φορά:

 

η ποιότητα DV είναι μία, είτε κάνεις μεταφορά με USB, είτε με Firewire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου