Προς το περιεχόμενο

SATA 3, USB 3.0, Firewire S3200


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημείωση** αν δουλεύεις κάποια εφαρμογή με απαιτήσεις, καλό είναι να τη στήσεις στον SSD. Και συμβατικές εφαρμογές "Media players klp.." στον HDD, για να μη δεσμεύουν πολύτιμο χώρο..

 

κοιτα...ενα pc πρεπει να ειναι minimal, και τί εννοω με αυτο...μόνο τα απαραίτητα

 

δεν χρειαζεται να εχουμε 5 media player, εγω ακουω μουσικη με winamp πχ αλλα χρησιμοποιω και το itunes μόνο για την όργανωση και το tagging της μουσικής μου βιβλιοθηκης

 

για βιντεο και dvd μονο vlc, τα κανει ολα

 

περα απο αυτα τον χρησιμοποιω για nuendo και καποια plugins. μεχρι πρόσφατα είχα εγκατεστημενα ολα τα πακετα της toontrack, αλλα στην ουσια χρησιμοποιω το the metal foundry και το claustrophobic. οι ηχοι ειναι σε αλλο partition και δεν εππηρεαζει η ποσοτητα παρολα αυτα εγω τα εστειλα και κρατησα μονο αυτα που χρησιμοποιω

 

θελω να καταληξω στο οτι εφαρμογες τυπου web browser, media player κτλ δεν καταλαμβανουν και κανα τρελλό χωρο στο σκληρο σου μονο καποια MB οπότε δε νομιζω να ειναι αναγκη να τα εγκαταστησεις σε αλλο partition ή σε αλλο σκληρό πραγματικα δεν υπαρχει λόγος

 

αν δεν εισαι gamer αλλα παιζεις κανα παιχνιδακι που και που ισως ναταν καλο να το εγκαταστησεις σε αλλο σκληρο γιατι τα παιχνιδια εεε, πιανουν μερικα GB

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για άλλη μια φορά:

 

η ποιότητα DV είναι μία, είτε κάνεις μεταφορά με USB, είτε με Firewire

 

ποιοτητα dv τουλαχιστον με τη δικη μου καμερα με usb δε μπορω να εχω

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για άλλη μια φορά:

 

η ποιότητα DV είναι μία, είτε κάνεις μεταφορά με USB, είτε με Firewire

Όπως είπε κ ο φίλος παραπάνω, η ποιότητα είναι 1!

Είναι μια, με δεδομένο εξοπλισμό.. Δηλαδή μπορεί να αλλάξει, αν χρησιμοποιήσεις συσκευή με καλύτερης ποιότητας κεφαλή ανάγωσης, όπως επίσης και A/D converter ,αλλά γενικά ναι, είναι μια! Kι όσον αφορά στα ψηφιακά, έχει να κάνει με τη δειγματοληψία.

Εσύ φίλε beeros μπρερδεύεις την ποιότητα με το πρωτόκολλο επικοινωνίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον επειδη καπου δε συννενοουμαστε μαλλον εγω εχω μπερδευτει βασικα θα συνδεσω τωρα τη camera να δω τη ποιοτητα θα παρω με FW και τί με USB

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις downscale, δηλαδή να καταγράψεις μικρότερη ανάλυση από αυτήν που σου δίνει η κάμερα. Αν όμως γράψεις σε φουλ ανάλυση και κάπου κολύεται ο δίαυλος, αυτό που θα πάρεις είναι dropped frames.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε beeros, στην περίπτωση που  μεταφέρεις real time δεδομένα , καλό είναι να χρησιμοποιείς το γρηγορότερο πρωτόκολλο, δηλαδή FireWire. Στην περίπτωση που έχεις ένα HD βίντεο σε ένα εξωτερικό δίσκο και θες να το περάσεις στο δίσκο του PC soy, και απο

USB 1.1 na το περάσεις, κάποια στιγμή "μετά απο μια μέρα" θα περάσει..

Αν όμως θές  να το περάσεις σε real time απο ένα αναλογικό μέσο "ταινία" και είναι υψηλής ποιότητας, τότε θα απωλέσει κάποια frames για να μη χάσει τη συνέχεια της αναπαραγωγής.

Γι'αυτο χρησιμοποιείς το πιο γρήγορο πρωτόκολλο.

Η δειγματοληψία όμως "ποιότητα όπως λες" παραμένει η ίδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια εκλασε το windows movie maker... >:( λοιπον επειδη καταλαβαινω λίγο-πολύ τί λετε θα σας το πω με ποιο απλα λόγια

 

όταν περνουσα μια dv στο σκληρο (οχι σε εξωτερικό) με FW ο ογκος του βιντεο ήταν γυρω στα 200 ΜΒ / λεπτο και η ποιοτητα ηταν εξαιρετικη, αν θυμαμαι καλα ήταν PAL 25 FPS

 

με το USB ήταν πολύ λιγότερος ο όγκος ανα λεπτο, δε θυμαμαι ακριβως γιατι το ειχα κανει όταν ειχαμε παρει τη καμερα και εκανα μια δοκιμη με USB και μια με FW και φυσικα όταν ειδα τη διαφορα δε ξαναασχολήθηκα με σύνδεση USB

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απ'ολα για να μιλαμε για αλλαγη controllers σε pc ειτε ειναι usb3 ειτε sata 3 πρεπει να αλλαξει το file system format..Mε NTFS δεν πας πουθενα.Το hardware τρεχει με 1000 και εκει στη microsoft δεν λενε

να εξεληχθουν καθολου.Δε λεω τα 7 εχουν ωραια εμφανιση-ηχους ειναι ποιο κοντα στην εποχη..Αλλα η registry-registry και το ctrl-alt-del , ctrl-alt-del.Δε νομιζω να μην το χρησιμοποιησαμε ολοι και παλι...Γενικα αν η τεχνολογια του software συσχετιζοταν το hardware τοτε ολα θα ηταν καλυτερα..Καλα ολα τα καινουργια προτοκολα αλλα αν χωλενει το soft μια τρυπα στο νερο...

Gaping the mind..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι πρώτες μητρικές συμβατές με USB3.0 έχουν ήδη κάνει την εμφάνισή τους. Άραγε συσκευές θα δούμε; Και μάλιστα αυτό που μας ενδιαφέρει ειδικότερα, σαν μουσικό forum που είμαστε, συσκευές ήχου θα δούμε σύντομα να ενσωματώνουν το καινούργιο πρωτόκολλο; Κυρίως κάρτες ήχου ενννοώ, αλλά και αποθηκευτικά μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να εμφανιστουν εγω θα τις βαλω τουλαχιστον ενα χρονο αφου πειραματιστουν αλλοι...δεν ειμαι για πειραματα πλεον τα βαρεθηκα...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου