Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα τεχνικής σε πλήκτρα


apostolis_V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου γεια σας.

Ειμαι ο Αποστόλης από Βόλο και εδώ και καποιες μέρες με απασχολή ένα πρόβλημα.

Έκανα μαθήματα αρμονίου πριν 20 χρόνια περίπου :P για τρεία χρόνια, αλλα κάποια στιγμή τα παράτησα, λόγο αμυαλίας. (τότε 12 ετών).

Όταν παντρέυτηκα (προ 8ετίας) και ¨κοπήκανε¨ τα πολλά¨έξω¨ αποφάσησα να πάρω ένα arranger και να ξαναρχίσω πάλι την μουσική.(YAMAHA PSR 340)

Με μεγάλη μου έκπληξη ανακάλυψα οτι τα χέρια μου είχαν εξοικιωθεί με το κλαβιέ παρόλο που είχαν περάσει 8 χρόνια.

Συνήθως έπαιζα λαϊκά, έντεχνα, ελληνικά ροκάκια αλλά και όποιο αλλο κομάτι μου καθότανε καλά στο αυτί (και στο χέρι :)).Από παρτιτούρες όμως δεν θυμώμουνα να διαβάσω, αλλά δεν μ΄έκαιγε και πολύ γιατί οτι τραγούδι μου έκανε ¨κλικ¨ καθόμουνα και το έβγαζα.

Να όμως που η ανάγκη για δεύτερη εργασία δεν μου άφηνε καθόλου ελεύθερο χρόνο τα παράτησα παλι.

Ελα όμως που ρόδα είναι και γυρίζει και εδώ και ένα μήνα ξαναμπήκα στο χορό και αυτή τη φορά δεν θα με ¨κόψει¨ τίποτα.

Αγόρασα για αρχή ενα ROLAND E-09 GR (υπερ αρκετό για μένα).

Το πρόβλημά μου λοιπον είναι οτι  παρόλο το δεύτερο¨κενό¨ που είχα(8 χρόνια) είναι μικρότερο από το πρώτο (12 χρόνια), τα χέρια μου δεν ¨σπάνε¨ όπως τότε.

Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας, στο να  μου προτείνετε κάποιο βιβλίο για ασκήσεις ή οτιδήποτε νομίζετε εσείς οτι μπορεί να βοηθήσει.

 

Υ.Γ. Από αριστερό, ακομπανιαμέντα κ.λ.π. τα πάω καλά. Στο δεξί είναι το πρόβλημα.

 

ΦΙΛΙΚΑ......ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε το βιβλιο με τις κλιμακες για 2 χερια(1 οκταβα στην αρχη και μετα για 2),και πολυ καλο ειναι και το Hanon,για ασκησεις και στα 2 χερια ταυτοχρονα(παντα χωριστα πρωτα το διαβασμα).Ειναι και τα 2 για τεχνικη οποτε θα σου φανουν πολυ χρησιμα εαν θελεις να αρχισουν να τρεχουν ξανα τα δαχτυλα σου.Τωρα αν δεν θες να εμβαθυνεις τοσο πολυ μπορεις να αγορασεις καποιο βιβλιο με ελληνικες παρτιρουρες,αν και θα σου προτεινα κατι για τεχνικη κυριως!Καλη επανενταξη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ποιος αλλαξε τον τιτλο του θεματος, αλλα ευχαριστω πολυ και θελω να μου λετε αν κανω καποιο λαθος γιατι δεν σκαμπαζω και πολλα απο ¨νομους¨ forum. Παντος οσο μπορω διαβαζω κανονες λειτουργειας κ.λ.π.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλώς ήρθες  τόλη τόλη αποστόλη,ενδιαφέρον θέμα,το σίγουρο είναι ότι πρέπει να περάσεις αρκετές ώρες κάνοντας ασκήσεις,θυμάμαι μια τύπισσα που μου είχε πει ακόμα και πάνω στο τραπέζι μπορείς να παίζεις με τα δακτυλάκια σου..εγώ έχασα την ευελιξία που είχα αποκτησει με την εκτεταμένη χρήση ποντικιού,πλέον παίζω στα πλήκτρα του πληκτρολογίου,αλλα σπίτι προσπαθώ..

άντε και ευκολόπαιχτος ο ραχμάνινοφ

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ρε Γιαννη ενα φιλαρακι

και παιζει πληκτρα στο BUZIOS της Λαρισας.

Αμα δεις τι κανει ο ανθρωπος.........ενταξη μιλαμε για μαεστρο, οχι αστεια!!!

Ε!! αυτον ειδα και εχω τρελαθει.

Ποιο τραπεζι μου λες.....μεχρι στο τιμονι απο το αυτοκινητο παιζω, ειδικα οταν ακουω ρουμπες πανυγηριωτικες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε το βιβλιο με τις κλιμακες για 2 χερια(1 οκταβα στην αρχη και μετα για 2),και πολυ καλο ειναι και το Hanon,για ασκησεις και στα 2 χερια ταυτοχρονα(παντα χωριστα πρωτα το διαβασμα).Ειναι και τα 2 για τεχνικη οποτε θα σου φανουν πολυ χρησιμα εαν θελεις να αρχισουν να τρεχουν ξανα τα δαχτυλα σου.Τωρα αν δεν θες να εμβαθυνεις τοσο πολυ μπορεις να αγορασεις καποιο βιβλιο με ελληνικες παρτιρουρες,αν και θα σου προτεινα κατι για τεχνικη κυριως!Καλη επανενταξη..

 

Εγω θα σου πω ενα...κλιμακες,κλιμακες...και λιγες κλιμακες ακομα! Με ολους τους δυνατους τροπους,και σωστα πεγμενες δηλ.σταθερος ηχος,σταθερη ταχυτητα...

Καλο κουραγιο! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αν και λίγο πολύ όλοι κάλυψαν αυτά που θα σου έλεγα και εγώ .

Και εγώ κάπως έτσι τα έκανα στη ζωή μου τα πράγματα και έχει 5 χρόνια τώρα βαράω αλύπητα. Πάρε ένα HANON ασκήσεις δεξί αριστερό χέρι βάλε και μια ρουμπίτσα από πίσω να γίνει πιο ευχάριστος ( αρε από τον τάφο θα τον σηκώσουμε αχχαχαχαχχα) και βάρα αλύπητα.

Συν όλα που είπαν τα παιδιά από πάνω να προσέξεις και να δώσεις μεγάλη βάση στη δακτυλοθεσία και με μέτρο φίλε γιατί εγώ αυτή τη στιγμή από τα πειράματα μου και τα αυτοδίδακτα μου παίρνω μια σακούλα χάπια (τραυματισμός ωλένιου νεύρου, τενοντίτιδα καρπιαίος σωλήνας όλα τα έπαθα ο φουκαράς.)

Υπάρχει και ένα βιβλίο με λαϊκούς δρόμους κλίμακες για πλήκτρα πάρτο και παράλληλα κάνε και δρόμους πάνω κάτω με μια δυο οκτάβες  αργότερα και βλέπεις.Αν θέλεις άσε mail να σου στείλω τους δρόμους.

Αυτά φιλικά και πρόσεχε τα χέρια σου μην πιέζεσαι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε pliktra χιλια ευχαριστω.

To mail μου ειναι [email protected]

 

A!!! και περαστικα στο χερι......αφου την επαθες για καλο σκοπο, δεν πειραζει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου