Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα τεχνικής σε πλήκτρα


apostolis_V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνήσω και γώ με τον pliktras1234 το Hanon είναι ότι πρέπει για το δεξί χέρι και γενικά για τεχνική. Επίσης, παίζοντας τις κλίμακες μαθαίνεις κ την θεωρία της μουσικής κ μπορείς να βγάζεις πιο εύκολα κομμάτια  ;) Τώρα υπάρχουν και άλλα μικρά βιβλιαράκια με ασκήσεις τεχνικής για πιάνο, που δεν ξέρω κατα πόσο μπορούν να σε βοηθήσουν. Εγώ θυμάμαι συγκεκριμένα που είχα ένα που έκανα στην αρχή όταν πρωτομάθαινα... Πιστεύω αν ζητήσεις κάτι σχετικό σε μαγαζί θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν. Επισης είναι πολύ καλά για το δεξί χέρι οι ασκήσεις του Czerny, στα 7 χρόνια που έκανα σε ωδείο ήταν must βιβλία (πρόλαβα και κάποιες ασκήσεις Berens, αν θες κάτι διαφορετικό :P). Αυτά! Ελπίζω να βοήθησα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα στέλνω αμέσως φίλε. Μια πού είσαι και online.

Όταν το πάρεις  πες μου να ξέρω ότι είμαστε οκ.

Θα σου στείλω κάποια στιγμή και σε mp3 με παραδείγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σε καταλαβα tanas6.....τι εννοεις;

 

Γεια σου και πάλι φίλε.

Δεν είναι τυχαίο το ότι σε όλα τα ωδεία του εξωτερικού (είχα την τύχη να σπουδάσω στο εξωτερικό για πολλά χρόνια)  οι κλίμακες είναι η βάση της εκπαίδευσης  και σε πρώτη προτεραιότητα. Η άσκηση στις κλίμακες συνοδεύετε βέβαια και από άλλες άσκησης που έχουν να κάνουν με την τεχνική και ευελιξία στα χέρια. Δεν επιτρέπετε κανένας διαχωρισμός στα χέρια, δηλ. δεξί – αριστερό .Βέβαια το ζητούμενο στη δική σου περίπτωση απ’ ότι κατάλαβα είναι να βελτιώσεις την τεχνική σου και όχι να γίνεις ο Rubinstein, έτσι ?

Προτιμότερο είναι  η άσκηση να γίνετε σε κλαβιε πιάνου.

Φιλικά , Θανάσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pliktra είμαι οΚ.....το έλαβα το mail. Χϊλια ευχαριστώ!!!

Επίσης θέλω να ευχαριστήσω όλους τους φίλους που ενδιαφέρθηκαν για να βρω μια λύση στο πρόβλημά μου.

 

ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ........ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου