Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση Για Σύνδεση iMac Με Hi Fi Ενισχυτή


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

Θα με ενδιέφερε η σύνδεση iMac με Hi Fi ενισχυτή προσπερνώντας την κάρτα ήχου του υπολογιστή.  Ο ενισχυτής είναι ένας αναλογικός  Musical Fidelity X-pre (χωρίς καμία ψηφιακή είσοδο) και αυτό που με ενδιαφέρει είναι μία καλή λύση για μετατροπή απο  ψηφιακού σε αναλογικού σήματος .

Μία οικονομική λύση που σκέφτηκα είναι η σύνδεση του mac με ένα audio interfase όπως είναι η Apogee Duet  ή ακόμα και η Apogee one και να χρησιμοποιήσω την αναλογική  έξοδό της κάρτας ( αν έχει εφαρμογή line) συνδέοντας την με τον  Musical Fidelity :)

 

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε στο άν ισχύει αυτή η λύση ή και να μου προτείνετε κάτι άλλο :)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι, αν θέλεις να αποφύγεις τη χρήση της ενσωματωμένης κάρτας θα χρειαστείς κάποια εξωτερική.

 

Αλλά γιατί όχι το line out από τη "δική του" κάρτα ήχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν θέλεις να αποφύγεις τη χρήση της ενσωματωμένης κάρτας θα χρειαστείς κάποια εξωτερική.

 

Αλλά γιατί όχι το line out από τη "δική του" κάρτα ήχου?

 

γιατί είναι ψιλό αρπαγμένο το θηλυκό βύσμα του mac (απο το πολύ βάλε βγάλε )και άν μπω στη διαδικασία να το πάω για φτιάξιμο θα μου κοστίσει όσο και μια apogee one  ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί είναι ψιλό αρπαγμένο το θηλυκό βύσμα του mac (απο το πολύ βάλε βγάλε )και άν μπω στη διαδικασία να το πάω για φτιάξιμο θα μου κοστίσει όσο και μια apogee one  ;) 

 

ετσι την επαθα με το ipod...μου ζηταγαν 200 ευρα για να το φτιαξουν...ξερεις τι εκανα? πηρα το ανταλλακτικό από το ebay με 5 ευρω μπηκα utube και ειδα το video για το πως ανοιγει το ipod και το εκανα μονος μου...απλα! ;D

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι την επαθα με το ipod...μου ζηταγαν 200 ευρα για να το φτιαξουν...ξερεις τι εκανα? πηρα το ανταλλακτικό από το ebay με 5 ευρω μπηκα utube και ειδα το video για το πως ανοιγει το ipod και το εκανα μονος μου...απλα! ;D

 

Ναι αλλά δε θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να πιάσω κατσαβίδι .Αφού μπορεί κάτι να γίνει καλύτερο πιστεύω πως μια μικρή βλάβη είναι καλή αφορμή :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου