Προς το περιεχόμενο

βαση για stage piano και ενα ενα synth


lazy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι μια βάση για να βάλω ενα Yamaha p105 και ενα mm6.

Τώρα εχω μια βάση χιαστί (με τα διπλα σίδερα) που εχω πάνω το πιάνο.

Σκεφτόμουν να βάλω αυτά τα πρόσθετα μπράτσα ώστε να βάλω το mm6 ψηλά αλλά μου λέει ο δάσκαλος πως δεν θα είναι πολύ σταθερή .

Καμμιά πρόταση /ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι μια βάση για να βάλω ενα Yamaha p105 και ενα mm6.

Τώρα εχω μια βάση χιαστί (με τα διπλα σίδερα) που εχω πάνω το πιάνο.

Σκεφτόμουν να βάλω αυτά τα πρόσθετα μπράτσα ώστε να βάλω το mm6 ψηλά αλλά μου λέει ο δάσκαλος πως δεν θα είναι πολύ σταθερή .

Καμμιά πρόταση /ιδεα;

 

αμα την ρυθμισεις σωστα στο υψος με τα δυο synth πανω δεν θα εχεις προβλημα με τα μπρατσα, αλλα να προσεξεις ποια προσθετα  μπρατσα θα επιλεξεις γιατι αν δεν γινεται σωστη εφαρμογη των σφιγκτηρων που εχει το καθε μπρατσο για να πιασει το ακρο της βασης και εχεις μποσικα (πρεπει να πιανουν πολυ καλά πανω)  θα σου ανοιγουν με τη χρηση.

 

Μερικες Χ βασεις ιδιαιτερα οι φθηνες εχουν πολυ μικρο παχος στα δικα τους μπρατσα και τα εξτρα μπρατσα δεν πιανουν καλα.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μάρκα είναι η βάση? να πάρεις ίδια μπράτσα και από πάνω να ταιριάζει ακριβώς στις διαστάσεις να μην έχει κενά.

 

όσο για το βάρος μην ανυσηχείς αρκεί να την σφίξεις καλά, βάζω επάνω Triton Classic 14 κιλά και είναι μια χαρά το mm6 δεν είναι και κανά βαρύ όργανο. παίζει ρόλο και πόσο ψηλός είσαι εάν παίζεις όρθιος πχ σε live μπορεί να κουνάει λίγο αλλά όχι σε σημείο να πέσει.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι μια βάση για να βάλω ενα Yamaha p105 και ενα mm6.

Τώρα εχω μια βάση χιαστί (με τα διπλα σίδερα) που εχω πάνω το πιάνο.

Καποια Quiklok φανταζομαι θα εχεις. Αυτες οι βασεις τυπου διπλου Χ αντεχουν συνηθως φορτιο κοντα στα 130 κιλα, οποτε εισαι παραπανω απο ανετος μ'αυτη τη βαση. Βρες το μοντελο της βασης σου και παραγγειλε τα αντιστοιχα μπρατσα, τα οποια σηκωνουν περιπου 40 κιλα βαρος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βλεπω για αλλο.

Εψαξα για το μοντέλο.Ειναι αυτό

 

http://www.thomann.de/gb/millenium_ks1010_keyboardstaender_economy.htm

 

Μέχρι 25 κιλα ? Μαλλον θελω άλλο.....

 

κοίτα μη το παίρνεις με το γραμμάριο, 25 λέει αν έχω 27,3245 δεν κάνει ενδεικτικές τιμές δίνουν και αυτοί, δεν νομίζω ότι θα είχες πρόβλημα να βάλεις δεύτερο extension από πάνω ειδικά για ο mm6 που είναι πανάλαφρο, το θέμα είναι πιο πολύ να βρεις σωστές διαστάσεις ώστε να ταιριάζει σωστά και να σφίγγει ώστε να μην παίζει.

 

ιδανική βάση είναι αυτή http://www.quiklok.com/catalog/?p=productsMore&iProduct=142&sName=QL-642 αλλά για να μη πάει χαμένη αυτή που έχεις και δώσεις παραπάνω λεφτά εάν μετρήσεις τις διαστάσεις-διάμετρο του σωλήνα και ταιριάζει το extension δεν θα έχεις πρόβλημα πιστεύω.

 

προσωπικά θα ανυσηχούσα μόο εάν είχες 2 88άρια ή κάποιο hammond, το extension πάει γύρω στο 40άρι e.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά θα ανυσηχούσα μόο εάν είχες 2 88άρια ή κάποιο hammond...

Γιατι να τον ανησυχουσε αν ειχε Hammond? Τα φορητα της μοντελα ζυγιζουν απο 7.5 κιλα (XK-1c) μεχρι 18.5 κιλα (XK-3c). Τα υπολοιπα μεγαλα μοντελα, τυπου B3/C3, ειναι ειτε ξυλινα ειτε μεταλλικα και φυσικα δεν μπαινουν σε τετοιες βασεις. 8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου