Προς το περιεχόμενο

Λυση Ηχογραφισης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βρίσκομαι αντιμέτωπος με το εξής "πρόβλημα".

 

ψάχνω για μια λύση ηχογραφησης στο σπίτι.

 

Ο τρόπος που ηχογραφούσα και ηχογραφώ προς το παρόν είναι με τους 2 ενισχυτές μου, ένα λαμπάτο με 4x12 καμπίνα, και ένα solid state.

ένα sm57 μπροστά και στην "προενισχιση".

 

Καλά όλα αυτά και το αποτέλεσμα ικανοποιητικό, αλλα "πραγματιμα" με έχει κουράσει η διαδικασία του στήσε μικρόφωνα, τρελες εντάσεις, και ο σχετικός περιορισμός σε ηχους. (δεν εχω πεταλια)

 

 

που το πάω?

 

θέλω κάτι που να συνδέω την κιθάρα μου και γράφω. Μέχρι πριν από λίγες ώρες σκεφτόμουν κάτι σε style Line6 ux1 με το podfarm. Αλλα με τα amp simulations ποτε δεν τα πήγαινα καλά, πάντα μου ακούγονταν ψεύτικα και πλαστικά.

+ ότι πάντα υπάρχει delay. Όσο κι αν ορκίζονται αυτοί που τα φτιάχνουν υπάρχει, απειροελαχιστο, αλλα για μενα αρκετο για να με κανει να μην γουσταρω. (και ναι το Pc ειναι τουμπανο, δεν φταιει το pc)

 

Οποτε υποθέτω πως πάω σε μια digital λύση σε μια εξωτερική μονάδα.

 

θέλω:

 

1on) η επικοινωνία αυτής τις μονάδας να γίνεται με το pc με τέτοιο τρόπο ώστε να μην υπάρχουν καθυστερήσεις κτλ (προτιμώ να την συνδέω με καλώδιο direct στην κάρτα ήχου) παρα με usb κτλ κτλ.

 

2on με ενδιαφέρει πολύ η δυνατότητα, του να μπορώ να ηχογραφώ όλες τις κιθάρες μου με εφέ, αλλα σύγχρονος και direct σε ένα δεύτερο  κανάλι σε περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξω το patch, χωρίς να χρειάζεται να ξαναπαίξω το θέμα.

 

Αυτό το τελευταίο είναι μια ερώτηση από μονο του, πως μπορώ να το κάνω αυτό? p.x αν έχω ένα solo γραμμένο με καθαρό direct ήχο στο cubase, πως μπορώ να την στείλω στον effects processor και να μου στείλει πίσω με εφέ?

 

Υπάρχει θέμα απώλειας ποιότητας ήχου? η κάποιου είδους delay?

 

3on: θέλω η ποιότητα των ήχων και των εφέ να είναι αξιοπρεπής, τόσο ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν για επαγγελματική ηχογράφηση και κυκλοφορία.

 

4on. Η μοναδα να μην ειναι φτιαγμενη για πατωμα, κατι σε rack ισως...

 

υ.γ: δεν είμαι πλούσιος.

 

 

τι προτείνετε? ευχαριστώ εκ των προτερων.

 

Στέλιος.

 

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το τελευταίο είναι μια ερώτηση από μονο του, πως μπορώ να το κάνω αυτό? p.x αν έχω ένα solo γραμμένο με καθαρό direct ήχο στο cubase, πως μπορώ να την στείλω στον effects processor και να μου στείλει πίσω με εφέ?

 

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Re-amp

 

Κλασσικο re-amping θα κανεις,θα βγαλεις το σημα απο μια εξοδο της καρτας ηχου σου,θα το ρουταρεις στην εισοδο του πολυεφε σου (κανονικα γινεται με ενισχυτες αλλα και με πολυεφε δουλευει) και θα διαλεξεις τον ηχο σου & φυσικα μετα θα τον γραψεις σε ενα αλλο καναλι.

 

αρα θα χρειαστεις ενα Α+Β box......με την εξης συνδεσμολογια guitar>a>processor--------->ch.1, & b>ch.2

 

φυσικα η καρτα ηχου σου θα πρεπει να εχει τουλαχιστον 2 εισοδους.

 

προσωπικα εχω ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ αποτελεσματα γραφοντας direct με την VOX TONELAB.Αν εχεις προβλημα που ειναι στο...πατωμα βαλτην πανω στο γραφειο σου.... ;D  

 

παντως πλεον οι περισσοτεροι τετοιοι επεξεργαστες εχουν πολυ καλη ποιοτητα & αν ξερεις τι πρεπει να κανεις μπορεις να βγαλεις θαυμασιο ηχο.

 

πολυ καλα λογια ακουγονται τωρα τελευταια και για αυτο

 

http://www.thomann.de/gr/digitech_gsp1101.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά εδώ.

Είναι λίγο ακριβό,τα αξίζει όμως.

Μαζί με κάποιον μικρό καλό λαμπάτο ενισχυτή, κάνει όλα όσα ζητάς.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=168502.0;topicseen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου