Προς το περιεχόμενο

όταν βλέπετε να κλαίω / διασκευή (Στελλάρα)


meet-sos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Ελεύθερη" διασκευή από το ομώνυμο τραγούδι του Στέλιου Καζαντζίδη.

 

www.meet-sos.gr

www.castellano.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@meet-sos  Ευτυχώς εσύ παρουσιάζεις το κομμάτι ως δικό σου έργο και όχι:

"..Παιδιά ανακάλυψα τυχαία ένα κομμάτι,το έχω ακούσει 5 συνεχόμενες φορές,

απίστευτα κόλπα στην κιθάρα,δεν γράφονται τέτοια κομμάτια κάθε μέρα.."  

:P :P :P

 

 

Το κομμάτι είναι πολύ μακριά από τα χωράφια μου.

Αν έπρεπε να γράψω κάτι, για να μην είμαι τελείως οff-topic, θα σου επεσήμανα κάποια στοιχεία όσο αφορά τα πατήματα της φωνής,που ίσως ένας καθηγητής φωνητικής να σε βοηθούσε να βελτιώσεις.

(Δεν είμαι καθηγητικής φωνητικής)

Επίσης η κιθάρα που κάνει το μικρό σολάκι της εισαγωγής που επαναλαμβάνεται και μέσα στο κομμάτι,όπως και κάποια άλλα πράγματα που αφορούν την παραγωγή επιδέχονται βελτίωσης.

 

Μπράβο για το όλο εγχείρημα και την πρόθεσή σου να το μοιραστείς μαζί μας.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@meet-sos  Ευτυχώς εσύ παρουσιάζεις το κομμάτι ως δικό σου έργο και όχι:

"..Παιδιά ανακάλυψα τυχαία ένα κομμάτι,το έχω ακούσει 5 συνεχόμενες φορές,

απίστευτα κόλπα στην κιθάρα,δεν γράφονται τέτοια κομμάτια κάθε μέρα.."  

:P :P :P

 

 

Το κομμάτι είναι πολύ μακριά από τα χωράφια μου.

Αν έπρεπε να γράψω κάτι, για να μην είμαι τελείως οff-topic, θα σου επεσήμανα κάποια στοιχεία όσο αφορά τα πατήματα της φωνής,που ίσως ένας καθηγητής φωνητικής να σε βοηθούσε να βελτιώσεις.

(Δεν είμαι καθηγητικής φωνητικής)

Επίσης η κιθάρα που κάνει το μικρό σολάκι της εισαγωγής που επαναλαμβάνεται και μέσα στο κομμάτι,όπως και κάποια άλλα πράγματα που αφορούν την παραγωγή επιδέχονται βελτίωσης.

 

Μπράβο για το όλο εγχείρημα και την πρόθεσή σου να το μοιραστείς μαζί μας.

 

 

 

χαχα, μα γιατι να το παρουσιασω ως τριτου δλδ; σιγα.

 

Εχεις δικιο για τα της φωνης, αλλα δεν ειμαι τραγουδιστης.

Αυτό με τις επαναλήψεις ισχύει, αλλά κατά τα άλλα, είναι η βάση της φιιλοσοφίας του χιπ χοπ.

www.meet-sos.gr

www.castellano.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο για τα της φωνης, αλλα δεν ειμαι τραγουδιστης.

 

και τραγουδας ΣΤΕΛΙΟ?

 

δυστυχως τα τραγουδια του Στελιου δεν μπορουν να ειπωθουν παρα μονο απο πολυ μεγαλους τραγουδιστες και παλι....κατι λειπει....(μια και ο Στελιος δεν ηταν αυτουνου εδω του κοσμου αλλα εξωγηινος)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τραγουδας ΣΤΕΛΙΟ?

 

Γιατί να μην τραγουδάει Στέλιο ή οτιδήποτε άλλο τον ευχαριστεί;

 

Δεν νομίζω ότι προσβάλλει κανέναν,ούτε ισχυρίστηκε ότι είναι ο διάδοχος του Καζαντζίδη,

ούτε καν ότι είναι τραγουδιστής.

 

Ας τα βλέπουμε λίγο πιο χαλαρά τα clipάκια που ανεβαίνουν..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην τραγουδάει Στέλιο ή οτιδήποτε άλλο τον ευχαριστεί;

 

Δεν νομίζω ότι προσβάλλει κανέναν,ούτε ισχυρίστηκε ότι είναι ο διάδοχος του Καζαντζίδη,

ούτε καν ότι είναι τραγουδιστής.

 

Ας τα βλέπουμε λίγο πιο χαλαρά τα clipάκια που ανεβαίνουν..

 

 

Συμφωνώ με αυτή τη προτροπή, μολονότι είμαι Καζαντζιδικός μέχρι ψόφο.

 

 

Θα ήθελα επίσης να μας πει ο meet-sos πώς αποφάσισε να μοιραστεί μαζί μας αυτή την απόπειρα.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέρες αγαπητοί.

Τι γιατί το μοιράστηκα; Για τον προφανή λόγο , να πάρω απόψεις, συμβουλές  διορθώσεων, τεχνικά θέματα κτλ.

 

Σούπερφανκ, δεν έχεις άδικο, άλλωστε, καλώς ή κακώς, γνώριζα ότι κάνοντας ένα τέτοιο κόβερ θα έμπαινα στην διαδικασία να συγκριθώ, πράγμα που προφανώς δεν το αποσκοπούσα, προς θεού, αλλά ήταν αναπόφευκτο.

 

Πάντως, ας πούμε και Δεληβοριάδες και Πασχαλίδηδες, για παράδειγμα, έχουν διασκευάσει Χατζιδάκηδες και Ξυλούρηδες, αντίστοιχα, χωρίς να έχουν (παρά την φήμη και τον επαγγελματισμό τους) τον πλήρη ορισμό του τραγουδιστή. Με σχετική / αρκετή επιτυχία, μάλιστα.

 

Δυστυχώς παιδιά, δεν έχω και κάποιον άλλον να τα πει, αναγκαστικά τα λέω εγώ, αν αυτό σας καλύπτει. Γενικά τα κομμάτια μου. Το συγκεκριμένο τώρα, είχα δει ότι πολλοί το είχαν ξαναπει , αλλά ακριβώς στο ίδιο στυλ του πρωτότυπου (χασάπικο, λαϊκό, με το ιδιο ριφφ κτλ). Εγώ απλά, επιχείρησα να το κάνω σε μία εντελώς διαφορετική επανεκτέλεση. Με σχετική αποτυχία, όπως καταλαβαίνω.

 

Σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας και τις απόψεις σας, και προς θεού, τις δέχομαι όλες και δεν μειώνω καμία. Αμα δεν τα «ακούσουμε», δεν πρόκειται ποτέ να εξελιχθούμε…

 

www.meet-sos.gr

www.castellano.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, ας πούμε και Δεληβοριάδες και Πασχαλίδηδες, για παράδειγμα, έχουν διασκευάσει Χατζιδάκηδες και Ξυλούρηδες, αντίστοιχα, χωρίς να έχουν (παρά την φήμη και τον επαγγελματισμό τους) τον πλήρη ορισμό του τραγουδιστή. Με σχετική / αρκετή επιτυχία, μάλιστα.

 

Με ΤΡΑΓΙΚΑ αποτελεσματα θες να πεις... ;D

 

Σε ολα τα αλλα που λες παω πασο.. :)

 

Η ατμοσφαιρα του κομματιου παντως δεν ειναι ασχημη αν και τετοια επιχειρηματα (μοντερνα τριπ χοπ μπητακια και λουπες μαζι με λαϊκο ασμα εχουν γινει πολλες φορες και δεν ειναι πλεον τιποτα το ιδιαιτερο)   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, ας πούμε και Δεληβοριάδες και Πασχαλίδηδες, για παράδειγμα, έχουν διασκευάσει Χατζιδάκηδες και Ξυλούρηδες, αντίστοιχα, χωρίς να έχουν (παρά την φήμη και τον επαγγελματισμό τους) τον πλήρη ορισμό του τραγουδιστή. Με σχετική / αρκετή επιτυχία, μάλιστα.

Συγγνώμη για το off topic αλλά πια κομμάτια του Χατζιδάκι και του Ξυλούρη διασκευάστηκαν?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου