Προς το περιεχόμενο

όταν βλέπετε να κλαίω / διασκευή (Στελλάρα)


meet-sos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγγνώμη για το off topic αλλά πια κομμάτια του Χατζιδάκι και του Ξυλούρη διασκευάστηκαν?

Από Δεληβοριά του Χατζιδάκι, αυτό

youtube.com/watch?v=rAmpHFo6ZoU

 

(δεν βάζω πλήρη λινκζ για να μην ανοιγουν εδω μεσα τα βιντεο)

 

Από Πασχαλίδη αυτό

youtube.com/watch?v=2hG0uSTuiT0

 

Αλλά υπάρχουν κι άλλα από αμφότερους , αν θυμάμαι καλα.

 

Πάρε και μία γαμάτη διασκευή Λοϊζου , από τα Skylia, μιας και το έφερε η κουβέντα...

youtube.com/watch?v=QFfJqstJe2w

www.meet-sos.gr

www.castellano.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με ΤΡΑΓΙΚΑ αποτελεσματα θες να πεις... ;D

 

Σε ολα τα αλλα που λες παω πασο.. :)

 

Η ατμοσφαιρα του κομματιου παντως δεν ειναι ασχημη αν και τετοια επιχειρηματα (μοντερνα τριπ χοπ μπητακια και λουπες μαζι με λαϊκο ασμα εχουν γινει πολλες φορες και δεν ειναι πλεον τιποτα το ιδιαιτερο)   

Δεκτές όλες οι απόψεις, αλλά... μήπως υπερβάλλεις λίγο??

Το τραγικό είναι κάπως βαρύ, έχω ακούσει και χειρότερα στη ζωή μου, για να χαρακτηριστεί αυτή η προσπάθεια ως τραγική.

 

(μοντερνα τριπ χοπ μπητακια και λουπες μαζι με λαϊκο ασμα εχουν γινει πολλες φορες και δεν ειναι πλεον τιποτα το ιδιαιτερο)

 

Ισχύει, αλλά δεν ήρθα εγώ από το πουθενά για να αλλάξω τη μουσική και να φέρω στην πολύπαθη πατρίδα μας την απόλυτη πρωτοτυπία. Απλά είπα ότι όλοι οι άλλοι, το συγκεκριμένο, το είχαν κάνει λαϊκό-χασάπικο και απλά δεν το έκανα έτσι κι εγώ. Οχι, πως το έκανα σαν την απόλυτη καινοτομία.

www.meet-sos.gr

www.castellano.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον πασχαλίδη είσαι foul!!! Το κομμάτι είναι παραδοσιακό κρητικό (μουσικά) που ερμήνευσε ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ στίχους του κορνάρου ο Ξυλούρης... Και κάποιους άλλους είπε ο Πασχαλίδης!!!  ;)

Όσο για τον Δεληβοριά μην ξεχνάς πως ήταν ΜΑΘΗΤΗΣ του Χατζηδάκι οπότε προφανώς ήταν εμφανέστατα επηρεασμένος... Επίσης μην συγκρινουμε το πως ερμήνευσε και ενορχήστρωσε ένα κομμάτι ελληνικής ταινίας ο Δεληβοριάς και η Βουγιουκλάκη...  ;)

 

Επίσης εγώ που δεν είμαι φαν του Στέλιου θέλω να πω ότι δεν με χάλασε η διασκευή!!! Απλά το μόνο που με χαλάει είναι η φωνητική ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ (κι όχι η εκτέλεση)....  ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσο για τον Δεληβοριά μην ξεχνάς πως ήταν ΜΑΘΗΤΗΣ του Χατζηδάκι οπότε προφανώς ήταν εμφανέστατα επηρεασμένος...

 

Επηρεασμένος ναι, μαθητής ουδέποτε ήταν.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επηρεασμένος ναι, μαθητής ουδέποτε ήταν.

Σε μία συνέντευξή του θυμάμαι πως είχε αναφερθεί στην περίοδο που ήταν μαθητής του Χατζιδάκι και το πως τον βοήθησε ο Χατζιδάκις να κάνει τα πρώτα του βήματα στη μουσική!! Τώρα τι να σου πω... Από ότι διαβάζω στο νετ τώρα αναφέρει μόνο τη βοήθεια του Χατζιδάκι... Ίσως να τον αγαπούσε τόσο που και μόνο που πέρασε κάποιες μέρες μαζί του να θεώρησε ότι μαθήτευσε δίπλα του!!! Δεν μπορώ να το γνωρίζω  ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Χατζηδάκις τον προώθησε στην αρχή της καριέρας του και είχαν μια φιλική σχέση. Δάσκαλός του δεν ήταν όμως.

 

Το διευκρινίζω απλώς διότι είναι μια παρανόηση που βλέπω συχνά.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , έχεις δίκαιο , απλά και καλά το κομμάτι από τον Ξυλούρη το ήξερε ο πιο πολύς κόσμος. Για αυτό το έβαλα. Υπάρχουν κι άλλα πάντως, απλά βαριεμαι να ψαξω.

www.meet-sos.gr

www.castellano.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μήτσο,

 

χωρις καμια διαθεση κακόβουλη, δεν ταιριάζει τιποτα στην συγκεκριμένη προσπάθεια :(

 

καλά έκανες και πειραματίστηκες αλλά ΔΕΝ ;)

Το θέμα σε τέτοιες προσπάθειες (δική μου γνώμη) ειναι να ξεφύγεις εντελώς από καθε τι που θυμιζει το αυθεντικό για να αποφυγεις τις συγκρίσεις που ειναι χαμενος απο χέρι οποιος το επιχειρεί.

ακόμα και σωστά να το έλεγες πάλι δεν θα ακουγόταν ωραία στα αυτιά ολων που ξέρουν την πρώτη εκτέλεση.

 

πχ ο πιο καλος ο μαθητής οταν διασκευαστηκε, πέτυχε γιατι ηταν κάτι διαφορετικό απο το αυθεντικό που δεν σε ωθούσε να κάνεις συγκριση.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καζαντζίδη τραγουδάμε μόνο όταν τον νιώθουμε και η φωνή μας δεν βγαίνει από το λαιμό και το στόμα μας.

Αυτό δεν το γράφω για να σε πικάρω ούτε για να σε κριτικάρω, απλά χρειάζεται ψυχή και εδώ δεν βγαίνει έξω ψυχή απλά μια καλή φωνή.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καζαντζίδη τραγουδάμε μόνο όταν τον νιώθουμε και η φωνή μας δεν βγαίνει από το λαιμό και το στόμα μας.

 

Mήπως πρέπει να πιάσουμε και καμιά δουλειά στις φάμπρικες του Ντίσελντορφ για να αποτολμήσουμε να διασκευάσουμε Καζαντζίδη;

 

Κάθε ένας έχει δικαίωμα να διασκευάσει ότι γουστάρει και θα κριθεί για αυτό.

Αρνητική γνώμη ναι,αλλά απαγορεύσεις στην μουσική δεν παίζουν από κανέναν και για κανέναν λόγο.

 

Αφήστε τον κόσμο να εκφραστεί,να ξεχαρμανιάσει,να γουστάρει.

Λες και παρουσιάστηκε σαν διάδοχος του Καζαντζίδη.

Coolάρετε λίγο,σιγά τα ωά..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου