Προς το περιεχόμενο

danelectro guitars...


mechmg93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

π.χ. απο αντοχη τι λεει? Τι ειναι αυτο το masonite, αξιοπιστο υλικο η... θελει δεουσα προσοχη η κιθαρα για να μην σου μεινει στο χερι?

 

απο το ξυλο παντως πιο γερο ειναι & σιγουρα δεν σκεβρωνει...,οι χιλιαδες Dano των 50s που ζουν ακομα το επιβεβαιωνουν....

 

Οι μαγνητες τι λενε? Ηχος? Gain? (π.χ. ρωταω για ηχο μιας και αυτην την κιθαρα την εχω ακουσει κυριως μεσα απο τους δεοντως "μεροληπτικους" Vox των '60s) απο playability?

 

gain δεν εχουν οι κιθαρες,οι ενισχυτες και τα πεταλια εχουν,οι μαγνητες της ειναι υπεροχοι και εχουν εναν απο τους χαρακτηριστικοτερους καθαρους ηχους.

 

 

Πόσο δύσκολο ήταν το setup με τον ξύλινο καβαλάρη και το κρυμμένο truss rod? Ποιο μοντέλο είναι αυτό?

 

οι καινουργιες Dano εχουν "κανονικο" μεταλλικο καβαλλαρη με individual saddles,αλλα και ο ξυλινος καβαλαρης ειναι μια χαρα,το Truss Rod παντως κρυμμενο δεν ειναι μια χαρα το βλεπεις ;D (αν βγαλεις το μπρατσο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια DC59 μαύρη, απ όσο ξέρω πέρα απο τις original πανάκριβες συλλεκτικές made in USA υπάρχουν δυο επανεκδόσεις μια 90΄ς made in Korea, και οι σημερινές made in China.Οι διαφορές εντοπίζονται στο οτι οι Κορεάτικες είναι πιο πιστα αντίγραφα των αυθεντικών (ξύλινη γέφυρα, guitar jack απο μπροστα κι οχι στο πλάι, coke botle headstock με kluson) και νομίζω είναι γενικά καλύτερης ποιότητας απο τις Κινέζικες.Το δικό μου μοντέλο είναι Κορεάτικο, την έχω 3 χρόνια είναι σεταρισμένη για slide και  ανταποκρίνεται μια χαρά (κάτι ήξερε κι ο... Τζίμης)

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρα απο τις original πανάκριβες συλλεκτικές made in USA

 

Ε,καλα οχι και πανακριβες με $600-$1000 βρισκεις ανετα. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK dεν ξέρω μπορεί να έχουνε πέσει τώρα γιατί η αλήθεια είναι οτι τελευταία φορα τις κοίταξα στο ebay πρίν κάνα χρόνο (το συγκεκριμένο μοντέλο) πλήν του οτι δεν εμφανιζόταν συχνά στις δημοπρασίες νομίζω παιζόταν γύρω στα $2500-$3000.Anyway...

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες αργότερα...

Κ απου το ειχε παρει το ματι μου αλλα δεν ειχα χρονο να το τσεκαρω...

 

Τι γινεται ρε παιδια?

 

Στα 100+  ευρω απο την μια μερα στην αλλη κυριολεκτικα ολες οι Ντανελεκτρο στον Τομαν?

 

Επιεικως απαραδεκτο!

 

Γενικα δεν ασχολουμαι με αγορες απο εξω εκτος Τομαν οπως π.χ. εισαγωγη απο Αμερικη κλπ, καποιος πιο σχετικος με γνωση του θεματος πιστευω θα μπορουσε να μας πληροφορησει, ωστε να δουμε κατα ποσο το θεμα αφορα τιμολογιακη πολιτικη του Τομαν η της Ντανελεκτρο.

 

 

Δηλαδη τι, ειδαν οτι τραβαει το προιον και μεσα σε μια μερα κυριολεκτικα το διακοσαευρο εγινε τριακοσαευρο, μιλαμε σοβαρα τωρα, αυξηση 50%?  :o  :o  :o

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και μιας και κανεις δεν ενδιαφερεται για την φτωχολογια ;D

θα ρωτησω και κατι αλλο:

 

Τι διαφορα στον ηχο εχει εαν ο μαγνητης (εν προκειμενω λιπστικ) ειναι πλαγια τοποθετημενος (οπως στην danelectro danode59) η κανονικα (οπως στην dano η dead on 67)?

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου