Προς το περιεχόμενο

Randall RH-50T Head (γνώμες?) και συνδιαζόμενη καμπίνα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν από διάφορες πρόβες που έχω κάνει σε διάφορα στούντιο με πολλούς μα πολλούς ενισχυτές κατέληξα στο συμπέρασμα οτι οι Randall μ'αρέσουν πολύ σαν ήχος,σε συνδιασμό πάντα με την πεταλιέρα μου (Digitech RP200) και μια epiphone les paul custom ebony με EMG 81/85.Συγκεκριμένα έπαιξα με κάτι ενισχυτές της G2 και G1 σειράς της Randall και έμεινα με το στομα ανοιχτό  :o  με το ηχητικό αποτέλεσμα αλλά απ'ό,τι έψαξα σε κάποια γνωστά ιντερνετικά μαγαζιά δεν βγαίνουν πλέον.Επίσης απ'όσο έχω διαβάσει η σειρά G3 που βγαίνει τώρα δεν είναι τόσο καλή.Έτσι κάπου πήρε το μάτι μου το αναγραφόμενο στον τίτλο κεφάλι  http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Randall-RH-50T-50-Watt-Head/art-GIT0013545-000  το οποίο με έχει κερδίσει κάπως είναι η αλήθεια.Πρέπει να είναι η μόνη λαμπάτη κεφαλή της Randall σε προσιτή τιμή αν δεν κάνω λάθος.Τώρα πριν μου πείτε "πήγαινε άκου την από κοντά" και άλλα τέτοια (που ούτως ή αλλως εξηπακούεται) θέλω από όποιον την έχει ακούσει ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ να μου πει τη γνώμη του όσον αφορά κυρίως την απόδοση της σαν ήχος.Επίσης για live κάνουν τα 50 watt?

Τέλος, θα ήθελα παρακαλώ πολύ γνώμες για καλά συνδιαζόμενη καμπίνα (ανεξαρτήτου μάρκας) με την κεφαλή αυτή με το πολύ 2 μεγάφωνα (προορίζεται για σπίτι μόνο η καμπίνα) σε τιμή 300 ευρώ και κάτω αν γίνεται.

Τα είδη που με ενδιαφέρουν είναι για thrash metal και metal γενικότερα.

Ευχαριστώ πολύ όσους ενδιαφερθούν, παρατηρήσουν, υποδήξουν και καταλήξουν σχετικά με το θέμα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dv247.com/invt/61285/

 

και ξερο ψωμι, δεν θα βρεις 2χ12 καλυτερη για αυτο που θες, μετα πηγαινεις για mesa αλλα θα μπεις μεσα!

 

τον συγγεκριμενο τον εχω πετυχει σε στουντιο και επαιξα μαζι του, κοιτα, με βαση παντα τα γουστα μου, δεν με ενθουσιασε, πολυ πριονοκορδελα ρε παιδι μου. Εγω στην θεση σου θα κοιτουσα την bugera, και πιο συγγεκριμενα την 6262 https://www.gear4music.com/Guitar-and-Bass/Bugera-6262-120W-Guitar-Amp-Head/9VJ

 

πιστεψε με τον παιζει στα ισα, απο αποψη ηχου, τον peavy. λογικα τα υλικα κατασκευης του δεν ειναι και τοσο καλα, ετσι δικαιολογεις την τιμη, αλλα δεν θα εχεις κανενα προβλημα

 

κοιταξε τον, εχει σωσει πολυ κοσμο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ, πιστεύω αναφέρεσαι στην ίδια κεφαλή που λέω κι εγώ έτσι?Επειδή κάτι για peavey γράφεις εσύ απ'ό,τι βλέπω...Το θέμα με αυτόν τον ενισχυτή είναι ότι δεν μπορώ να βρω και κανά βιντεάκι καλό να τον ακούσω εκτός από κανά 2 στο youtube.Όποιος άλλος τον έχει ακούσει παρακαλώ ας πει κάποια γνώμη.

Van der Alexius ευχαριστώ και για την πρόταση καμπίνας και για τον bugera που ούτως ή αλλως είναι μια μάρκα που είχα υπόψιν μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα είδη που ενδιαφέρεσαι να παίζεις η συγκεκριμένη κεφαλή της Randall θεωρω ότι είναι ιδανική. Επειδή και εγω τους συγκεκριμένους ήχους είναι που κυνηγάω, την έχω ακούσει αρκετές φορές και είχα φτάσει ένα βήμα πριν την αγορά της. (τελικά δεν την πήρα για τελείως άσχετους λόγους, βλ. στρατός, χώρος, έχω ήδη ένα marshall που θέλω να κρατήσω κλπ) Προσωπικά σου τον συνιστώ ανεπιφύλακτα. Με μια κλειστή καμπίνα 2x12 θα δουλέψει πολύ καλα. Μου άρεσε πολύ γιατί έχει πλήρεις ρυθμίσεις και στα δύο κανάλια του και πάιζει ωράια και σε χαμηλές σχετικά εντάσεις. Με τα 50watt του εννοείται ότι μπορεί να ανταπεξέλθει άνετα και σε οποιοδήποτε live.

Πολύ καλή επιλογή! 8)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ρε Vrass, πάντα μου λύνεις τις απορίες!Αυτό ήθελα να ακούσω, έναν λόγο από κάποιον που έχει τα ίδια περίπου ακούσματα με μένα.Για την Bugera που συνέστησε ο φίλος ξέρεις τίποτα?Σε ρωτάω πάντα σε σύγκριση με την Randall.Αν και μάλλον για Randall θα πάω τώρα που άκουσα αυτά τα καλά λόγια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως για την καμπινα πηγαινε δαγκωτο. Σου ειπα για την bugera-peavy γιατι και αυτες ανηκουν στην κατηγορια hi-gain οπως και ο randall, ως εναλακτικη

 

παρε μια γευση και απο την bugera να δεις περι τινος προκειτε

 

http://www.youtube.com/watch?v=YsJRhreZmCU&feature=channel_page      http://www.youtube.com/watch?v=rJf1EpAmBps&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=7CCeS3Ibbd4&feature=related

 

(ο 6260 ειναι ιδιος με τον 6262 αλλα εχει μονο ενα eq και για τα δυο καναλια)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την επισήμανση Jase αλλά θέλω να πάρω κάτι καινούριο και όχι μεταχειρισμένο.Τελικα για την bugera το αφήνω το θέμα όσο καλά και αν μου ακούστηκε στα βιντεο που είδα (από κοντά δεν κατάφερα να την ακούσω) επειδή

α)διάβασα κάπου ότι υπήρξαν κάποια προβληματικά μοντέλα και δεν θέλω να έχω τρεξίματα.Επίσης απ'ό,τι κατάλαβα από διάφορα άτομα που είχαν/έχουν bugera δεν είναι και τόσο εμπιστεύσιμοι (οι bugera).

β)με προβληματίζει το γεγονός ότι ενώ ειναι τα υπερδιπλάσια watt σε σύγκριση με τον Randall έχει την ίδια περίπου τιμή (στο ίδιο net store).

Σήμερα λοιπόν πήγα και άκουσα τον Randall RH-50T με μια κιθάρα που είχε το μαγαζί με τους ίδιους μαγνήτες με τη δικιά μου και ομολογώ πως μ'άρεσε αυτό που άκουσα.Οπότε μάλλον εκεί καταλήγω.Πολύ καλό distortion και χωρίς καθόλου πετάλια και μπαρμπούτσαλα!Και επίσης και σαν watt είναι πολύ καλά πιστεύω.Ούτε κανά τέρας τύπου mesa boogie ούτε κάτι μικρούτσικο.Είναι κάπου στη μέση κάτι που θα εξυπηρετεί και για το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου