Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κάρτα ηχου(κλικάρει)


gkar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια σε ένα πρόβλημα που αντιμετοπίζω.Πριν 3 μέρες πήγα το pc μου σε ενα μαγαζί να μου αλλάξει τροφοδοτικό,μιας και είχα και καιρό να κάνω format και ψιλοβαριόμουνα κιόλας του λεω να μου ρίξει και ενα format στον διαμέρισμα που είχα το λειτουργικό,τεσπα για να μην τα πολυλογό οταν πήρα το pc βρήκα εγκατεστημένο το IDT high definition audio codec εγώ όμως χρησημοποιώ εξ.κάρτα ήχου όταν λοιπόν την συνδεσα και παω να ανοίξω πχ εναν φάκελο η ενα αρχείο ο ήχος κλικάρει πολύ έντονα.Πήγα στη διαχείριση συσκευών και απενεργοποίησα το IDT high definition audio codec και άφησα μόνο τη fast track πάνω το pc κολλάει και μου βγάζει το IDT high definition audio codec τερματισμό λειτουργίας.Καμια ιδέα κανείς για το τι να κάνω?

 

Αν τα λέω λίγο ακαταλαβίστικα προκαταβολικα συγνώμη,ρωτήστε οτι θέλετε και θα το διευκρινήσω.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Θα μας δώσεις μια αναλύτική περιγραφή του υπολογιστή (τα εξαρτήματα/περιφερειακά που έχει) και τι λειτουργικό έβαλες με το format?

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα να κανεις το εξης: μεσα απο την διαχειρηση συσκευων απεγκατεστησε τις καρτες ηχου (παλια και καινουργια) και μετα απεγκατεστησε οτι software σχετικο με την καρτες.

Κανε reboot και ασε τα windows να την βρουν εκ νεου.

Τα παραπανω προϋποθετουν οτι εχεις της καρτας τους drivers κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγω το ίδιο ακριβώς προβλημα με την εξ κάρτα ήχου. Δοκίμασε να κάνεις disable απο τον device manager την on board κάρτα ήχου και δες αν η εξοτερική συνεχίζει να το κάνει επίσης παίξε λίγο με τους drivers της εξοτερικής. δλδ δοκίμασε να αλλάξεις τον WDM driver σε ASIO η το αντίθετο αυτό θα το κάνεις λογικά απο το πρόγραμμα που χρησημοποιείς για να ηχογραφίσεις

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα απενεργοποίηση το IDT high definition audio codec απεγκατέστησα τους drivers της εξωτερικής και μετα τους ξαναέβαλα και λύθηκε το πρόβλημα(τώρα μόνιμα προσωρινά δεν ξέρω).Το θέμα είναι πως για να έχω ήχο έπρεπε να ξανα ενεργοποιήσω το IDT high definition audio codec αλλιώς δεν αναγνώριζε την εξωτ.κάρτα.Ξέρει κανεις γιατί γίνεται αυτό?επισης τι σκ@τ@ είναι το IDT high definition audio codec?αν δεν κάνω λάθως έχει να κάνει με την κάρτα που είναι πάνω στη μητρική σωστά?το θέμα είναι ότι εγώ δεν έχω εγκαταστήσει τους drivers της εσωτ.κάρτας.ουφ...δεν ξέρω έχω μπερδευτεί ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ απλα ο τυπακος που το πηγεςνα ελενξει τον σκληρο με το λειτουργικο.πηγε στον device manager και ειδε ερωτηματικο διπλα απο την εσωτερικη καρτα ηχου σου και ειπε χωρις να ξερει το λογο να σου περασει τον driver της,ελα ομως που μεταξυ τους κρασαρανε οι drivers...αλλα η κινηση που εκανες ειναι η λυση,και ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπαίνεις στο bios και βλέπεις αν έχει επιλογή να απενεργοποιήσεις την on board κάρτα ήχου. Αν έχει, το κάνεις.

 

 

+1 οπωσδήποτε έχει

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπεις στο BIOS οταν μπουταρει (sic) το μηχανημα πρεπει να πατησεις το πληκτρο Del.

Εκει, θα εχει καπου μια επιλογη για την onboard καρτα.

Αν ομως δεν εχεις ξανα μπει σε BIOS θα σου προτεινα να μην το κανεις γιατι μπορει να κανεις καμια πατατα και μετα χαιρετε...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου