Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Marshall Valvestate 100 combo!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω. Εχω εναν marshall valvestate 100 combo και ολα ηταν μια χαρα μεχρι που χαλασε το reverb μου. Το προβλημα δεν ειναι οτι δεν ανοιγει το reverb. Ειναι συνεχεια τερμα! Και αυτο ειναι πολυ ενοχλητικο. Αυτο το κανει μονο στο overdrive και οχι στο καθαρο. Οποιαδηποτε ιδεα η συμβουλη ειναι σημαντικη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω. Εχω εναν marshall valvestate 100 combo και ολα ηταν μια χαρα μεχρι που χαλασε το reverb μου. Το προβλημα δεν ειναι οτι δεν ανοιγει το reverb. Ειναι συνεχεια τερμα! Και αυτο ειναι πολυ ενοχλητικο. Αυτο το κανει μονο στο overdrive και οχι στο καθαρο. Οποιαδηποτε ιδεα η συμβουλη ειναι σημαντικη...

δοκιμασε να τον δοκιμασεις χωρις το footswitch (να μην ειναι συνδεμενο) και δες αν στο κανει...

ισως να εχει χαλασει κανας διακοπτης και ειναι παντα στη θεση ''ON'' το reverb.    (λεμε τωρα...ειδικοι δεν ειμαστε ) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό μοντέλο έχεις ακριβώς? κάπου γράφει ένα νούμερο 8χχχ ή κάτι άλλο αν είναι πιο καινούργιο μηπώς?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλλον εχει προβλημα το ποτενσιομετρο του Reverb Level για το Overdrive καναλι. Μηπως το χτυπησες κατα λαθος?!

 

Και ειναι και λιγο δυσκολο να βρεθουν αυτα τα ποτενσιομετρα... Παντως, αν το πας για επισκευη και χρειαστει να αλλαχτει με καινουργιο να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να αντικατασταθει με original! Μην συμβιβαστεις με "παρομοιο".... αλλιως παιζει να βανδαλιστει η πλακετα σου και θα ειναι πιο "δυσκολη" για μελλοντικες επισκευες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό μοντέλο έχεις ακριβώς? κάπου γράφει ένα νούμερο 8χχχ ή κάτι άλλο αν είναι πιο καινούργιο μηπώς?

 

Που να κοιταξω για το νουμερο?

 

Mαλλον εχει προβλημα το ποτενσιομετρο του Reverb Level για το Overdrive καναλι. Μηπως το χτυπησες κατα λαθος?!

 

Και ειναι και λιγο δυσκολο να βρεθουν αυτα τα ποτενσιομετρα... Παντως, αν το πας για επισκευη και χρειαστει να αλλαχτει με καινουργιο να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να αντικατασταθει με original! Μην συμβιβαστεις με "παρομοιο".... αλλιως παιζει να βανδαλιστει η πλακετα σου και θα ειναι πιο "δυσκολη" για μελλοντικες επισκευες.

 

Καποιο μαγαζι που να ειδικευονται σε marshall? Ειναι ακριβη η αλλαγη? αν βρω pot μπορω να το κανω μονος μου?

 

 

 

Ευχαριστω για τις εως τωρα απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να κοιταξω για το νουμερο?

Στο πίσω μέρος του ενισχυτή.Kάπου θα λέει "Valvestate  Model Ταδε".

 

Καποιο μαγαζι που να ειδικευονται σε marshall? Ειναι ακριβη η αλλαγη? αν βρω pot μπορω να το κανω μονος μου?

Αν όντως φταίει το ποτενσιόμετρο,τότε θέλεις μάστορα κι όχι μαγαζί με τη στενή έννοια του όρου.Δεν θα σου συνιστούσα να το κάνεις μόνος σου,γιατί τα ποτενσιόμετρα είναι "καρφωμένα" πάνω στην πλακέτα και αν δεν το κατέχεις το άθλημα μπορεί να της κάνεις ζημιά προσπαθώντας να το βγάλεις.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να κοιταξω για το νουμερο?

 

Αν ειναι 100W combo, οπως λες, το μοντελο ειναι ΜΚ2 series, VS100R αν ειναι 1Χ12' ή VS102R αν ειναι 2Χ12' .

 

Καποιο μαγαζι που να ειδικευονται σε marshall? Ειναι ακριβη η αλλαγη? αν βρω pot μπορω να το κανω μονος μου?

 

Αν φταιει μονο το pot δεν θα ειναι ακριβη η αλλαγη.... αν, "σηκωνεται" βεβαια η πλακετα ευκολα... συνηθως ομως οι Valvestate δεν εχουν τετοια προβληματα.

 

Πρεπει να σιγουρευτεις ομως οτι ειναι το ποτ. Περιστρεφοντας το, αλλαζει τιποτα? Παραμενει το reverb, τερμα? Κατα τα αλλα ο ενισχυτης φαιρεται νορμαλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον. Τελικα ειναι στανταρ το pot. Ενω επαιζα στο Ov2 (που ειχα φτιαξει εναν απιστευτο on your face ηχο και καταστραφικα με το reverb) εκανα ενα "ψιλο" tap στο pot (με το δεξι χερι, το καλο) και ο ηχος μου επανηλθε! καλη φαση που πλεον μπορω να παιζω ρυθμικα progressive και στο solo να κανω ενα tap στο pot και....  full reverb!!!!

 

ελπιζω να μην παθει τιποτα ο ενισχυτης...

 

Αν ειναι 100W combo, οπως λες, το μοντελο ειναι ΜΚ2 series, VS100R αν ειναι 1Χ12' ή VS102R αν ειναι 2Χ12' .

 

 

Δεν γραφει τιποτα. VS 100 σκετο και εχει 1x12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου