Προς το περιεχόμενο

ετοιμαζω καστομια ..βοηθεια και συμβουλες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aγαπητοί συνάδελφοι :D

μετά από μεγάλη ερευνα που έκανα σε κιθάρες...γιατι ψάχνω να αγοράσω..

αποφάσισα..πως δεν με εξυπηρετεί κάποια συγκεκριμένη..και θα προτιμήσω την λύση "καστομιας"..

λοιπόν έχουμε και λέμε..αρχικά είμαι άσχετος και δη ξέρω από ξυλα και λοιπά..

 

τώρα η κιθάρα που έχω στο μυαλό μου για να σας την περιγράψω είναι..

 

1. σώμα σε σχήμα Tele,χωρίς pickguard

 

2. ολόλευκο χρώμα χωρίς πολύ λούστρο δηλαδή να είναι κάτι σαν mat,satin..

 

3.να έχει μονο έναν διπλό μαγνήτη bridge, κατά προτίμηση emg81 και ένα volume knob

 

4.maple "ταστιερα"..δεν έχω αποφασίσει ακόμη μέγεθος..απλά το headstock να είναι βαμμένο στο χρώμα της κιθάρας,σε άσπρο δηλαδή

 

5.από γέφυρες(υπαρχει περιπτωση να βαλω σε τελε string through body?),κλειδιά δεν ξέρω καθώς είμαι άσχετος περιμένω συμβουλή..αλλα τα θέλω σε μαύρο χρώμα..

 

πάνω κάτω αυτά...

η μουσική που προορίζεται να παίξω είναι ..extreme metal..για πολύ high gain καταστάσεις δηλαδή..

οποτε περιμένω να μου πείτε κατάλληλα ξυλα..συμβουλές κτλ κτλ..

και να προτείνετε κάποιον μάστορα στην θεσσαλονίκη..ο οποιος θα τα συναρμολογήσει αλλα και θα τα παραγγείλει όλα αυτά..

 

τα λεφτά που θέλω να διαθέσω είναι μέχρι 500euros υπολογίζω..

 

τα φώτα σας παρακαλώ :D

 

και αν ξέχασα να πω κάτι ρωτήστε m :D

 

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δυστυχώς δεν νομίζω να σου φτάνουν τα λεφτά για τέτοια δουλειά..

αφού θέλεις τελε σώμα, γιατί δεν παίρνεις μια squier και να της αλλάξεις pickguard με τρύπα μόνο για διπλό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα μπορω να διαθεσω και κατι παραπανω απλα θα μου παρει και αλλο χρονο...πειτε μου πανω κατω τιμες..

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε σε εξυπηρετεί κάποια έτοιμη λόγω σχήματος/εμφάνισης μόνο?

γιατί με 500 ευρώ μια χαρά μεταλλοκιθάρες υπάρχουν.

 

χμμμ υπάρχει κάποιος στο φορουμ που κάποτε είχε μετατρέψει μια απλή τέλε ωστε να φοράει EMG active.. ψάξε λίγο εκείνο το θέμα θα έχει μπόλικες πληροφορίες.. δε σου βάζω το λινκ γιατί δε θα το βρώ πιο εύκολα απο σένα ουτως η άλλως ;)

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε σε εξυπηρετεί κάποια έτοιμη λόγω σχήματος/εμφάνισης μόνο?

γιατί με 500 ευρώ μια χαρά μεταλλοκιθάρες υπάρχουν.

γενικα αυτο.. και το οτι θελω να εχω μια ξεχωριστη κιθαρα  :P

γενικα σκεφτομαι χωρις pickguard αρα η κιθαρα θα πρεπει να εχει μονο μια τρυπα σκαμμενη ..οποτε για να μετατρεψω ετοιμη squier το ξεχναμε..

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να πας σε καστομια αφου μπορεις να τσιμπισεις μια μεταχειρησμενη jim root. EMG 81/85, μαονι σωμα και maple μπρατσο. Τοσο πολυ σε ενοχλει το pickguard?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να πας σε καστομια αφου μπορεις να τσιμπισεις μια μεταχειρησμενη jim root. EMG 81/85, μαονι σωμα και maple μπρατσο. Τοσο πολυ σε ενοχλει το pickguard?

και το pickguard kai o neck μαγνητης..

αλλα αυτο που σκεφτομαι  κατι σαν του jim root θα ειναι..

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=157626.0

ορίστε και το θέμα

 

θα μπορόυσες να γεμίσεις την τρύπα με ένα κομμάτι ξύλο, να κλείσεις τις χαραμάδες με στοκο και να βάψεις απο πάνω δε θα φαίνεται τίποτα, αν έχεις ήδη μια τέλε αλλιώς ίσως είνα ικαλύτερα να πας σε έναν οργανοποιό να του πείς να σου φτιάξει το σώμα όπως το θές, δεν είναι τίποτα περίπλοκο και ίσως σου βγει σε καλή τιμή και ακριβώς αυτό που θες.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο το cavity του neck μαγνητη πρεπει να γεμισεις και αυτο τον ηλεκτρονικων ή να βρεις rear routed σωμα το οποιο ομως και παλι θα εχει cavity για 2 ποτενσιομετρα και εναν διακοπτη. Ετοιμα τετοια σωματα δεν θα βρεις οικονομικα. Θα πεσει πολυς στοκος και αρκετο χρημα ειδικα εαν δεν προσπαθησεις να κανεις μερικα πραγματα μονος σου, λυπαμαι αλλα θα μπλεξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπορεις να παρεις την AVRIL LAVIGNE signature squierhttp://www.squierguitars.com/products/index.php?partno=0301010506 ή αυτη http://www.squierguitars.com/products/search.php?partno=0301000505.Σε τετοιο στυλ ειναι και η Ηello Kitty αλλα σε στρατhttp://www.squierguitars.com/products/search.php?partno=0335005506.

Τωρα δεν ξερω αν αξιζει να τις φτιαξεις.Μου φαινεται αστειο μονο και μονο που τις αναφερω σαν λυση για μεταλοκιθαρα.

Το καλυτερο θα ταν να εβρισκες σωμα tele χωρις να ναι σκαμενο η κανενα σε στυλ esquire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου