Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για τα Monitor - The Box MA120 MK II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά σε όλο το φόρουμ. Πόλυ βοηθητικές οι απαντήσεις σας. Θα ήθελα να μου πει όποιος ξέρει ή έχει ακούσει το μόνιτορ: THE BOX MA120 MK II από το site του Thomann (http://www.thomann.de/gr/the_box_ma120_mk_ii.htm). Μου φαίνεται πολύ φτηνό, αλλά φυσικά δεν έχω πολλά χρήματα και χρειάζομαι ένα μονιτορ για live (σε κλειστούς και ανοιχτους χόρους). Αξίζει να το πάρω;;;; Όλη η ορχηστρα θα ακούει από αυτό (περίπου 6 άτομα);;;;

THE_BOX_MA120_MK_II.jpg.10017c8464993e0bf47a0ab77676f29b.jpg

KORG PA 800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψόφιο  ::)

 

αλλά από την άλλη με 125 ευρά δε βρίσκεις τίποτα αντίστοιχο. Για 6 άτομα δεν θα σου φτάσει, θες διασπορά όπότε θες περισσότερα από ένα μονιτορ. δοκιμασε με 2 και αν μπορείς με 3 (δηλαδή ένα μόνιτορ ανα 2 ατομα)

Πάντως μη περιμένεις και πολλά πράγματα σε γκαζι και ποιότητα! ;)

www.myspace.com/thomasnastos

www.thomasnastos.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω το συγκεκριμένο. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Πλην όμως το χρησιμοποιώ περισσότερο για να ακούω την κιθάρα μου, την φωνή μου και λίγο τα πλήκτρα, και σε καταστάσεις soft (ξενοδοχεία), τώρα το καλοκαίρι.

Μέχρι εκεί όμως. Αν προσπαθήσεις να βάλεις και τύμπανα, μπάσα, αρχίζει και κλιπάρει. Και φυσικά δεν είναι για hard καταστάσεις. Στο λέω γιατί του έχω κάνει test και μάλιστα έχω περάσει ολόκληρη βραδιά παίζοντας το στα κόκκινα.

Το καλό νέο είναι ότι αποδείχτηκε σκυλί και στα κουβαλήματα πέρα δώθε και στο υπέρ του δέοντος φορτίο.

Επίσης παίρνει και πρόσθετο παθητικό ηχείο. Για τα λεφτά του είναι πολύ καλή επιλογή.

Αν θες παρόλα αυτά να το πάρεις για όλη την μπάντα, προτίμησε αυτό

http://www.thomann.de/gr/the_box_ma150.htm

 

Μιας και έχει 15" μεγάφωνο και ενδεχομένως να αποδίδει καλύτερα και στα υπόλοιπα όργανα (μπάσο, τύμπανα).

Όμως θυμήσου δεν είναι για υπερβολές γιατί παίζοντας το στα όρια εκτός του ότι κλιπάρει, δεν μπορεί κάποια στιγμή θα παραδώσει το πνεύμα, που στο απεύχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον STUDIOM13. Καλυτερα να παρεις το πιο δυνατο μοντελο. Βεβαια αφου ειναι θεμα χρηματων και πολυχρηστικοτητας (κλειστουσ ανοιχτους χορους) η καλυτερη λυση ειναι τα T-BOX προιοντα του Thomann. Τα περισσοτερα live μαγαζια εχουν καλα in-house monitors αλλα δεν τα μετακινουμε. Να εχεις υποψιν σου οτι αμα δεν παρες καποιο ειδος flightcase θα ''φαει πολυ ξυλο'' και ισως χαλασει για αυτο το λογο και οχι απο την χρηση του ενισχυτη του

 

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχε ενας φιλος και το χρησιμοποιουσαμε σαν μονιτορ.

Μια χαρα ακουγαμε μεχρι που ο μπασσιστας αρχισε τα δικα του και ανεβαζε την ενταση του μπασσου στο μονιτορ και το μονιτορ τα παιξε. Αχρηστο

 

Ηθικο διδαγμα: Οι μπασσιστες ειναι χρησιμοι αλλα να τους δινετε μονο φαι και νερο

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδια. Σίγουρα θέλω να φορτώνω και τύμπανα και μπάσσο, άρα μάλλον δεν είναι καλή επιλογή το MA120 MK II. Είδα το μεγαλύτερο (THE BOX MA150) και το (THE BOX MA1220 MKII). Το frequency του πρώτου είναι ενδιαφέρον και πιστεύω πως θα με βολέψει. Τι λετε κι εσείς;;; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο μέχρι 200 ευρά;;;

KORG PA 800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου