Προς το περιεχόμενο

"Το Πάρτυ" διασκευή


metal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γνωστό τραγούδι του Χατζηγιάννη διασκευασμένο.

Η φωνή έχει αντικατασταθεί απο το ηλεκτρικό βιολί της yamaha sv-200 και τη βιόλα. Τα pads και η ορχήστρα έχουν γραφτεί με ήχους απο το reason (Η ορχήστρα έιναι γραμμένη νότα νότα σε παρτιτούρα πρώτα οχι απλά με συγχορδίες στο πιανάκι), τα drums είναι τα addictive, κιθάρες απ'ευθείας στη κάρτα ήχου (m-audio profire 2626) περασμένες στο guitar rig και τέλος το μπάσο επίσης στην κάρτα ήχου μόνο με λίγο eq και εναν compresor.

Πραγματικα θέλω να ακούσω γνώμες και συμβουλές για το τι δεν πάει καλά και τι μπορώ να βελτιώσω ίσως δίνοντας και κάποια λεφτά σε εξοπλισμό.

 

http://rapidshare.com/files/249164474/to_party1.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο εξοπλισμός παίζει ρόλο βέβαια, και φυσικά κάποια καλύτερα samples θα έκαναν καλύτερη δουλειά.

 

Αλλά νομίζω ότι το "μεγαλύτερο" (σε πολύ λογικό και υψηλά πλαίσια, έτσι;) πρόβλημα είναι στην τεχνική σου. Ειδικά στην ενορχήστρωση. Είπες ότι έγραψες σε παρτιτούρα την ορχήστρα, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν πολυφαίνεται γιατί δεν υπάρχει κίνηση, και είναι "όλα" ανα μέτρο, χωρίς αντίστιξη.

 

επίσης, είναι πολλά και δε μπορώ να καταλάβω ακριβώς, αλλά έχω την εντύπωση ότι παίζει αρκετό quantize.

 

Οι πιο σύνθυ ήχοι (στην αρχή, πχ, τα pads), πάνε σαν να παίζονται με πιάνο...

 

Το ζωντανά έγχορδα είναι πολύ ωραίο touch αλλά κάτι έχεις κάνει και ακούονται αφύσικα, σαν να μην παίζονται ζωντανά. Το βάθος να είναι; Το EQ? Δεν ξέρω, αλλά το χρώμα τους έχει παραμορφωθεί αρκετά.

 

Τέλος τα ντράμς θέλουν λίγο δουλειά ακόμη (αν και δε μπορώ να βοηθήσω εκεί, δεν ξέρω). Είναι όμως πολύ τετράγωνα, πολύ quantised, και οι ήχοι δε βοηθάνε επίσης... :)

 

Σαν προσπάθεια είναι πολύ υψηλά για αυτό και έκατσα να γράψω όλα αυτά. Αλλιώς δεν θα ενδιαφερόμουν. :)

 

Φιλικά,

 

Νικόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωστό τραγούδι του Χατζηγιάννη διασκευασμένο.

 

πολυ ωραιο αλλα...του χατζηγιαννη???

 

Δεν ήμουν σίγουρος για τον δημιουργό του, αλλα έχω την εντύπωση οτί με την ερμηνία του Χατζηγιάννη έγινε ευρέως γνωστό γι'αυτό το γραψα έτσι... συγχωρέστε με  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εξοπλισμός παίζει ρόλο βέβαια, και φυσικά κάποια καλύτερα samples θα έκαναν καλύτερη δουλειά.

 

Αλλά νομίζω ότι το "μεγαλύτερο" (σε πολύ λογικό και υψηλά πλαίσια, έτσι;) πρόβλημα είναι στην τεχνική σου. Ειδικά στην ενορχήστρωση. Είπες ότι έγραψες σε παρτιτούρα την ορχήστρα, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν πολυφαίνεται γιατί δεν υπάρχει κίνηση, και είναι "όλα" ανα μέτρο, χωρίς αντίστιξη.

 

επίσης, είναι πολλά και δε μπορώ να καταλάβω ακριβώς, αλλά έχω την εντύπωση ότι παίζει αρκετό quantize.

 

Οι πιο σύνθυ ήχοι (στην αρχή, πχ, τα pads), πάνε σαν να παίζονται με πιάνο...

 

Το ζωντανά έγχορδα είναι πολύ ωραίο touch αλλά κάτι έχεις κάνει και ακούονται αφύσικα, σαν να μην παίζονται ζωντανά. Το βάθος να είναι; Το EQ? Δεν ξέρω, αλλά το χρώμα τους έχει παραμορφωθεί αρκετά.

 

Τέλος τα ντράμς θέλουν λίγο δουλειά ακόμη (αν και δε μπορώ να βοηθήσω εκεί, δεν ξέρω). Είναι όμως πολύ τετράγωνα, πολύ quantised, και οι ήχοι δε βοηθάνε επίσης... :)

 

Σαν προσπάθεια είναι πολύ υψηλά για αυτό και έκατσα να γράψω όλα αυτά. Αλλιώς δεν θα ενδιαφερόμουν. :)

 

Φιλικά,

 

Νικόλας

 

Σε ευχαριστώ κατ'αρχην για τα σχολια σου. Όσο άφορα την τεχνική έχεις να μου προτείνεις κάτι που μπορώ να διαβάσω για τη βελτιώσω.?

Σε επίπεδο εξοπλισμού για μονιτορ έχω τα BX-5 της m-audio και midi keyboard το pcr-m50 της edirol. To pc εχει amd στα 2,4GHz dual core, 4GB ram στα 800Mhz και 750 GB hdd. ( Τα υπόλοιπα τα ανέφερα πάνω) Πού πιστεύεις οτι θα μπορούσα να επενδύσω γύρω στα 300-400€ ετσι ώστε να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήμουν σίγουρος για τον δημιουργό του, αλλα έχω την εντύπωση οτί με την ερμηνία του Χατζηγιάννη έγινε ευρέως γνωστό γι'αυτό το γραψα έτσι... συγχωρέστε με  :o

 

Το κομμάτι ήταν ήδη γνωστό στους παλαιότερους από την ερμηνεία του Μανώλη Μητσιά.

Σίγουρα όμως οι νεότεροι το ξέρουν από την (αρκετά επιτυχημένη κατά τη γνώμη μου) ερμηνεία του Μιχάλη Χατζηγιάννη.

 

Όσο για τη διασκεύη σου, η γνώμη μου είναι ότι σίγουρα το θέμα σου σ' αυτή τη φάση δεν είναι ο εξοπλισμός σου. Αυτός που έχεις φτάνει και περισσεύει.

Μάλλον περισσότερη προσοχή σ' αυτά που σου λέει ο Νικόλας και περισσότερη φαντασία-ποικιλία θα κάνουν τη διαφορά.

Η γνώμη μου είναι να ακούσεις όσο περισσότερα και διαφορετικά πράγματα μπορείς (ακόμα και πράγματα που δεν σου πολυαρέσουν) και να συζητάς με ανθρώπους που αγαπούν τη μουσική (όπως είναι το noiz ;)).

Κάνε κι άλλες προσπάθειες γιατί απ' ότι φαίνεται το αγαπάς.

Καλή συνέχεια.

Φιλικά.

Παναγιώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζα οτι ηταν ενα αλλο κοματι για αυτο μπηκα να ακουσω.

Αφου μπηκα ας πω και γω τη π@π@ρια μου.

Το συγκεκριμενο (δεν εχω με κανεναν δημιουργο ουτε ερμηνευτη τπτ) δεν μου αρεσει ας ηταν και του μπετοβεν  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζα οτι ηταν ενα αλλο κοματι για αυτο μπηκα να ακουσω.

Αφου μπηκα ας πω και γω τη π@π@ρια μου.

Το συγκεκριμενο (δεν εχω με κανεναν δημιουργο ουτε ερμηνευτη τπτ) δεν μου αρεσει ας ηταν και του μπετοβεν  ;D

 

Το post δεν το έκανα για να προοθήσω το κομμάτι, απλά για να ακούσω μια γνώμη, κυρίως όσο αφορά το ηχοληπτικό μέρος  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το post δεν το έκανα για να προοθήσω το κομμάτι, απλά για να ακούσω μια γνώμη, κυρίως όσο αφορά το ηχοληπτικό μέρος  ;)

ΟΚ σορυ  :-X

Γνωνη αντικειμενικη για την ηχοληψεια δεν μπορω να πω, απο τη στιγμη που....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου