Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για ΠΕΤΑΛΙ BOSS FV-300L για KORG pa80, και pa800? Plizzzzz


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλώ πολύ, θα ήθελα την βοήθεια σας!! Έχω ένα πετάλι της  BOSS, το FV-300L! Είναι  σχεδόν αχρησιμοποίητο! Το είχα πάρει, για το θρυλικό D-50 ! Θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω, για τα KORG PA80, και PA800! Δίστιχος!!! νομίζω, πως δεν συνεργάζεται! (για την αυξομείωση μονό του ήχου όχι των ρυθμών)!Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος προκειμένου να το χρησιμοποιήσω? Είναι πολύ στιβαρό, και καλό πετάλι! Μακάρι να υπάρχει κάποιος τρόπος! Περιμένω τις απαντήσεις σας!!!  Φιλικά Γιάννης!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι σχέση έχει η συνεργασία στην οποία αναφέρεσαι?Θα συνδέσεις την έξοδο του pa800 στο πετάλι και απο εκεί στον μίκτη/ηχεία(ή ότι άλλο χρησιμοποιείς). :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν, λεω αν, καταλαβα καλα...

 

Εσυ θες να παιζει κανονικα το τεμπο σου και να αυξομειώνεις την ένταση ΜΟΝΟ του δεξιου χεριου...

 

Για να το κανεις αυτο, πρεπει να να συνδεσεις το πενταλ στην υποδοχη: Assignable Pedal. Μετα, μεσα απο το μενου να το κανεις και assign το Πενταλ οτι ειναι Expression Πενταλ. Τοτε θα αυξομειωνεις ΜΟΝΟ την ένταση του δεξιου χεριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλοί μου φίλοι!!!! με το πετάλι της korg παιζω μια χαρά 30 χρονια επαγκελματιας ειμαι!! με το boss δεν παιζει σας παρακαλώ υπάρχει τρόπος? αυτο ρωταω!!! ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι σχέση έχει η συνεργασία στην οποία αναφέρεσαι?Θα συνδέσεις την έξοδο του pa800 στο πετάλι και απο εκεί στον μίκτη/ηχεία(ή ότι άλλο χρησιμοποιείς). :)

 

 

Και βέβαια έχει σχέση!! Γιατι αν κάνω αυτό που λες, θα ελέγχετε όλο το όργανο από το πετάλι!! Και εγώ δεν το θέλω αυτό!! Ποιο απλά, ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ δεξί χέρι θέλω να χαμηλώνει!!! Kbd Expression!

Έχει να κάνει τίποτα με τις πολικότητες? Αυτά δεν γνωρίζω και ζητώ βοήθεια! Φιλικά Γιάννης!!!,

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok δεν έγινε σαφή η ερώτηση εξ αρχής.Υπάρχει ρύθμιση για πολικότητα αλλά δεν εχει σημασία νομίζω.Αυτό θα αλλάξει μόνο τις θέσεις στο πετάλι του volume on και του volume off..Χμ το βρήκα.Στο πα80 θα πάς στο global στην σελίδα 3 και θα διαλέξεις την λειτουργία που θές για το expression pedal.Κάπου βρήκα acc volume,μάλλον έχει και για το δεξί αλλά και αυτό πρέπει να βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου edessaios, σε ευχαριστώ πολύ!!! κάτι είδα εδώ! http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=2992&ref=pathfinder

 

εκεί που λέει (# Συνδυασμένο με το στέρεο καλώδιο PCS-33 (δεν περιλαμβάνεται) μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν expression πετάλι)

 

Ίσως εδώ πρέπει να δώσει τα φώτα του, και ο φίλος ο Μανώλης Χναράκης!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,αφού παίζεις 30 χρόνια με το korg (XVP-10?) σαν expression pedal,έχεις και το ανάλογο stereo καρφί 1/4 που σου χρειάζεται.Το συγκεκριμένο pedal μάλιστα,έχει δύο εξόδους expression γιά να ελέγξεις καί δεύτερο όργανο.

Κάνε την σύνδεση όπως σου γράφει ο  georgnik  και είσαι έτοιμος .Στην ίδια σελίδα που θα ορίσεις την expression  λειτουργία στο PA800 (keyboard expression) έχει και το calibration.Κάνε και αυτό γιά να δουλεύει το πετάλι σε όλη του τη διαδρομή και είσαι έτοιμος γιά άλλα 30 και βάλε χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για το ότι  ασχοληθήκατε με το θέμα μου!! Αυτά που περιγράφετε νοείτε ότι τα έχω κάνει!!  το πρόβλημα, είναι ότι δεν χαμηλώνει τελείως η ένταση! Στο μισό περίπου!  Το έψαξα !!μάλλον, δεν κάνει το συγκεκριμένο για τα korg!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου fine2002!!!! Να είσαι καλά!!! Καλιμπράρισμα ήθελε!! Στο pa800, ήρθε γάντι!! Για το pa 80? Γίνετε κάτι ανάλογο? Και πάλι ευχαριστώ πάρα πολύ , φιλικά Γιάννης!!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου