Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή σε Frontman15


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω τον Frontman15 της Fender(μικρο τιποτενιο ss ενισχυτακι :P), και μεσα στα γενικα πειραματα που θελω να κανω πανω του, σκεφτομαι να αλλαξω τον χαρακτηρα της βρωμιας του, απο distortion που ειναι, σε overdrive, αν ειναι εφικτο, και να του προσθεσω footswitch για την αλλαγη του καναλιου(καταργοντας το διακοπτακι που εχει τωρα)(γι'αυτο εχω μια ιδεα του πως μπορει να γινει, αλλα θα ηθελα οτι πληροφοριες μπορειτε να μοιραστειτε).

 

Παραθετω το schematic του, και αυτο που θα ηθελα απο τους εμπειρους και γνωστες, ειναι να μου πουν ποιο ολοκληρωμενο και ποιες  διοδοι(υποθετω οτι κατι απο αυτα ευθυνεται) πρεπει να αλλαχτουν.

 

ΥΓ: ξερω οτι το κομματι που εχω σε κυκλο, ειναι το κομματι του reverb.

frontman15r.thumb.jpg.ac24cced9e06cc65874418b1af568536.jpg

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

I've got two words for you:

 

OVERDRIVE PEDAL

 

;D

 

 

 

Γιατί να παιδευτείς με ενα PCB κύκλωμα; Πιο φθηνό και αξιόπιστο θα σου έρθει να πάρεις ενα ξεχωριστό πετάλι overdrive kate me  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποπτευομαι τις διοδους και τα LED που εχει στο loop του TL072 (U2A)

 

αν τις κανεις switchable λογικα θα βγαζεις το κλιπαρισμα και θα εχεις πιο καθαρο σημα, αλλα λογικα με μεγαλυτερη ενταση.

 

βεβαια πειραζοντας γενικως τα στοιχεια στα Loops των τελεστικων μπορεις να ριξεις το gain τους. Nομιζω οτι αν βαλεις ενα μικροτερης τιμης ποτενσιομετρο στο gain θα εχεις μειωση. (π.χ 50ΚΩ αντι του 100Κ που εχει)

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λεει και ο alderbody ειναι τα LED και οι διοδοι στην αναδραση του TL072.

Ξηλωσε τα και βαλε δυο 1Ν4148 παραλληλα και αναστροφα μεταξυ τους. Αν θελεις assymetrical clipping βαλε 3. Δυο σε σειρα και μια αναστροφα παραλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να παιδευτείς με ενα PCB κύκλωμα; Πιο φθηνό και αξιόπιστο θα σου έρθει να πάρεις ενα ξεχωριστό πετάλι overdrive kate me  ;)

 

Η ολη ιστορια γινεται καθαρα για πειραμα οπως προειπα. Εχω πεταλιερα για τα παντα μου, απλα θελω να του βαλω λιιιγο χερι :P

 

Και αν καταλαβα καλα, βγαζω τα δυο led και τις δυο διοδους που εχει εκει, και βαζω δυο 1Ν4148 οπως ειναι οι CR1,CR2, και απλο αγωγο στη θεση των led?

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι και οι 4148 θα επιφερουν το ιδιο αποτελεσμα μια και ειναι κι αυτες Si και αυτο που μετραει ειναι το threshold, οποτε η διαφορα θα ειναι μηδαμινη (αν παραμεινουν και τα LEDs).

 

 

Αν ομως παρεμβαλεις εναν on/off διακοπτη στην καλωδιωση του feedback, θα μπορεις να βγαζεις τελειως τις διοδους αρα και να μην εχεις κλιπαρισμα (= distortion). Mε την ανοδο της εντασης του σηματος λογικα θα υπεροδηγειται το επομενο stage, αρα να το overdrive που ηθελες...

 

Εναλλακτικα μπορεις να χρησιμοποιησεις εναν DPDT και να εναλλασσεις την υπαρχουσα κατασταση με ενα αλλο setup διοδων/LED ή μιας αντιστασης κλπ.

 

Αρα αυτο που (κατ εμε) μπορει να γινει ειναι να βρεις το trace στην πλακετα, να το ξυσεις και να ενωσεις στα δυο ακρα τα καλωδια που θα πηγαινουν στο διακοπτακι. Αν δεις οτι δεν σου αρεσει, ξαναγεφυρωνεις τα κομμενα traces και τελος!...

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που προτεινει ο maze ειναι μαλλον να μπουν σκετες οι 4148, πραγμα που θα εχει οντως διαφορα.

 

Σ'αυτη την περιπτωση μπορεις να βαλεις και σκετα LED ή Ge διοδους για διαφορετικες ...γευσεις.  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ολη ιστορια γινεται καθαρα για πειραμα οπως προειπα. Εχω πεταλιερα για τα παντα μου, απλα θελω να του βαλω λιιιγο χερι :P

 

Όπως λένε στην Αμερική, τα τηγανητό κοτόπουλο και οι ενισχυτές θέλουν ΧΕΡΙ  ;D

 

Δεν το πρόσεξα το σημείο εκείνο να σου πω την αλήθεια. Καλή επιτυχία με τα πειράματα  ;)

 

(Σκέφτεσαι να τον κάνεις λαμπάτο;  :D )

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'αυτη την περιπτωση μπορεις να βαλεις και σκετα LED ή Ge διοδους για διαφορετικες ...γευσεις.  ;)

 

Δεκτο και γνωστο απο δοκιμες σε κλωνο tubescreamer.

Απλα τωρα δε ξερω ακριβως που και πως πρεπει να μπουν οι καινουριοι διοδοι. Αυτο ρωτησα και στο προηγουμενο post μου ;D

 

(Σκέφτεσαι να τον κάνεις λαμπάτο;  :D )

 

Και δε φτιαχνω απο την αρχη ενα? :P

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα τωρα δε ξερω ακριβως που και πως πρεπει να μπουν οι καινουριοι διοδοι.

 

 

Θα παρεις δυο διοδους (LED GE Si οτι ναναι) και θα τις "δεσεις" μεταξυ τους back to back. Δηλαδη η καθοδος της μιας στην ανοδο της αλλης και το αντιστροφο.

Μετα θα βρεις στην πλακετα το TL072 που δειχνει το σχεδιο και αφου ξεκολλησεις τα παλια θα βαλεις αυτο που εφτιαξες στη θεση τους.

Δηλαδη στα ακρα της R22 που πανε και στα ποδαρακια 1 και 2 του τελεστικου.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου