Προς το περιεχόμενο

get up stand up... Burning Sticks cover


wyndorf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους....θα ηθελα την γνωμη σας για αυτο το cover......και σαν cover αλλα και σαν παραγωγη......ευχαριστω εκ των προτερων.......

get_up_stand_up_cover.mp3

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λίγο ισοπεδωτικό αλλά δεν είναι καθόλου άσχημο.

Έχω την εντύπωση ότι η τραγουδίστρια (ωραία φωνή) ενδιαφέρεται να τραγουδήσει το τραγούδι και όχι να το ερμηνεύσει. Και ειδικά τέτοιο τραγούδι το θέλει ....

Το ρεφραίν θέλει πιο έντονες δεύτερες (και τρίτες ....) φωνές.

Μου άρεσε (; ) το ταμπούρο δεν μου κατσε καλά το μπάσο. Μπότα δεν άκουγα στα δυνατά (ίσως φταίνε και οι ψείρες).

Η κιθάρα στο κουπλέ (κλικι κλικι  ;D) ωραία είναι και μου βγάζει κάτι από Police.

Γενικώς οι κιθάρες τα πανε καλά αν και χάνουν "την ευκαιρία τους" στο σόλο.

 

Pas mal, pas mal..... ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραφω με πλκτρλγιο οθονης για αυτο θα ιμαι συντομος.

η εισαγωγη δεν με ξετρελανε. στη συνεχεια ομως βρηκα πολυ καλη την ερμηνεια αλλα και τα οργανα. θα ηθελα 2ες φωνες και μια γεφυρα με ρεγγε ρυθμο.

αλλα γουστα ειναι αυτα.

επιμενω ομως οτι ειναι πολυ καλο το  cover αλλα και η παραγωγη.

Μπραβοοο!

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάσατε μια ευκαιρία να παρουσιάσετε ένα δικό σας εξαιρετικό κομμάτι. Αυτό το λέω γιατί σαν Get up ... η διασκευή σας ουδεμία σχέση έχει. Αλλάξτε τους στίχους και έχετε κάτι δικό σας που θα μπορείτε να υπερηφανέυεστε.

Ωραία παραγωγή πάντως και ήχος και τραγουδίστρια και μουσικοί.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι η τραγουδίστρια (ωραία φωνή) ενδιαφέρεται να τραγουδήσει το τραγούδι και όχι να το ερμηνεύσει. Και ειδικά τέτοιο τραγούδι το θέλει ....

 

θα συμφωνισω εδω!

το τραγουδι λεει Dont give up the fight!

 

Χάσατε μια ευκαιρία να παρουσιάσετε ένα δικό σας εξαιρετικό κομμάτι. Αυτό το λέω γιατί σαν Get up ... η διασκευή σας ουδεμία σχέση έχει. Αλλάξτε τους στίχους και έχετε κάτι δικό σας που θα μπορείτε να υπετηφανέυεστε.

Ωραία παραγωγή πάντως και ήχος και τραγουδίστρια και μουσικοί.

 

+2112

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι κακό...εμένα το μπάσο μου άρεσε αλλά συμφωνώ πολύ με αυτό:

 

Αλλάξτε τους στίχους και έχετε κάτι δικό σας που θα μπορείτε να υπετηφανέυεστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργικό cover. Μου άρεσε πολύ έτσι που το κάνατε. Γενικώς είμαι υπέρ των διασκευών που έχουν μικρή σχέση με το ορίτζιναλ.

 

Επίσης πολύ ωραία η φωνή αλλά και το ριφ που παίζει η ηλεκτρική.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά κατάλαβα πως πρόκειται για τραγούδι του Μάρλει  ;D 

Παρότι δεν μου αρέσει η ρέγγε ,αυτό μου άρεσε  ;D ;D ;D

 

Όλα καλά μπράβο  ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χάσατε μια ευκαιρία να παρουσιάσετε ένα δικό σας εξαιρετικό κομμάτι. Αυτό το λέω γιατί σαν Get up ... η διασκευή σας ουδεμία σχέση έχει.

Εμένα μου αρέσει ακριβώς επειδή δεν έχει καμία σχέση. Προφανώς το Get up το πήρατε σαν αφορμή για να φτιάξετε κάτι δικό σας, και επομένως στην πραγματικότητα είναι δικό σας, όπως και όλα τα creative covers, σε αντιδιαστολή προς τις πιστές επανεκτελέσεις.

 

Προσωπικά μόνο τέτοια covers μου αρέσουν.

 

Τώρα, στα του ήχου σας. Είναι ωραία παιγμένο. Αρκετά καλή παραγωγή. Αλλά μου γκρουβάρει κυρίως στο ρεφρέν. Στα κουπλέ υπάρχουν καλές ιδέες αλλά λίγο τους λείπει πάτημα/punch. Το airy/offbeat συναίσθημα που θέλετε να βγάλετε (στα κουπλέ πάντα) δεν βγαίνει 100% -αλλά είστε σε πολύ καλό δρόμο!

 

Στα ρεφρέν όμως, με μπροστάρισσες τις κιθάρες, το κομμάτι τσουλάει πολύ ωραία, η τραγουδίστρια ανεβάζει στροφές και με λίγες δεύτερες on the side, θα είναι κούκλα.

 

Θα συμφωνήσω με audiokostas, δεν ακούω μπότα (και δεν με ξετρελαίνει το ταμπούρο). Θέλει δυνατές μπότες και σαν ηχοληψία αλλά και σαν παίξιμο. Πολλοί πιστεύουν (λάθος κατ' εμέ) ότι τα ταμπούρα δίνουν το groove, αλλά αντίθετα πιστεύω ότι η μπότα (που είναι στις θέσεις στα 4/4, δηλαδή στα ισχυρά μέρη του μέτρου) πρέπει να είναι κυρίαρχη και το ταμπούρο στακάτο μεν, αλλά να μην καπελώνει τη μπότα δε (γκρουβιστικώς μιλώντας). Μπορεί να είναι θέμα ηχοληψίας, αλλά δεν ακούω καθόλου μπότες και μου κρεμάει το κουπλέ.

 

Οι κιθάρες έχουν πολύ ωραίο ήχο. Το μπάσο ακούγεται λίγο "μόνο του", σαν να μη συνδέεται με την υπόλοιπη ενορχήστρωση, αλλά αυτό δεν μπορώ να κρίνω αν είναι θέμα ηχοληψίας ή δεσίματος με τον drummer.

 

Τέλος θα συμφωνήσω ότι στα κουπλέ η τραγουδίστρια πρέπει να ψάξει λίγο τους χρωματισμούς και την ερμηνεία της. Στο ρεφρέν το λέει πολύ καλά.

 

Αυτό όμως μπορεί να είναι θλεμα χρωματισμών της μπάντας. Ο τραγουδιστής χρειάζεται το σωστό ενορχηστρωτικά και εκτελεστικά παίξιμο της μπάντας από κάτω για να "φταχτεί", αλλά και για να μπορεί να πατήσει. Το ρεφρέν λοιπόν που γκρουβάρει καλά, τη βοηθάει να τα πει. Όταν τελειοποιηθεί το κουπλέ, θα τα πει κι εκεί!

 

Γενικά, δεν τα γράφω όλα αυτά επειδή δεν μου άρεσε αυτό που άκουσα, το αντίθετο. Αλλά μπορεί να γίνει ακόμη καλύτερο. Και πρέπει να γίνει, αφού παίζετε πολύ ωραία και έχετε καλές ιδέες!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολυ που πήρατε χρόνο να ακούσετε και να γράψετε την γνώμη σας......γεγονός είναι ότι ανέβασα επειδή ήθελα να δω αν το ακούω μόνο εγω έτσι......μετα το mastering κάποια πράγματα δεν ακούστηκαν σωστά.....αν και το θέμα του mastering είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα ,μπορω να πω πως μετα το υπερβολικο eq που του έκανε (χωρίς λογο) αλλοιώσε αρκετα το mix, με αποτέλεσμα κάποια πράγματα ( όπως η μποτες) να μην ακούγονται όπως της θέλαμε . Το θέμα του punch ήταν κάτι που προσέξαμε αρκετα ακόμα και απο το tracking αλλα με το ισοπεδοτικο eq απλα πήγε περίπατο......τι να κανείς ....το κρίμα είναι ότι το κομμάτι ηδη είναι στην διαδικασία να κυκλοφορήσει οποτε ότι έγινε έγινε .... :-\.......ευχαριστώ και παλι για τον χρόνο σας......

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου