Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή σε Frontman15


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Thanks marathon ;D.

 

Δοκιμασα χωρις το ενδιαμεσο καλωδιο το πεταλι, κατευθειαν στον ενισχυτη, και δουλευει τελικα. Πρεπει να βρω καλυτερα καλωδια, και φυλλα και θα ειμαι οκ πιστευω :)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα σε μαγαζια που πουλανε ειδη σχεδιου θα βρεις... αλλα και σε μερη που πουλανε μπρουτζινα, χαλκινα κτλ θα το βρεις με το κιλο!  

 

Παρε καλωδιο με πλενταζ και οσους αγωγους θελεις μεσα και γειωσε τη θωρακιση  στο σασι του ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρωμικο καναλι(για τα δικα μου γουστα) εχει γινει πολυ καλυτερο. Εχει αλλαξει ο χαρακτηρας της παραμορφωσης, που ηταν και το κυριο μελημα μου.

Καποια στιγμη θα "παιξω" με τις αντιστασεις του τελεστικου για να παιρνω και λιιιγο περισσοτερο gain που θελω.

 

Καλωδιο με μπλενταζ? Σε μαγαζι με ηλεκτρολογικα?

 

ΥΓ: Ο Φανος που ειναι στα Εξαρχεια? Ξερει κανενας ακριβη διευθυνση? Ή εστω τηλεφωνο?

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωδιο με μπλενταζ? Σε μαγαζι με ηλεκτρολογικα?

 

ΥΓ: Ο Φανος που ειναι στα Εξαρχεια? Ξερει κανενας ακριβη διευθυνση? Ή εστω τηλεφωνο?

Ναι απο μαγαζι με ηλεκτρονικα. Ποσους αγωγους θελεις να εχει μεσα?

 

Ο Φανος ειναι στη Σολωμου, απο την πλευρα του "Αν", πιο κατω... 210 3828748

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσους αγωγους θελεις να εχει μεσα?

 

Θελω 4. Το θεμα ειναι οτι θελω να ειναι λεπτοι, διαμετρος ενα χιλιοστο το πολυ, γιατι οι επαφες του d-sub ειναι μικρες...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Καλημερα!

[μπλα μπλα mode]

Ξεθαβω αυτο το παλιο θεμα μου, καθως εχω καινουρια σχεδια για το footwitch ;D

Η παλια προσπαθεια εγκαταλειθφηκε, λογω του οτι ηταν κακη η σκεψη απο την αρχη. Εστελνα οοοολο το σημα εξω απο τον ενισχυτη, μεχρι το footswitch και πισω... Αυτο σημαινει πολυ θορυβος, ακομα και με θωρακιση.

Το καινουριο σχεδιο/σκεψη προεκυψε οταν ετυχε να πετυχω σε ενα ξενο φορουμ ενα τυπο που ειχε φτιαξει ενα κυκλωμα για τριτο ψευτο-καναλι σε Μarshall DSL.

[/μπλα μπλα mode]

 

Το λοιπον.

Σκεφτηκα, εψαξα, και εμαθα πως δουλευουν τα relays, ή αλλιως ρελεδες ελληνιστι :P.

Προκεται ουσιαστικα για διακοπτες που μπορουν να ενεργοποιουνται εξ αποστασεως μεσω ενος σηματος ελεγχου, σε γενικες γραμμες.

Δεδομενου αυτου, μπορω να κρατησω το σημα του ηχου μου μεσα στον ενισχυτη, και να μεταφερω το σημα ελεγχου στο πεταλι, που δε θα ειναι τιποτα αλλο απο ενα DC σημα. Οποτε, (θεωρητικα) κανενας θορυβος στον ηχο μου.

 

Το ζητουμενο μου.

Τι relay να διαλεξω? ::)

Σκεφτηκα οτι δυο απλα 5 επαφων (2 ελεγχου, 3 σηματος) θα μου αρκουν, καθως το original διακοπτακι ειναι ενα απλο DPDT. Οποτε απο κει και περα ειναι θεμα συνδεσμολογιας απλα.

Οποιος εχει γνωσεις και εμπειρια στα relays, η αποψη του ειναι καλοδεχουμενη.

Επισης, αμα μου ζητηθει, μπορω να φτιαξω ενα σχεδιο του πως θα ηταν το κυκλωμα μου.

 

Ευχαριστω, και σορρυ για το μακρος του post ;D

 

EDIT: Κοιταξα στο Banzai, και ειδα οτι υπαρχουν και DPDT relays. Ισως ενα τετοιο θα μου ηταν καλυτερο?

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου