Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση κλασσικης κιθαρας-Ποιο μικροφωνο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.Θα ηθελα να μαθω τι μικροφωνο πρεπει να χρησιμοποιησω για ποιοτικη ηχογραφηση κλασσικης κιθαρας αλλα και για live παιξιμο.Εχω απορριψει τις ηλεκτροκλασσικες για διαφορους λογους αλλα κυριως γιατι θελω να δωσω οσο γινεται πιστα τον ηχο της κιθαρας που εχω.Το ρεπορτοριο ειναι κυριως κλασσικο και φλαμενκο και οχι brazilian jazz.Ευχαριστω,περιμενω προτασεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν σου απαντάει κανένας, αλλά και επειδή δεν ξέρω από μικρόφωνα, θα σου προτείνω αυτό

http://www.fishman.com/products/details.asp?id=53

από μία καλή εταιρία

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε πάντως και τη λύση 2 μικροφώνων! :) Το ένα για το ηχείο και το άλλο (πυκνωτικό σίγουρα) για την ταστιέρα ώστε να "πιάνει" το "γλύψιμο" των χορδών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εγω θα μιλησω για μικροφωνα.Θα σου πω ομως πως,αλλο το live αλλο το studio.

Σε συνθηκες ηχογραφισης θα πρεπει να λαβεις υποψιν σου, πως για ενα καλο αποτελεσμα χρειαζεσαι και τις καταλληλες προϋποθεσεις απο αποψη ακουστικης χωρου.

 

Ενα καλο μικροφωνο (ή και δυο) θα αναδειξει την κιθαρα σου, αλλα θα αναδειξει εξισου και τις οποιες ατελειες του χωρου.Επισης σημαντικο ρολο παιζουν και οι υπολοιποι κρικοι της αλυσιδας σου οπως προενισχυτες,καρτα ηχου κ.α.

 

Οσον αφορα τον live ηχο,εκει περισσοτερο παιζει ρολο το υπολοιπο σετ απ

(κονσολες,ενισχυτες,ηχεια), και λιγοτερο το μικροφωνο,το οποιο στις περισσοτερες των περιπτωσεων ειναι ενα καλο,δυναμικο μικροφωνο,η τιμη του οποιου δεν ξεπερνα τα 150€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,φαινεται καλη ιδεα και τα ξερω τα fishman,εχουν καλη αποδοση,αλλα κατι λεει οτι προτεινει και ενα προενισυτη μαζι.Προτιμω ενα μικροφωνο  απλα να το χω,να πηγαινω στο στουντιο η στο live,να το δινω στην κονσολα και...με λιγη τυχη να παραμενει ο ακουστικος,να μην χανει το οργανο τα ηχοχρωματα του(οσο ειναι δυνατον).Υπαρχουν συστηματα για nylon strings της fishman που μπαινουν μεσα στην κιθαρα αλλα δεν ψηνομαι να τρυπησω κλασσικη κιθαρα αξιας 4500 ευρο.To καπακι ειναι ελατο αν βοηθαει αυτο... Το SCHERTLER SENSORS φαινεται ενδιαφερον,υπαρχουν Αθηνα αυτα να δω και ποσο κανουν?Ευχαριστω πολυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,φαινεται καλη ιδεα και τα ξερω τα fishman,εχουν καλη αποδοση,αλλα κατι λεει οτι προτεινει και ενα προενισυτη μαζι.

Αφού θα δίνεις στην κονσόλα, δεν χρειάζεσαι προενίσχυση, τα αναλαμβάνει ο ηχολήπτης. Το συγκεκριμένο της Fishman κάνει κανένα 80$ στο Ebay, και κάποια στιγμή θα χτυπήσω ένα.

 

Το SCHERTLER SENSORS φαινεται ενδιαφερον,υπαρχουν Αθηνα αυτα να δω και ποσο κανουν?

Aυτά θεωρούνται καλύτερα της Fishman, δεν τα έχω ακούσει και δεί ποτέ, (σε αντίθεση με τα προϊόντα της Fishman που χρησιμοποιώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος). Νομίζω ότι τα έχει ο Thomann.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες αυτο και μετα τα ξαναλεμε

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=226

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εγω θα μιλησω για μικροφωνα.Θα σου πω ομως πως,αλλο το live αλλο το studio.

Σε συνθηκες ηχογραφισης θα πρεπει να λαβεις υποψιν σου, πως για ενα καλο αποτελεσμα χρειαζεσαι και τις καταλληλες προϋποθεσεις απο αποψη ακουστικης χωρου.

 

Ενα καλο μικροφωνο (ή και δυο) θα αναδειξει την κιθαρα σου, αλλα θα αναδειξει εξισου και τις οποιες ατελειες του χωρου.Επισης σημαντικο ρολο παιζουν και οι υπολοιποι κρικοι της αλυσιδας σου οπως προενισχυτες,καρτα ηχου κ.α.

 

Οσον αφορα τον live ηχο,εκει περισσοτερο παιζει ρολο το υπολοιπο σετ απ

(κονσολες,ενισχυτες,ηχεια), και λιγοτερο το μικροφωνο,το οποιο στις περισσοτερες των περιπτωσεων ειναι ενα καλο,δυναμικο μικροφωνο,η τιμη του οποιου δεν ξεπερνα τα 150€.

Για αυτο γραφω με λιγη τυχη!!!Για τα Live!το γνωριζω στην πραξη και ειναι πικρα το ΣΕ ΠΟΙΟΝ θα πεσεις,με ΤΙ μηχανηματα και εσυ να αναρωτιεσαι γιαti ακουγεσαι μπουζουκι!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου