Προς το περιεχόμενο

The Nest That Sailed The Sky


ex-OurDarkness

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας το παρακάτω εξαιρετικό κομμάτι, η μουσική του οποίου ανήκει στον Peter Gabriel, το οποίο συνοδεύεται από ένα εξίσου εξαιρετικό video clip το οποίο υλοποιήθηκε από τον Glenn Marshall:

 

 

Developed with Processing.

 

Music by Peter Gabriel.

 

Glenn Marshall is the graphic artist responsible for Peter Gabriels music video The Nest that Sailed the Sky. The animation transports viewers into magnificent fantasy worlds in which plantlike organisms sprout, send out shoots and proliferate. The video was created with Processing, an open-source programming language & environment.

 

Glenn Marshall: I developed 6 animation sequences using this imagery, all showing different stages of birth, life, transcendence, decay etc.

 

1. single cells growing on ends of stems, with dark underwater shading , I also added concentric ripples which emanated from the growing vines.

2. empty nests with trails of red berries being left behind where ever the stems grow from, against subdued morning sky shading.

3. the boy in the nest appears, against sunset shaded background.

4. boy in nest against brighter blue sky shading.

5. star child luminous effect on dark background.

6. single cells again, without stems, dark watery shading.

 

I rendered out each sequence for the entirety of the songs duration. The shapes of the vines and positions of the sprites are exact for each sequence, this allowed me to dissolve each sequence at any point from one into another and maintain a natural looking transition. In post production, through simple dissolves, I could experiment with and craft together a visual narrative that changed with musical cues in the song.

 

Απλά υπέροχο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο και το κομμάτι και το video. Έξυπνος ο τρόπος που έκανε τις μεταβάσεις, και το κυριότερο δημιουργήθηκε με open source software??  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που σας άρεσε. Νομίζω ότι ηχητικά θυμίζει πάρα πολύ το Music for Airports του Eno. Για κάποιο λόγο λατρεύω να ακούω τέτοιου είδους ambient όταν ξεφυλλίζω λευκώματα του Miro ή του Chagall. :)

 

πολυ καλο, αλλα μου θυμισε ...big blue  χωρις αυτο να αποτελει μειονεκτημα...  ;)

 

Λέγοντας "Big blue"? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγοντας "Big blue"? ???

 

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=funaMAZOeYw

 

:) :)

 

p.s.

 

Το βίντεο που παρέθεσες Γιάννη ακόμα δεν το έχω ακούσει λόγο απουσίας ήχου στο εταιρικό.. :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω αναμεικτα συναισθηματα για το βιντεο. Απ'την μια εντυπωσιακο και περιπλοκο, απ'την αλλη μου θυμισε τους τρανσφορμερς στις προσφατες ταινιες που πολλες φορες δεν ξερεις τι βλεπεις. Αυτο που θελω να πω ειναι πως του λειπει το γνωριμο στοιχειο/αλληλεπιδραση με πραγματα που ειναι χειροπιαστα (δεν ξερω, θα μπορουσε να ηταν το μπακγκραουντ, φωρορεαλισμος κτλ.) ετσι ωστε να μην το "βλεπεις" απλως αλλα να σε ρουφαει στο "σεναριο", να μπερδευει δηλαδη τις αισθησεις γιατι θα εχει στοιχεια γνωριμα συνδυασμενα με φανταστικα.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου