Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με τοποθέτηση γέφυρας σε strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Προ καιρού σας είχα απασχολήσει με την αναβαθμιση της Squierιτσας μου σε hardware και μπρατσο. Το τελευταίο δεν έχει έρθει ακόμα, ήρθαν όμως από το GuitarFetish η γέφυρα και τα κλειδιά, και είπα να προσπαθήσω να τη βάλω μόνος μου εν είδη πειραματισμού!

 

Έλα όμως που η Squier χρησιμοποιεί ελαφρώς διαφορετικές προδιαγραφές διαστάσεων και έτσι δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να βιδώσω τη γέφυρα ως έχει. Οι τρύπες για τις 6 βίδες της Squier είναι ελάχιστα πιο στενά μεταξύ τους απ ότι στο τρεμολο. Αυτό φαίνεται καθαρά στη φωτογραφία. Τι επιλογές έχω; Τρυπανι και ιστορίες ή υπάρχει και κάτι άλλο;

Ευχαριστώ  :)

 

edit: Ξέχασα, η γέφυρα είναι αυτή

 

ΥΓ. Ρε παιδιά προσπαθώ ένα τέταρτο τώρα να ανοίξω το θέμα και να επισυνάψω αρχείο και δε με αφήνει. Μία λέει το όνομα υπάρχει, μία λέει έχετε ξαναστείλει αυτό το μήνυμα, αλλάζω το όνομα της φωτογραφίας τα ίδια!!!  >:( >:(

IMAGE_073.thumb.jpg.ef2f58729d8f1627a5a73d35b33741d9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν κάνει αυτό το τρέμολο για την κιθάρα σου.  :-\

 

Αυτό είναι που χρειάζεσαι:

 

http://store.guitarfetish.com/minmeimstupt.html

 

Μέτρα το βέβαια κιόλας, πρέπει η απόσταση ανάμεσα στα κέντρα των εξωτερικών τρυπών να είναι 52.5mm.

 

Αυτό που πήρες είναι 56mm.

 

Μπορείς βέβαια να κλείσεις τις τρύπες με σφήνες από σκληρό ξύλο και να ανοίξεις πάλι τις τρύπες, αλλά είναι μπελάς.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, got it, έπρεπε να είμαι πιο προσεκτικός... αλλά μέχρι σήμερα δεν είχα διαβάσει αλλού για τέτοια προβλήματα  :(

Δεν αντέχω όμως να μην τους κατεβαζω καντηλια για την τακτική να κάνουνε τις Squier & MIM επίτηδες διαφορετικές για να μη μπορείς να αναβαθμίσεις εύκολα  >:( >:(

 

Μπορώ να το επιστρέψω στο GFS βέβαια, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.

 

Μπορώ να δώσω άλλα 40 ευρώ (με μεταφορικά) και να πάρω το άλλο και να μου μείνει και το Wilkinson για το μέλλον... (στις Fender Japan ταιριάζει;; ίσως αααργόοοτερα πάρω μια φτηνη από ishibashi...)

Μπορώ και να το πουλήσω αλλά ξενερώνω άσχημα...  :-\ :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, got it, έπρεπε να είμαι πιο προσεκτικός... αλλά μέχρι σήμερα δεν είχα διαβάσει αλλού για τέτοια προβλήματα   :(

Δεν αντέχω όμως να μην τους κατεβαζω καντηλια για την τακτική να κάνουνε τις Squier & MIM επίτηδες διαφορετικές για να μη μπορείς να αναβαθμίσεις εύκολα  >:( >:(

 

Μπορώ να το επιστρέψω στο GFS βέβαια, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.

 

Μπορώ να δώσω άλλα 40 ευρώ (με μεταφορικά) και να πάρω το άλλο και να μου μείνει και το Wilkinson για το μέλλον... (στις Fender Japan ταιριάζει;; ίσως αααργόοοτερα πάρω μια φτηνη από ishibashi...)

Μπορώ και να το πουλήσω αλλά ξενερώνω άσχημα...  :-\ :-\

 

Καλέ μου φίλε Κόρακα, μην τα χώνεις στην Fender.  :D Οι διαφοροποιήσεις σε λεπτομέρειες των διάφορων μοντέλων δεν έχουν να κάνουν τόσο με μαρκετίστικα κόλπα. Για παράδειγμα, ένα πρόβλημα με το vintage trem είναι ότι οι χορδές δεν περνάνε "σωστά" πάνω από τα polepieces και στους 3 μαγνήτες. Οι Am. Std. έχουν 54mm spacing, και είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα.

 

Το tremolo που πήρες είναι ένα από τα καλύτερα (κατά τη γνώμη μου, μιας και το έχω τοποθετήσει σε 3 Strat) και σίγουρα απίστευτο για την τιμή του. Γνώμη μου, βγάλτο για πούλημα όσο το πήρες, μείον τα μεταφορικά, και θα το πουλήσεις εύκολα (θα ήταν χαζός κάποιος που χρειάζεται ένα τέτοιο, να μη το αγοράσει).

 

Φυσικά μπορείς να το κρατήσεις για μια μελλοντική Japan Strat, η οποία έχει 56mm spacing.

 

Παρεμπιπτόντως, εκτός από τον Jay, τα ίδια τρέμολο πουλάει στην Ευρώπη το AxesRus:

 

http://axesrus.com/

 

Σε κάποιες περιπτώσεις (π.χ. ισοτιμία λίρας) συμφέρει να αγοράσεις από εκεί. Επίσης κυκλοφορεί και στο ebay.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου