Προς το περιεχόμενο

Πρωτότυπα μουσικά όργανα: καθαρά θέμα εμπορικής προώθησης;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Evris να ζητήσω όσες συγγνώμες θέλεις αν νομίζεις οτι σε προσέβαλα, είναι γεγονός όμως οτι με πείραξε λίγο ο τρόπος αντιμετώπισης σου στο θέμα που έθιξε ο silot..

 

Επίσης αρκετά προσβλητικό ήταν κι αυτό.....αλλά έτσι κι αλλιώς εγω δεν προσβάλομαι εύκολα, ξέρω οτι είσαι και καλό παιδί και δεν δίνω πολύ σημασία στο παραπάνω...

 

Αυτό όμως που με έχει προβληματίσει τελευταία είναι η εμμονή που έχεις στο να προσπαθείς να περάσεις την άποψη οτι ένα ακριβό high end όργανο είναι αχρείαστο όχι μόνο σε σένα που έχεις αποφασίσει να πορευτείς αλλιώς, αλλά και στον καθένα απο εμάς...

 

Κάνω λάθος σε αυτό?

Είναι η ιδέα μου ή συμβαίνει πραγματικά?

 

Εγω εχω θεσει τις παραμετρους κατω απο τις οποιες εξεταζω το ζητημα φτηνων οργανων προ πολλου. Καπου καπου τις επαναλαμβανω, γιατι εκτροχιαζεται το ζητημα και φτανει να γινεται: "σπερνει το φτηνο των 200 και παταει κατω τη μερερσεντες των 5000?". Λοιπον:

 

1) Δεν ισχυριζομαι οτι το οργανο των 200 ειναι καλυτερο απο αυτο των 5000. Επ' ουδενι. Λεω οτι αυτα που τυχον προσφερει η εγω δεν τα ακουω η τα αξιολογω για πολυ λιγοτερο η τα χρειαζομαι ακομα λιγοτερο απο το ποσο τα κοστολογουν στην Φεντερ, Γκιμπσον.

 

2) Μιλω ρητα απο θεσεως χομπιστα που δεν βιοποριζεται απο τη μουσικη, σπανιως παιζει με αλλους (αντε φιλους, γυναικα και ενιοτε κανα γκρουποτζαμαρισμα), δεν ηχογραφει, δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις σε νεα κολπα, στα ορια, σε εφε, to cut through the mix, σε σκληρες συνθηκες κλπ. Αν καποιος τα παιρνει απο τους Η/Υ, καλως και επενδυει σε state of the art αντικειμενα του χωρου. Αν ειναι επαγγελματιας οδηγος και του τα φερνει ενα ακριβο αμαξι εξαιτιας μιας μικρης μικρης σχεδιαστικης του υπεροχης, καλα θα κανει να διατηρησει το πλεονεκτημα του και να το ακριβοπληρωσει. Για αυτον, αυτο που παιρνει, αυτο που δινει κλπ ειναι καλο παζαρι. Η εννοια του  value for money η δικη μου (ως ερασιτεχνης) κανει ενα τετοιο οργανο, αμαξι, ακριβο σακακι, επωνυμο κουρεμα λαθος επιλογη. Νεοπλουτιστικη. Αισθητικα ισοδυναμη με τα τζιπ των κυριων στο Κολωνακι. Χωρις να υπονοοω οτι ο κυνηγος στο βουνο εχει τις ιδιες αναγκες και κρινεται με τα ιδια μετρα και σταθμα.

 

Οσο για τις προσβολες. Οπως εγραψες στο προηγουμενο, παρατηρεις οτι τον τελευταιο καιρο καποια θεματα εκτροχιαζονται. Επισης παρατηρησες τον τελευταιο καιρο οτι ο τροπος μου δεν ηταν σωστος στη συζητηση με τον silot, απο θεμα "ευγενειας", "ηθικης ταξης". Μετα παρατηρησες οτι τον τελευταιο καιρο εχω καποια "εμμονη" με τα ακριβα οργανα και προσπαθω να επιβαλω τα φτηνα ως αποψη. Γενικως παρατηρεις οτι υπαρχει ενα ζητημα διαχυτο...

 

Εχει δυο αναγνωσεις το θεμα. Την αισθητικης υφης: πχ το noiz, οι συζητησεις του, τα αστεια του, η συνισταμενη των αποψεων του τον τελευταιο καιρο παει καπου που δεν θελεις και ενας απο τους οδηγους στους οποιους χρεωνεις το νεο δρομο ειμαι και εγω, οποτε και αντιδρας Την εξωτερικων παραγοντων: απλα εισαι πιο touchy τον "τελευταιο καιρο" και βλεπεις κακους παντου, τα αστεια ειναι παρεξηγησιμα, οι συμπεριφορες προς τριτους επιθετικες, ολα εχουν ενα κρυφο σκοπο κλπ, οποτε και υπεραντιδρας :)

 

 

Και εσυ εισαι καλο παιδι και εγω και ο silot και ολοι οι συμμετεχοντες. Δε χωραει αμφιβολια περι αυτου. Και οταν συναντιομαστε παντα θα τις πινουμε τις μπυρες μας και θα λεμε τις π@π@ριες μας. Και γιαυτο κανεις δεν πρεπει να τα παιρνει προσωπικα. Ποσο μαλλον να αναλαμβανει εργολαβικα να παρει προσωπικα κατι και για λογαριασμο τριτων. Να σημειωθει, οτι αισθητικα πιο προσβλητικο βλεπω το ολο θεμα για τον silot που μιλαμε για το τι αυτος μαλλον θα νιωθει, αν ειχε δικαιο να νιωθει ετσι, αν κατι τον θιγει, γιατι, πως, ποτε παρα για μας που αμπελοφιλοσοφουμε μεσημεριατικα.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε gdevelek δυστυχώς δεν μπορεί να κάνει κάποιος συζήτηση μαζί σου.  :-\

 

Όπως βλέπεις, η αποψή σου, το να παίζεις δηλαδή με φτηνά όργανα και αυτό να είναι αρκετό για σένα, είναι σεβαστή από όλους. Εσύ όμως αδυνατείς να δείξεις σεβασμό στην αντίθετη άποψη, που λέει ότι για κάποιους άλλους ένα ακριβό (ή ακριβότερο) όργανο είναι αυτό που θέλουν και αποζητούν.

 

@ evris

 

Κακώς παρεξηγήθηκες, και θα σε παρακαλούσα να μου πεις τη γνώμη σου για το ποιος δείχνει μεγαλύτερο "θρησκευτικό ζήλο" και εμμονή σε δογματικές απόψεις στις τελευταίες σελίδες του θέματος.

 

Τι εννοεις? Να πω ο TGL? ο gdevelek? ο theoctapus? ο ΧΥΖ ειναι ο πιο δογματικος στις τελευταιες σελιδες?

 

Καποιο ονομα ζητας? Κατι δε καταλαβαινω. Μεσημεριαναδικο μου θυμιζει πια το θρεντ και ο καταγγελτικος του προσανατολισμος.

 

Και οχι... δε παρεξηγουμε ρε συ. Με τιποτα ομως. Το αναποδο πρεσβευω. Οτι εχει αυξηθει αναιτιως το ποσοστο των παρεξηγημενων θρεντς και ατομων (αν και μερικες φορες ουτε καν οι ιδιοι το ξερουν οτι εχουν παρεξηγηθει αλλα παρεξηγουνται πια μεσω spokesmen). Σε σημειο που με προβληματιζει. Σα να ξυπνησαμε μια μερα και να ειπαμε "Ειναι η μερα που ενεργοποιεται το ΦΕΚ 23/2009. Βασει αυτου απο σημερα, θα υπαρχει μηδενικη ανοχη σε παρειστικα αστεια, συζητησεις κατα κουρδισμενων ξυλων, πλακιτσας εναντι στην αρρωστια του χαιτεκα, κιθαριστα κλπ για ακριβα γκατζετς και τετοια φαινομενα θα πατασονται)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράστε ΤΩΡΑ το ειδικό headstock της εταιρείας μας και... αποκτήστε την κιθάρα των ονείρων σας!

 

1) Συνδέστε την κιθάρα με έναν υπολογιστή μέσω USB

2) Επιλέξτε τη μάρκα που θέλετε από την τεράστια βάση δεδομένων μας, και...

3) Συγχαρητήρια!!!

 

Η τιμή τιμάται μόνο € 199,999. Τηλεφωνήστε τώρα!

headstock.jpg

 

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράστε ΤΩΡΑ το ειδικό headstock της εταιρείας μας και... αποκτήστε την κιθάρα των ονείρων σας!

 

1) Συνδέστε την κιθάρα με έναν υπολογιστή μέσω USB

2) Επιλέξτε τη μάρκα που θέλετε από την τεράστια βάση δεδομένων μας, και...

3) Συγχαρητήρια!!!

 

Η τιμή τιμάται μόνο € 199,999. Τηλεφωνήστε τώρα!

headstock.jpg

 

 

θέλω δύο!!!

Την μία μαλιστα θα τη βαπτισω Gilmour!!!!

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οχι... δε παρεξηγουμε ρε συ. Με τιποτα ομως. Το αναποδο πρεσβευω. Οτι εχει αυξηθει αναιτιως το ποσοστο των παρεξηγημενων θρεντς και ατομων (αν και μερικες φορες ουτε καν οι ιδιοι το ξερουν οτι εχουν παρεξηγηθει αλλα παρεξηγουνται πια μεσω spokesmen). Σε σημειο που με προβληματιζει. Σα να ξυπνησαμε μια μερα και να ειπαμε "Ειναι η μερα που ενεργοποιεται το ΦΕΚ 23/2009. Βασει αυτου απο σημερα, θα υπαρχει μηδενικη ανοχη σε παρειστικα αστεια, συζητησεις κατα κουρδισμενων ξυλων, πλακιτσας εναντι στην αρρωστια του χαιτεκα, κιθαριστα κλπ για ακριβα γκατζετς και τετοια φαινομενα θα πατασονται)

 

Evris φίλε μου, μπορεί κάποιοι να δείχνουν υπερβάλλοντα ζήλο ως προς το politically correct των posts, σε βεβαιώ ότι δεν είμαι ένας απ'αυτούς. Ωστόσο ξέρω πολύ καλά ότι, τουλάχιστον το noiz, είναι ένα φόρουμ που έχει την προσδοκία τα διάφορα threads να χρησιμοποιούνται και σαν "υλικό αναφοράς" για κάποιον που αναζητά πληροφορίες. Και, υπ'αυτό το πρίσμα, τα ατεκμηρίωτα, αόριστα και ίσως ασυνείδητα ημιμαθή posts κάποιων, πολλές φορές καυτηριάζονται... χωρίς να σημαίνει ότι έχει οριστεί κάποια Ιερά Εξέταση. Εξάλλου για τα "ό,τι νάναι" posts, υπάρχει και το Περί Ανέμων και η Ανακύκλωση, sections του φόρουμ που κάποιοι διαπρέπουν, οφείλω να ομολογήσω.

 

Σε κάθε περίπτωση, σε ό,τι αφορά στο δικό σου στυλ γραφής, το οποίο ομολογώ ότι χαίρομαι να διαβάζω, πρέπει να σκεφτείς ότι, ίσως, δεδομένης και της "απόστασης" που δημιουργεί ο γραπτός λόγος, είναι πιθανό να παρεξηγηθεί. Μπορεί εσύ να μην παρεξηγείσαι, αλλά θα ήθελα να σου θυμήσω τα σοφά λόγια του Oscar Wilde: "μην κάνετε στους άλλους αυτά που δεν θα θέλατε να σας κάνουν, γιατί τα γούστα σας μπορεί να διαφέρουν".  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evris φίλε μου, μπορεί κάποιοι να δείχνουν υπερβάλλοντα ζήλο ως προς το politically correct των posts, σε βεβαιώ ότι δεν είμαι ένας απ'αυτούς. Ωστόσο ξέρω πολύ καλά ότι, τουλάχιστον το noiz, είναι ένα φόρουμ που έχει την προσδοκία τα διάφορα threads να χρησιμοποιούνται και σαν "υλικό αναφοράς" για κάποιον που αναζητά πληροφορίες. Και, υπ'αυτό το πρίσμα, τα ατεκμηρίωτα, αόριστα και ίσως ασυνείδητα ημιμαθή posts κάποιων, πολλές φορές καυτηριάζονται... χωρίς να σημαίνει ότι έχει οριστεί κάποια Ιερά Εξέταση. Εξάλλου για τα "ό,τι νάναι" posts, υπάρχει και το Περί Ανέμων και η Ανακύκλωση, sections του φόρουμ που κάποιοι διαπρέπουν, οφείλω να ομολογήσω.

 

Σε κάθε περίπτωση, σε ό,τι αφορά στο δικό σου στυλ γραφής, το οποίο ομολογώ ότι χαίρομαι να διαβάζω, πρέπει να σκεφτείς ότι, ίσως, δεδομένης και της "απόστασης" που δημιουργεί ο γραπτός λόγος, είναι πιθανό να παρεξηγηθεί. Μπορεί εσύ να μην παρεξηγείσαι, αλλά θα ήθελα να σου θυμήσω τα σοφά λόγια του Oscar Wilde: "μην κάνετε στους άλλους αυτά που δεν θα θέλατε να σας κάνουν, γιατί τα γούστα σας μπορεί να διαφέρουν".  ;)

 

 

 

Οταν λες "μη κανετε στους αλλους κλπ" εννοεις το ενα και μοναδικο ποστ μου στην συζητηση με το θεμα (που δεν επιδεχεται κουβεντα αστειου με τον τιτλο του, ουτε εχει ψυγματα αυτοσαρκασμου και ουτε προκαλει με την θεματολογια του και ουτε ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι απο το πρωτο δευτερολεπτο ο συγγραφων ειναι εις γνωση οτι ακροβατει σε ενα χιλιοτεντωμενο σκοινι) με τιτλο "Ακριβες κιθαρες? Ναι γιατρε μου τις προτιμω", στη 2η σελιδα  σχολιων της (απο συνολικα 14 μεχρι την παρεμβαση), για ενα και μοναδικο σχολιο 5 ημερων παλιο η ειναι κατι αλλο που ερχεται απο καπου αλλου και ειναι το σωστο μερος και ωρα να το (ψυχανα)λυσουμε εδω και τωρα?

 

Γιατι αν προκειται για το 1ο νομιζω οτι πρεπει να ξαναδιαβασετε το δηθεν επιμαχο σχολιο, παντα με βαση

- τον εμφανως αυτοσαρκαστικο τιτλο (που φαινεται να αφηνει χωρο για διαφωνιες και αστεισμους)

- το ποιος το γραφει (ενηλικος, παλια καραβανα, πληρως εξοπλισμενος να υποστηριξει την αποψη του αν θελει, αριστος γνωστης κιθαρας και ιντερνετικου λογου κλπ),

- το οτι αυτα που διαβασε στο σχολιο μου δεν φανηκε να τα πηρε προσωπικα για 10 σελιδες

- το οτι πουθενα δεν ειπε (τουλαχιστον φανερα, αν οντως εγινε κατι τετοιο σε αλλο επιπεδο δεν το ξερω και αν ειναι ετσι παω πασο): mods μετα απο 10-20 σελιδες ενεργοποιηθητε και σωστε με και καντε τον ντα, γιατι εγω δεν μπορω, δεν ξερω, δεν θελω, ντρεπομαι κλπ,

- το οτι ο ιδιος κανει χρηση των ιδιων εκφρασεων (junkies κλπ) χωρις να προσβαλεται κανεις απο αυτες κλπ.

- το οτι δεν λεει κατι καινουριο, ουτε προσβλητικο, ουτε προσωπικο, ουτε ανακαλυπτει τον τροχο. Απλα φωτογραφιζει και θεωρει τον silot (απο τα γραφομενα του) ως μελος μιας κατηγορια αγοραστων προιοντων που αποτελουν το κρυφο ονειρο του μαρκετιστα, τους logo junkies με το brand name loyalty. Ολες οι εταιριες απο την goodies μεχρι το σουβλατζιδικο, την Apple, την Coca Cola, την Ρειμπαν, τα πολιτικα κομματα ονειρευονται να δημιουργησουν τετοια κατηγορια πελατων.

- το οτι τετοιες εκφρασεις logo lovers, headstock junkies, guitar gear junkies, GAS ειναι παγκοσμιες, χρησιμοποιουνται και εδω και σε ολον τον πλανητη κατα κορον και δεν αποτελουν (η τουλαχιστον μεχρι τωρα -προ νεοπολιτικης ορθοτητας- δεν αποτελουσαν) στο φορουμ μας trigger για αυτοκλητες παρεμβασεις προστασιας μελων. Αν ας πουμε εγω ελεγα οτι ο marathon ειναι apple brand junkie συνηθως ηταν προς τιμην του και δεν το επαιρνε ως προσβολη. Η αν ο silot ελεγε "προς απανταχου guitar junkies, η ταδε εταιρια εβγαλε το ταδε...", η ο sf ελεγε στον elavd "εχεις χοντρο GAS συνδρομο φιλε"....δεν θα συνεβαινε ποτε μεχρι τωρα παγκοσμιος πολεμος με τους mods να σπευδουν να δηλωνουν +1 ως υποστηριξη στην αυτοκλητη προστασια των μελων που δηθεν "κατηγορηθηκαν" απο τον καθε evris ως θυμα της αρρωστιας του headstock  :o

 

 

και θα δειτε οτι υπεραντιδρατε και τζαμπα το παλευετε να βγει κατι που δεν βγαινει με τιποτα.

 

 

Αν προκειται για κατι αλλο, γενικοτερο πχ (ας πουμε ενα αστειο να γελασουμε) η ΟΝΟΜΥΣ -ομαδα νεοπολιτικως ορθων mods υπερ σοβαροφανειας- θεωρει πως ηρθε ο καιρος με συνεχεις νουθεσιες να εντοπιζουμε σχολια εκτος αισθητικης μας, να τα καυτηριαζουμε και ετσι τελικα να την επιβαλλουμε, δεν το κανετε ενα sticky θεμα στο noiz αφου τα συμφωνησετε μεταξυ σας και τα διατυπωσετε ως μια πολιτικη, να αποφευγουμε και εμεις τετοιες παραβατικες συμπεριφορες ?

 

Γιατι εδω που τα λεμε, ο καθε ενας εχει ξερω γω 5 εναλλακτικους τροπους να περασει το μισαωρο του και επιλεγει να το κανει στο noiz επειδη πιστευει οτι αυτοι με τους οποιους μιλαει εχουν τον ιδιο αγραφο κωδικα επικοινωνιας και γουσταρουν ολοι μαζι. Αν ομως τελικα να προσωπικα πεφτω τοσο εξω (ειδικα εδω και μερικες μερες, αντε μηνα) στο τι μαζευομαστε να κανουμε εδω να ξαναδω τις αλλες 4 ...

 

 

 

 

Οσο για τον Οσκαρ Ουαιλντ... Δεν νομιζω οτι οταν εγραφε τις αποφθεγματικες του ατακες ειχε στο μυαλο του τον TGL η τον longshadow. Κακως τον χρησιμοποιουμε για να δικαιολογησουμε τις επιλογες μας για τις οποιες παρεμβασεις και συμπεριφορες μας στο συγκεκριμενο ζητημα.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δυο αναγνωσεις το θεμα. Την αισθητικης υφης: πχ το noiz, οι συζητησεις του, τα αστεια του, η συνισταμενη των αποψεων του τον τελευταιο καιρο παει καπου που δεν θελεις και ενας απο τους οδηγους στους οποιους χρεωνεις το νεο δρομο ειμαι και εγω, οποτε και αντιδρας Την εξωτερικων παραγοντων: απλα εισαι πιο touchy τον "τελευταιο καιρο" και βλεπεις κακους παντου, τα αστεια ειναι παρεξηγησιμα, οι συμπεριφορες προς τριτους επιθετικες, ολα εχουν ενα κρυφο σκοπο κλπ, οποτε και υπεραντιδρας :)

 

Ώπα φρένο... ;D

 

Γιατί πρέπει να συμβαίνει κάτι απο τα δύο?...

Εγώ έκανα παρατηρήσεις επάνω σε ένα πολύ συγκεκριμένο θέμα.

Το θέμα των "ακριβότερων" οργάνων για το οποίο και συζητάμε σε αυτό το thread.

 

Όλα τα άλλα που λες είναι δικές σου υποθέσεις για το πως σκέφτομαι και ενεργώ και δεν έχουν καμμία σχέση με την πραγματικότητα... ;)

 

Χαίρομαι που έγραψες τελικά αναλυτικά τις θέσεις σου για το θέμα.

Γνωρίζεις κι εσυ τις δικές μου.

 

Άς μείνουμε όμως εκεί.

Πρέπει δηλαδή να αρχίσουμε να σπεκουλάρουμε πράγματα για τον συνομιλητή μας  και μετά να τα ποστάρουμε??

 

Δεν μπορούμε να μείνουμε μόνο σε αυτά που μας γράφει ο άλλος?

Πρέπει να υποθέτουμε τα κίνητρα του και μετά την υπόθεση μας να την προβάλουμε σε δημόσια θέα?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα φρένο... ;D

 

Γιατί πρέπει να συμβαίνει κάτι απο τα δύο?...

Εγώ έκανα παρατηρήσεις επάνω σε ένα πολύ συγκεκριμένο θέμα.

Το θέμα των "ακριβότερων" οργάνων για το οποίο και συζητάμε σε αυτό το thread.

 

Όλα τα άλλα που λες είναι δικές σου υποθέσεις για το πως σκέφτομαι και ενεργώ και δεν έχουν καμμία σχέση με την πραγματικότητα... ;)

 

Χαίρομαι που έγραψες τελικά αναλυτικά τις θέσεις σου για το θέμα.

Γνωρίζεις κι εσυ τις δικές μου.

 

Άς μείνουμε όμως εκεί.

Πρέπει δηλαδή να αρχίσουμε να σπεκουλάρουμε πράγματα για τον συνομιλητή μας  και μετά να τα ποστάρουμε??

 

Δεν μπορούμε να μείνουμε μόνο σε αυτά που μας γράφει ο άλλος?

Πρέπει να υποθέτουμε τα κίνητρα του και μετά την υπόθεση μας να την προβάλουμε σε δημόσια θέα?

 

 

 

 

Εδω ρε long εσυ δε μασας στο να θεωρεις πως θα θεωρουσε οτι θα ενιωθε ο silot απο αυτα που του εγραψα εγω και αναλαμβανεις δραση, θα μασησω εγω να θεωρησω τι θεωρεις εσυ απο αυτα που σου ειπα εγω?

Χαος ;D

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ρε long εσυ δε μασας στο να θεωρεις πως θα θεωρουσε οτι θα ενιωθε ο silot απο αυτα που του εγραψα εγω και αναλαμβανεις δραση, θα μασησω εγω να θεωρησω τι θεωρεις εσυ απο αυτα που σου ειπα εγω?

Χαος ;D

Έτσι θα το έγραφε και ο/η ΚΛ

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν τουλάχιστον 3 κατηγορίες αγοραστών ακριβών οργάνων.

 

α) Επαγγελματίες ή semi-pro μουσικοί με πολλά χρόνια εμπειρίας, με πολύ συγκεκριμένες απαιτήσεις για τα live και τα sessions στα οποία συμμετέχουν και με μηδενική ανοχή σε τυχόν προβλήματα ενός οργάνου τα οποία ένας ερασιτέχνης θα παρέβλεπε. Φυσικά, κάποιοι από αυτούς παθιάζονται περισσότερο από άλλους σχετικά με brand names, headstocks, mojo κλπ. αλλά και αυτό είναι μέρος του σεβασμού που έχουν προς αυτό που κάνουν.

β) Χομπίστες, συλλέκτες, bedroom players κλπ. οι οποίοι ακούν γνώμες τρίτων και προσανατολίζονται στα ακριβά όργανα αν και θα μπορούσαν να καλύψουν τις ανάγκες τους και με φτηνότερες επιλογές.

γ) Χομπίστες, συλλέκτες, bedroom players κλπ. οι οποίοι ακούν γνώμες τρίτων και όχι μόνο αγοράζουν μανιωδώς ακριβά όργανα, αλλά έχουν σχεδόν θρησκευτική προσήλωση σε brand names, headstocks, mojo κλπ. και επιπλέον απαξιώνουν τις φτηνότερες επιλογές χωρίς να διαθέτουν το απαραίτητο background για να κρίνουν.

 

Το λάθος που πολλές φορές γίνεται είναι ότι συγχέουμε την κατηγορία (α) με την κατηγορία (γ).

 

Σχετικα με την κατηγορια β (στην οποια ισως και να ανηκω, αν και μαλλον δεν θεωρουνται ακριβες οι κιθαρες μου, χρειαζεται και αυτο να το ορισουμε, ποια κιθαρα θεωρουμε ακριβη και για ποιον - παντως πιθανοτατα θα αγοραζα καποια ακριβη κιθαρα για τα δικα μου δεδομενα) αν το δεις βασει αναγκων σιγουρα εχεις δικιο. Ομως προσωπικα ποτε δεν ειδα το χομπυ μου πρακτικα -αντιστοιχα, θα αγοραζα και φερραρι χωρις να φτανω τον Σουμαχερ ουτε στο μικρο του δαχτυλακι, και σιγουρα πρακτικα θα μπορουσα να καλυψω τις αναγκες μου και μ'ενα fiat panda-. Τελικα ομως περα απ'τις βασικες αναγκες (τροφη, στεγαση κλπ) οι οποιες ειναι μαλλον αδιαπραγματευτες, οι υπολοιπες ειναι "υποκειμενικες", εμεις τις οριζουμε. Αν ο χ bedroom player νομιζει οτι δεν του φτανει η κινεζοτσεχα και χρειαζεται μια hot rod, και αν φυσικα μπορει να την πληρωσει, τοτε μαλλον τη χρειαζεται οντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου