Προς το περιεχόμενο

Απορία για τις τιμές των καταστημάτων μουσικών οργάνων στην Ελλάδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς εκεί θέλω να εστιάσω και εγώ, αλλά ας μην ξεχνάμε οτι τους καταλόγους λιανικής τους τυπώνουν-εκδίδουν οι εισαγωγείς και τους μοιράζουν στα καταστήματα λιανικής και αυτοί με τη σειρά τους μετά ψάχνουν για τα υποψήφιά θύματα.

 

δηλαδή ο λιανέμπορος που αγοράζει από στόλλα είναι υποχρεωμένος να βάλει 70% πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ναι, απο τη στιγμή που ο κατάλογος λιανικής έχει αυτές τις τιμές, το εκμεταλεύονται, έτσι εξηγήται το γεγονός οτι στις εκπτώσεις έχουν μεγάλα περιθώρια και βγάζουν "προσφορές" με 20 & 30 % και καλά....μεγάλες εκπτώσεις.

Και σκεφτήτε οτι το παράδειγμα που ανέφερα πριν είναι η τιμή που πουλάει στο κατάστημα λιανικής, δηλαδή εκείνος πόσο αγοράζει?

Φτάνει πια αυτή η κοροϊδία εις βάρος του χαμηλόμισθου Έλληνα χομπίστα, μουσικού και επαγγελματία, θέλουμε τα ίδια δικαιώματα όπως έχουν οι υπόλοιποι κάτικοι της ευρώπης και περισσότερο της αμερικής.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις ΗΠΑ ο κόσμος "τιμωρεί" όσους βαράνε στο ψαχνό, εδώ ο καταναλωτής μόλις τα 1-2 τελευταία χρόνια αρχίζει να συνειδητοποιεί πως πρέπει να αντιδράσει... μέχρι τώρα, γκρινιάζει μεν, πληρώνει δε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις ΗΠΑ ο κόσμος "τιμωρεί" όσους βαράνε στο ψαχνό, εδώ ο καταναλωτής μόλις τα 1-2 τελευταία χρόνια αρχίζει να συνειδητοποιεί πως πρέπει να αντιδράσει... μέχρι τώρα, γκρινιάζει μεν, πληρώνει δε

 

Παντως, αν ισχυε το "ο,τι πληρωνεις παιρνεις" τοτε τα Ελληνικα μαγαζια θα ειχαν τις καλυτερες Fender και Gibson σε ολο τον πλανητη.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "ό,τι πληρώνεις παίρνεις" είναι για μένα η μεγαλύτερη απάτη που έχει παιχτεί στο κεφάλι του καταναλωτή, και ειδικά του έλληνα

 

όχι γιατί δεν ισχύει ποτέ, αλίμονο, αλλά γιατί παρουσιάζεται ως θεόσταλτο αξίωμα που ισχύει στο 99% των περιπτώσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα κ απο μενα,θα πω κ γω μια αποψη μιας κ ασχολουμαι με το εμποριο τον τελευταιο καιρο..

καταρχας να δηλωσω οτι κατα την ταπεινη αποψη μου για τις υψηλες τιμες στην χωρα μας ευθυνονται αποκλειστικα οι προμηθευτες κ το κρατος και θα προσπαθησω να το αποδειξω.

 

ας παρουμε για παραδειγμα ενα προιον που κανει λιανικη 100ευρω,συμφωνα με το 70% που αναφερθηκε αυτο το προιον αγοραστηκε 58,82ευρω περιπου(58,82 Χ 70%+=100 ΕΥΡΩ)που σημαινει οτι το καταστημα αγορασε 58,82+φπα=70 ευρω..

οταν λοιπον ενα καταστημα κανει εκπτωση απο πανω προς τα κατω(κ εκει ειναι ολο το μπερδεμα) πχ 20% σημαινει 100-20=80ευρω που σημαινει οτι το καταστημα εβγαλε 10 ευρω

10-εφοριες κλπ=? ας μας τα πει καποιος λογιστης γιατι δεν ξερω τα ακριβη ποσα κ δε θελω να παραπληροφορησω.

ετσι λοιπον βλεπουμε οτι τα φανταχτερα 70% δεν ειναι κ..τοσο φανταχτερα..

το λεω πραγματικα με καθε καλη διαθεση να βοηθησω την κουβεντα(κ οχι ειρωνικα)

 

ελπιζω να βοηθησα κ να μη μπερδεψα περισσοτερο..

θα λειψω για λιγο οποτε μπορει να αργησω να απαντησω σε τυχον ερωτησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτάνει πια αυτή η κοροϊδία εις βάρος του χαμηλόμισθου Έλληνα χομπίστα, μουσικού και επαγγελματία, θέλουμε τα ίδια δικαιώματα όπως έχουν οι υπόλοιποι κάτικοι της ευρώπης και περισσότερο της αμερικής.

Θα ήθελα εδώ να υπερασπιστώ τον υψηλόμισθο Έλληνα χομπίστα / μουσικό (παρότι δεν ανήκω στην κατηγορία αυτή). Θα πρέπει δηλαδή αυτός να πέφτει θύμα της εκμετάλλευσης και της κοροϊδίας, επειδή τον πονάει λιγότερο; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς εκεί θέλω να εστιάσω και εγώ, αλλά ας μην ξεχνάμε οτι τους καταλόγους λιανικής τους τυπώνουν-εκδίδουν οι εισαγωγείς και τους μοιράζουν στα καταστήματα λιανικής και αυτοί με τη σειρά τους μετά ψάχνουν για τα υποψήφιά θύματα.

 

Τωρα μου θύμισες τον "Δ." . Ψάχνωντας για G&L μπασάκι, τον ρώτησα πόσο κοστίζει και έκανε την απίστευτη κίνηση να μου πασάρει ενα φυλλάδιο του "Λ." (εισαγωγεά των G&L). Ωραία του κάνω, το ξέρω οτι ο "Λ." φέρνει τα G&L και σε ποιά τιμή. Εσυ ως "Δ." πόσο τα χρεώνεις? "-Γράφει το φυλλάδιο" ήταν η απάντηση του. Ίδια τιμή με τον εισαγωγέα δηλαδή. Ο εισαγωγέας βρίσκεται λίγα οικοδομικά τετραγωνάκια παραδίπλα. Και περιμένει ο "Δ." να τον προτιμήσουν?

 

Με ανάλογο ψάξιμο όμως μου έτυχε να βρω DR χορδούλες 20% φθηνότερες απο τον εισαγωγέα. Και η πλάκα ειναι οτι επειδή δεν είχε στόκ ο έμπορος, τηλεφώνησε και του έφερε το πακέτο ο υπάλληλος του εισαγωγέα με τα πόδια(μια γειτονιά). Τον οποιό υπάλληλο, ελάχιστα λεπτά νωρίτερα είχα ρωτήσει το κόστος του συγκεκριμένου πακέτου που τώρα είχε στα χέρια του και μου το είχε προσφέρει 20% ακριβότερα... Και τον πελάτη έχασε, και έβαλε και τον υπάλληλο να κάνει ποδαρόδρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρωματικά για το παράδειγμα που έδωσα πρίν η τιμή αυτή είναι χωρίς την έκπτωση του καταστήματος που ποικίλει ανάλογα με το πόσο καλός πελάτης είναι ή αν τα προϊόντα είναι σε προσφορά απο τον εισαγωγέα ή στοκ και εκεί παίζει επιπλέον έκπτωση απο 3% μέχρι και 15% δεν ξέρω για παραπάνω, αλλά τουλάχιστον εγώ αυτό εχω δει σε τιμολόγια "μερικών". Οπότε για το 58,82 που αναφέρθηκε πρίν βγάλτε και ένα 10% κατα μέσο όρο και πάμε στα 52,93€ το ΦΠΑ δεν το βάζω γιατί θα το πάρει πίσω απ'την εφορία ;D

Επίσης ανφερώμενος σε αυτά που είπε ο συμφορουμίτης vit_hot, θα ήθελα να οω οτι εδώ και χρόνια σε όλους τους επιχηρηματικούς κλάδους, ο Έλλην καταστηματάρχης νομίζει οτι θα χτίσει σπίτι πουλόντας 5 πράγματα με κερδος 1000% και όχι 500 με 10%.

Γιατί τους παίρνει να το κάνουν, αλλά.... είπαμε.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Επίσης ανφερώμενος σε αυτά που είπε ο συμφορουμίτης vit_hot, θα ήθελα να οω οτι εδώ και χρόνια σε όλους τους επιχηρηματικούς κλάδους, ο Έλλην καταστηματάρχης νομίζει οτι θα χτίσει σπίτι πουλόντας 5 πράγματα με κερδος 1000% και όχι 500 με 10%.

Γιατί τους παίρνει να το κάνουν, αλλά.... είπαμε."

 

Στο ανωτέρω ίσως είσαι υπερβολικός και εάν ισχύει κάτι τέτοιο ή στο μέτρο που ισχύει , δεν εφαρμόζεται από όλους τους καταστηματάρχες. Αλήθεια είναι βέβαια ότι πολλοί το εφάρμοζαν σε παλαιότερες εποχές που η πληροφόρηση δεν ήταν τόσο διαδεδομένη (όπως, βέβαια, και οι εμπορικές πρακτικές), γι'αυτό και ακόμα υφίστανται κάποιοι έμποροι (που το μαγαζάκι τους δεν το έπιανε το μάτι σου) οι οποίοι έχουν από 2-3 πολυκατοικίες ....

 

Πάντως σ'αυτό που είπες (5 πράγματα με 1000% κέρδος) θα πρέπει να συνυπολογίσεις και την αρπακτική διάθεση του ελλ. κράτους που κοιτάζει να "βγάλει τασπασμένα" με την ληστρική φορολόγηση ορισμένων ειδών....(βλ. λ.χ. αυτοκίνητα κλπ)

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου