Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία πεταλιών και σημασία τοποθέτησης


tele

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει γενικά μια διαφωνία' date=' σχετικά με το αν ο compressor θα πρέπει να είναι πριν το wah ή μετά, αλλά αυτό είναι μάλλον θέμα γούστου...

[/quote']

 

 

Έχω ακούσει ότι καλό είναι το Wah να μπαίνει πρώτο για να έχει όσο το δυνατόν καθαρότερο σήμα.Πρακτικά ποιά η διαφορά αν το βάλεις μετα το drive;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γειά σας

 

Χρησιμοποιώ compressor/limiter της Carl Martin (τον οποίο και προτείνω ανεπιφύλακτα - άσχετο), αμέσως μετά την κιθάρα, και πριν από προενίσχυση Marshall JMP-1 ή πετάλι Tech21-Tri-AC, το οποίο χρησιμοποιώ για τα "εκτός έδρας".

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πού θα τοποθετούσατε σ'αυτή τη συνδεσμολογία ένα πετάλι eq. Μετά το compressor και πριν την προενίσχυση; Ή μετά και την προενίσχυση;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι το EQ να μπαίνει όσο γίνεται προς το τέλος μετά την προενίσχυση.Τώρα ο compressor άλλοι τον προτιμούν στην αρχή άλλοι και τελευταίο.Εξαρτάται τι θέλεις να πετύχεις

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κομπρεσορας ΠΑΝΤΑ μπαινει αμεσως μετα την κιθαρα,αλλοιως kiss your tone good bye...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κομπρεσορας ΠΑΝΤΑ μπαινει αμεσως μετα την κιθαρα' date='αλλοιως kiss your tone good bye...[/quote']lol xaxa :oops: :lol: kai giati simvainei afto (texnika)?

 

kanonika den tha eprepe apla na xanodai liga dynamics;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς η λογική θα είναι να περάσει απο την αλυσίδα ένα ομοιόμορφο σήμα.Αυτό οκ τώρα γιατί να μην μπει στο τέλος δεν ξέρω.Αν βάλουμε και στην αρχή και στο τέλος;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τον βαλεις στο τελος θα σου "φαει" ΟΛΑ τα αλλα εφε...

ο σκοπος του πεταλιου-κομπρεσσορα ειναι να δυναμωσει το σημα της κιθαρας σου ,να του δωσει sustain & punch ωστε να "περασει" μεσα απο τα αλλα εφε πιο "ζωντανο".&&

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πρώτο ένα άθλιο WAH που μου καταστρέφει το σήμα και μετά καπάκι τον κομπρέσορα για να συμμαζέψω την κατάσταση...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τον βαλεις στο τελος θα σου "φαει" ΟΛΑ τα αλλα εφε...

ο σκοπος του πεταλιου-κομπρεσσορα ειναι να δυναμωσει το σημα της κιθαρας σου ' date='να του δωσει sustain & punch ωστε να "περασει" μεσα απο τα αλλα εφε πιο "ζωντανο".&&

[/quote']

 

Ο compressor δεν υποτίθεται ότι εξομαλύνη τις δυναμικές;¶ρα με ποιά λογική δυναμώνει το σήμα αφού "κόβει" decibel;Μήπως επειδή γίνεται πιο "σφηχτό" και ομαλό;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου