Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμός(πεταλάκια) για συγκεκριμένα είδη μουσικής


8mare

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχετε καμιά πρόταση, είτε από εμπειρία είτε γιατί το έχετε ακουσει, για κανά cool distortion που να κολλάει με καθαρό ενισχυτή σαν αυτό που παίζω pls do tell!!

Έβλεπα και λιγουρευόμουνα αυτό:

http://www.thomann.de/gr/vox_cooltron_bulldog_distortion.htm

εμένα με ενθουσίασε το sansamp gt-2..προσωμοιώνει fender, marshall, mesa boogie amps..το βρίσκω πολύ ευέλικτο και πιοτικό..αν και θα ήθελα ποτενσιόμετρο για τον έλεγχο των μεσαίων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δες και το KOCH PEDALTONE είναι πιο ακριβό (αλλά λαμπάτο!) αλλά μπορείς να έχεις

όσο όγκο θέλεις και πολλές παραμετροποιήσείς.

 

Εγω πάντος την έχω βρεί με πολλή με το εργαλείο.

 

http://www.thomann.de/gr/koch_amps_pedaltone.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην συγχρητηρια για το γουστο σου (η PJ ειναι απιστευτη κιθαριστρια με εκπληκτικο ηχο),τον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ελαφρυ αυτον od  ηχο θα τον πετυχεις ανετα με το OD3 που ειναι & το καλυτερο OD της BOSS. (θα χρειαστεις βεβαια και εναν αξιοπρεπη λαμπατο ενισχυτη και μια αξιοπρεπη κιθαρα)  

 

παντως η ιδια χρησιμοποιει το DS1 (X2) οποτε αν θες γενικα τον "πλατυτερο" ηχο της το OS2 ειναι περισσοτερο ευελικτο

 

PJ_HARVEY_PEDALS.jpg

 

οτι θες μπορεις να κανεις με τα εφε the sky is the limit

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου :)

Χαιρομαι που τη θεωρεις καλη κιθαριστρια,γιατι συνηθως οποιος κιθαριστας δε σολαρει δε του δινουν κ μεγαλη σημασια αλλα πιστευω πως δεν ειναι ετσι.

Τελικα  μαλλον το OD-3 ειναι οτι πρεπει για μενα γιατι υπαρχει κιθαριστας(βασικος) στη μπαντα μου οποτε εγω που θα παιξω ρυθμικα δεν θελω να βαλω κατι πολυ ογκοδες πχ distortion.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για placebo δες αυτην τη φωτο. Κ οχι δεν ειναι flanger, αλλα τo phaser 90 της MXR.

Κι αυτοι εχουν το MXR disto+ αρα τσεκαρε κι αυτο μηπως σου κανει.

 

535660002_5WqWt-L.jpg

 

Οσο για τον μπασσιστα/κιθαριστα

 

57589895.jpg

 

29665646.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Ρε φιλε εισαι πρωτος που τη βρηκες αυτη τη φωτο?? ;)

Ειχα πληροφορηθει για το mxr phase-90 αλλα νομιζα πως ηταν πολυ soft phaser κ επειδη εχει κ λιγοτερα knobs απο της boss νομιζα οτι θα κανει κ λιγοτερα πραγματα :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια κ μιας που μιλησαμε κ για Placebo τα πεταλακια Big Muff πως τα βρισκετε??

Ειναι για συγκεκριμενα ειδη μουσικης??

το big muff είναι fuzz-αριστό distortion και είναι αρκετά "παχύ" και "βρώμικο"..εγώ το γουστάρω πολύ..τώρα, αν μπορείς να παίξεις Νταράλα (;D) με αυτό δεν ξέρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το big muff είναι fuzz-αριστό distortion και είναι αρκετά "παχύ" και "βρώμικο"..εγώ το γουστάρω πολύ..τώρα, αν μπορείς να παίξεις Νταράλα (;D) με αυτό δεν ξέρω..

 

βασικα παιζω alternative pop rock.

δεν μπορεις να το ρυθμισεις οπως τα boss διλαδη τι βαθμο distortion θες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..φυσικά μπορείς να ρυθμίσεις το gain αλλά και πάλι εξαρτάται..αν θες με muff να κάνεις δουλειά overdrive δεν γίνεται..έχει άλλο ήχο..επομένως εξαρτάται από το τι θες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι που τη θεωρεις καλη κιθαριστρια,γιατι συνηθως οποιος κιθαριστας δε σολαρει δε του δινουν κ μεγαλη σημασια αλλα πιστευω πως δεν ειναι ετσι.

 

+1000

 

:P

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου