Προς το περιεχόμενο

Roland GP16, Behringer V-amp Pro, ή...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεις δικιο σ'αυτο αλλα, επειδη δεν εχω τον χρονο για να το ψαξω πολυ το θεμα,και ξερω σε γενικες γραμμες τι χρειαζομαι πραγματικα,γι'αυτο και κατεληξα στα προαναφερθεντα.Παντως για το θεμα της εντασης σε λαμπατο ενισχυτη δεν ξερω ακριβως τι παιζει.

 

Συγνωμη που διακοπτω την συζητηση αλλα πρεπει να φυγω. :(

 

Συνεχισε εσυ και οποισδηποτε αλλος να στελνει την γνωμη του και θα τα πουμε το βραδυ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια.ειμαι καινουργιος στο site αλλα παρακολουθω κατα καιρους διαφορες συζητησεις και βλεπω οτι υπαρχουν πολυ καλοι γνωστες πανω στο θεμα κιθαρα.θα ηθελα λοιπον την συμβουλη σας για το εξης:

εχω το rocktron chameleon 2000 και το πουλαω 1ον επειδη δεν μπορω αλλο τον ψηφιακο ηχο και 2ον επειδη εχει πολλα πραγματα που δεν μου χρειαζονται.Πανω λοιπον που ειχα καταληξει να παρω κατι πεταλακια της behringer μου παρουσιαζεται μια ''ευκαιρια'' που λεει οτι μου ανταλλασει το παραπανω πολυεφε με το roland gp16+footcontroler('93 μοντελο) η με το κανουργιο πολυεφε της behringer v-amp pro + καποια χρηματικη διαφορα.Θα ηθελα να μου πειτε αν αξιζει να κανω κινηση' date='τι ξερετε για το εργαλειο της roland και τι για το behringer?

(Το σιγουρο ειναι οτι το rocktron θα το σπρωξω οπως και να'χει :? .)[/quote']

 

το GP16 ειναι ενα "κλασσικο" μηχανημα για την εποχη του με πολλους ευχαριστημενους χρηστες

 

http://www.harmony-central.com/Effects/Data/Roland/GP_16-1.html

 

αλλα ειναι απο την αλλη & ενα μηχανημα 12 ετων με αποτελλεσμα να εχει πλεον σχετικα "ξεπεραστει".

 

αν ειναι να το χρησιμοποιησεις στη λουπα καποιου ενισχυτη (κατα προτιμηση λαμπατου) νομιζω οτι ειναι καλη επιλογη,αν ειναι ομως να το χρησιμοποιησεις σαν τη μοναδικη πηγη ηχου σου (κατευθειαν στην κονσολα δηλ.) νομιζω οτι ενα simulator οπως το Tonelab ή το POD ειναι καλυτερες επιλογες.

 

το Behringer δεν το εχω ακουσει.

 

η συμβουλη μου πάντως εξακολουθει να ειναι παγια για οσους δεν θελουν & πολλα-πολλα αλλα 3-4 καλούς ηχους:

μαζεψε καμμια 500αρια ευρω και αγορασε εναν καλο μικρο ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη,παρε & τα 3-4 βασικα πεταλακια που χρειαζεσαι (delay-tremolo-overdrive-compressor) & ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ (ολες οι αλλες λυσεις ειναι κατα την ταπεινη μου γνωμη ημιμετρα & θα σε εμποδισουν στο να βρεις τον καλυτερο ηχο σου)

 

προσοχη αναφερομαι στον ΖΩΝΤΑΝΟ ηχο σου & οχι στις ηχογραφησεις (οπου τα simulators λειτουργουν πολλες φορες εξαιρετικα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην να σ'ευχαριστησω πολυ που αναταποκριθηκες στο μηνυμα μου SUPERFUNK. :) Για να μπουμε κατευθειαν στην ουσια:

 

1.ποιον ενισχυτη (μαρκα) προτεινεις?(αν υπαρχει στο thomman ακομα καλλιτερα)

 

2.μεταχειρισμενο ή καινουργιο?

 

3.πεταλακια:ειναι κακο να προτιμισω behringer?δεν εχω χρηματα για να παρω αυτα που θελω σε boss(chorus,flanger,reverb,delay)

 

4.tremolo - compression,που θα μου χρησιμευσουν?

 

5.για στακατη γεματη γκαζια παραμορφωση ποιο?

 

6.για κρυσταλλινα καθαρα τι κανω?

 

7.που θα βρω-σε ποιον να απευθυνθω για pedalboard για να τα βαλω ολα πανω?

 

Μακαρι ΟΛΑ τα παραπανω που ζηταω να τα εβρισκα στο THOMMAN. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην να σ'ευχαριστησω πολυ που αναταποκριθηκες στο μηνυμα μου SUPERFUNK. :) Για να μπουμε κατευθειαν στην ουσια:

 

1.ποιον ενισχυτη (μαρκα) προτεινεις?(αν υπαρχει στο thomman ακομα καλλιτερα)

 

Υπαρχουν παρα πολλοι φθηνοι & καλοι ενισχυτες σου προτεινω καποιον απο τους παρακατω:

PEAVEY CLASSIC DELTA BLUES ή PV CLASSIC 30,FENDER HOT ROD DELUXE,VOX AC30CC

 

2.μεταχειρισμενο ή καινουργιο?

 

Καμμια διαφορα αν μπορεις να βρεις εναν καλο λαμπατο ενισχυτη μεταχειρισμενο ακομα καλυτερα...

 

3.πεταλακια:ειναι κακο να προτιμισω behringer?δεν εχω χρηματα για να παρω αυτα που θελω σε boss(chorus,flanger,reverb,delay)

 

Καλυτερα να προτιμησεις την σειρα της DIGITECH που & καλυτερη & φθηνοτερη ειναι (αληθεια το reverb τι το θελεις αφου εχει ο ενισχυτης?)

 

4.tremolo - compression,που θα μου χρησιμευσουν?

(πολυ περισσοτερο απο το αχρηστο " Flanger" & το ξεπερασμενο chorus,ειδικα αν παιζεις με μονοπηνιους μαγνητες ο compressor ειναι απαραιτητος)

 

5.για στακατη γεματη γκαζια παραμορφωση ποιο?

 

υπαρχουν εκατονταδες πεταλακια & ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΕΙΔΗ "ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗΣ" (DISTORTION,FUZZ,OVERDRIVE) ,η περιγραφη αυτου που θες ειναι πολυ γενικη (ολα τα od ειναι στακατα & μπορουν να δωσουν πολλα γκαζια) δοκιμασε καποιο απο τα κλασσικα distortion RAT2,BOSS DS1, ενα κλασσικο overdrive π.χ. το DIGITECH BAD (σχεδον ιδιο με το υπερκλασσικο tube screamer αλλα στο 1/5 της τιμης του) η το Marshall BB2

 

6.για κρυσταλλινα καθαρα τι κανω?

 

Να αγορασεις εναν ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη 30-50 βαττ & να μαθεις να χρησιμοποιεις σωστα τα ρυθμιστικα του.

 

7.που θα βρω-σε ποιον να απευθυνθω για pedalboard για να τα βαλω ολα πανω?

 

να αγορασεις την οικονομικη πεταλιερα-τσαντα της Electro Harmonix

 

Μακαρι ΟΛΑ τα παραπανω που ζηταω να τα εβρισκα στο THOMMAN.

 

YΠΑΡΧΟΥΝ. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ.ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ THOMANN ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΕΣ ΤΗΣ DIGITECH ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΡΕΜΟΛΟ.ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ Danelectro DJ5 Tremolo ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΤΗΝΟ?

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ:Η DIGITECH ΕΒΓΑΛΕ ΕΝΑ SIGNATURE ΠΕΤΑΛΙ TOY SCOTT IAN ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ Black-13 ΠΟΥ ΑΠΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΓΚΑΖΙΑ-ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ.ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΩ ΤΕΛΙΚΑ,ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ:OVERDIVE-DISTORTION-COMPRESSOR ή MΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ?

 

ΥΓ.ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙ ΚΟΠΟ ΜΕ ΕΒΓΑΛΕΣ,ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑ ΜΕ ΓΛΥΤΩΣΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ.ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ THOMANN ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΕΣ ΤΗΣ DIGITECH ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΡΕΜΟΛΟ.ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ Danelectro DJ5 Tremolo ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΤΗΝΟ?

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ:Η DIGITECH ΕΒΓΑΛΕ ΕΝΑ SIGNATURE ΠΕΤΑΛΙ TOY SCOTT IAN ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ Black-13 ΠΟΥ ΑΠΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΓΚΑΖΙΑ-ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ.ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΩ ΤΕΛΙΚΑ' date='ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ:OVERDIVE-DISTORTION-COMPRESSOR ή MΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ?

 

ΥΓ.ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙ ΚΟΠΟ ΜΕ ΕΒΓΑΛΕΣ,ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑ ΜΕ ΓΛΥΤΩΣΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.[/quote']

 

το τρεμολο της DANELECTRO ειναι εκπληκτικο.

απο κομπρεσσορα παρε τον Marshall ED1 (αν η κιθαρα σου εχει μονους,αν εχει διπλους δεν χρειαζεται)

δεν εχω ακουσει το πεταλι αυτο,αλλα πρεπει λογικα να ειναι modeling & με μεταλλαδικο ηχο,αν τετοιον ηχο θες παρτο (τα drive που σου προτεινα ειναι vintage style)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου