Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικό για πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά το 1 spot δουλεύει τέλεια και με τα reverse polarity έχω πάρει για τα electro harmonix που έχω και είναι μία χαρά!

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 196
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έφτιαξα ενα reverse καλώδιακι αλλά δεν γίνεται πάλι δουλεια.

 

brightoutside, τροφοδοτείς μαζί στην ίδια σειρά κανονικής τροφοδοσίας πετάλι με ανάποδης και λειτουργούν ? Ποια πετάλια ακριβώς βάζεις ?

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπά...δε νομίζω να γίνεται να βάλεις reverse polarity πετάλι σε σειρά με "κανονικά" πετάλια χωρίς να έχεις πρώτα&επέμβει στο κύκλωμά του...

Τα reverse καλώδια είναι για να αντιστρέψουν την τάση απο το μετασχηματιστή και όχι για να μπουν σε daisy chain...

αυτά, ίσως και να κάνω λάθος μιας και το έχω αφήσει κάπως το άθλημα.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως τροφοδοτώ marshall supervibe, eh pulsar (reverse), eh big muff (reverse) και vox distortion booster και δεν έχω κανένα πρόβληαμ με το one spot.

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα βυσματα σε ενα daisy chain δουλευουν ανεξαρτητα απο το του τι παρεμβαλεται, αρκει να μην δημιουργηθει καπου βραχυκύκλωμα. οποτε με ενα adaptorακι απο -/+ σε +/- σε ενα βυσμα του daisy chain όλα θα είναι ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα βυσματα σε ενα daisy chain δουλευουν ανεξαρτητα απο το του τι παρεμβαλεται' date=' αρκει να μην δημιουργηθει καπου βραχυκύκλωμα. οποτε με ενα adaptorακι απο -/+ σε +/- σε ενα βυσμα του daisy chain όλα θα είναι ok.[/quote']

 

Έτσι λέω κι εγώ. Αφού δουλεύουν κανονικά τα πετάλια..

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα βυσματα σε ενα daisy chain δουλευουν ανεξαρτητα απο το του τι παρεμβαλεται' date=' αρκει να μην δημιουργηθει καπου βραχυκύκλωμα. οποτε με ενα adaptorακι απο -/+ σε +/- σε ενα βυσμα του daisy chain όλα θα είναι ok.[/quote']

 

Πού βρίσκουμε τέτοιο ανταπτοράκι? Υπάρχει στα...ηλεκτρονικάδικα?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό.

όμως είχα αντιμετωπίσει ενα προβλημα στο παρελθόν το οποίο μπορεί να σχετίζεται.

είχα αλλαξει το βυσμα του big muff, από καρφι όπως όλα τα EHX στο κλασσικό των boss. η πολικότητα ήταν ανάποδη απο τα boss και ετσι αλλαξα τη συνδεσμολογία. όταν εκανα τις κολλησεις όλα δουλευαν οκ, όμως όταν βιδωνα το βυσμα πανω στο πεταλι (πριν ηταν στον αερα) δεν δουλευε. διαπιστωσα εν τελει οτι επειδη ηταν αναποδη πολικότητα, έκανε βραχυκύκλωμα ακουμπόντας στο μεταλλικό κουτί των electroharmonix, ενα βραχυκύκλωμα το οποιο δεν γινόταν αν αλλαζα τα καλωδια πανω στο βύσμα και εδινα αναποδη πολικότητα απο τον μετασχηματιστη(οχι της boss, ενας μεγαλος με πολλαπλες εντασεις)

 

οποτε δεν αποκλειεται να γίνεται καποιο βραχυκύκλωμα στο μεταλλικό πλαίσιο, ή κατι παρόμοιο.

 

το ανταπτορακι πως το εχεις φτιαξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα ενα θηλυκο και ενα αρσενικο και τα ενωσα με καλωδιο ωστε το αποτελεσμα να ειναι -9V.

 

Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει...ειμαι περιεργος να δω αν θα δουλευει με το καλωδιο του one spot...

 

brightoutside θα ήσουν προθυμος για ενα πειραμα ?

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου