Προς το περιεχόμενο

Solo-Tri Expansion Board Operation Guide (Manual)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους και καλό μήνα.

 

Ψάχνω κάμποσο καιρό για το manual της Solo-Tri επέκτασης για το Korg Trinity.

Η εν λόγω κάρτα μπορεί να εγκατασταθεί σε οποιοδήποτε Trinity και την βρίσκει κανείς προεγκατεστημένη στα Trinity Plus.

 

Στο site της Korg υπάρχουν όλα τα manual εκτός από αυτό ( ??? ).

Μήπως τυχαίνει να το έχει κανείς σας σε pdf ή έστω σκαναρισμένο;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Νίκος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προς korg_nikos

 

Α) Αναφέρεις αρχικά ότι:

Η εν λόγω κάρτα μπορεί να εγκατασταθεί σε οποιοδήποτε Trinity και την βρίσκει κανείς προεγκατεστημένη στα Trinity Plus.

Λογικά, θα πρέπει να υπάρχουν οι οδηγίες εντός του manual "Trinity Plus".

 

Β) Γιατί δεν ρωτάς την Korg (Bon Studio) ?

Λογικά αυτοί πρέπει να έχουν κάποια στοιχεία. Δεν μπορεί!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

 

Τα περισσότερα manual των workstations της Korg είναι χωρισμένα σε τόμους του στυλ

Easy Start Guide

Basic Guide

Parameter Guide

 

και ξεχωριστός οδηγός για την εκάστοτε επέκταση είτε αυτή είναι προεγκατεστημένη ή όχι.

 

H Korg δεν μπήκε στον κόπο να βγάλει 3 σειρές τόμων manuals για κάθε version του Trinity που κυκλοφόρησε και καλώς έπραξε αφου οι λειτουργικές διαφορές τους περιοριζόντουσαν μόνο στις πρόσθετες επεκτάσεις. Έτσι ο βασικός οδηγός της απλής έκδοσης Trinity αφορούσε και τις άλλες 2 εκδόσεις (Plus και V3) τις οποίες συμπλήρωνε με τα ξεχωριστά εγχειρίδια Solo-Tri και Moss-Tri αντίστοιχα. Όσον αφορά το manual της Moss-Tri το έχω ήδη στην κατοχή μου. Το μόνο που μου λείπει είναι αυτό που ζητάω κι επίσης κατά ένα περίεργο τρόπο ενώ είναι σχετικά εύκολο να βρεις απο διάφορες πηγές όλα τα manuals του Trinity, το συγκεκριμένο είναι άφαντο!!. Είμαι σίγουρος οτι υπάρχει καθώς το έχω δει προς πώληση στο e-bay

 

Έχω στείλει ήδη e-mail στην BonStudio αλλά τίποτα ακόμη.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Β) Γιατί δεν ρωτάς την Korg (Bon Studio) ?

Λογικά αυτοί πρέπει να έχουν κάποια στοιχεία. Δεν μπορεί!

 

Όπως ανέφερα και στο προηγούμενο post ζήτησα μέσω e-mail στην αντιπροσωπεία (τμήμα πωλήσεων ΚΑΙ τμήμα service). Μου απάντησε το τμήμα service και συγκεκριμένα ο προϊστάμενος που μου έστειλε κάτι σαν service manual που αφορά στον τρόπο εγκατάστασης των optional expansion boards των Trinity. Προφανώς δεν το έχουν ούτε αυτοί γιατί ξαναέστειλα mail λέγοντάς τους οτι δεν ζητούσα κάτι τέτοιο. Μέχρι την ώρα που γράφω αυτό το post δεν έχω λάβει άλλη απάντηση τους και για αυτό υποθέτω οτι δεν το έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα πλάκα έψαξα παντού και δεν υπάρχει τίποτα....

 

Είσαι φοβερός όμως, ανακαλύπτεις πάντα ακραία φαινόμενα...  ;D

 

Νικόλα το βρήκα τελικά...όχι όμως από internet ούτε από την αντιπροσωπεία εδώ. Μου το έστειλαν με e-mail από Korg USA έπειτα από σχετικό e-mail που τους έστειλα χτες. Ο λόγος που δεν το έχουν στο site είναι επειδή το manual είναι στην ουσία σκαναρισμένα έγγραφα exported σε pdf και δεν έχει τα link των συντομεύσεων, της γρήγορης αναζήτησης κτλ. Με λίγα λόγια επειδή δεν είναι και πολύ "καθώς πρέπει" λόγω παλαιότητας (πάνε και 13-14 χρόνια από τότε) προτίμησαν να μην το βάλουν στο download list.

 

Αν το θες πες μου. Θα βοηθήσει να αντιστοιχίσουμε τις παραμέτρους (όσες αντιστοιχίζονται) solo-tri και moss-tri

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πείσμα σου πια....

 

Πιστεύω ότι αν τελικά δεν το έβρισκες θα κατέφευγες μέχρι και στην κυβέρνηση....  ;D

 

Μπράβο ρε Νίκο, θα βοηθήσει πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου